Rok 2022 bol šialený, plný nečakaných udalostí, ale aj krásnych momentov a stretnutí.

Čo sme spolu s vami zažili v roku 2022?

Tak ako každý z nás v závere roka bilancuje a spomína na to, čo zažil, čo mu uplynulý rok priniesol a kam sa posunul, aj my v Baterkárni sme sa obzreli za rokom 2022. Poďte si spolu s nami zaspomínať, čo sme v roku 2022 spolu zažili 🙂 Bol to rok turbulentný, plný výziev, vyčerpania (miestami aj sĺz), ale aj situácií a silných momentov, ktoré nás posunuli vpred a dávajú nám energiu pokračovať ďalej.

Denne prichádzate do reuse centra a dávate šancu kúskom z druhej ruky. Spolu
s nami pred cestou na skládku či do spaľovne zachránite oblečenie, knihy či potreby do domácnosti. Neuveríte, koľko predmetov sa nám spolu podarilo vrátiť do obehu v minulom roku!  Bolo to neuveriteľných vyše 12 500 kusov vecí, ktoré ste si našli na obľúbených  výmenných podujatiach – swapoch – alebo v rámci pravidelných týždňov. Veľmi sa tešíme,
že od vzniku Baterkárne toto číslo ročne rastie a že šetríme cenné prírodné zdroje, ale aj tie finančné.

Spomeniete si, aká udalosť nás čakala koncom apríla? Áno, otvorenie dlhoočakávanej Zdieľanej dielne. V jej priestoroch sme sa počas roka stretávali na rôznych podujatiach. Dokopy sme v Zdielni usporiadali 56 kurzov, ktorých sa zúčastnilo 323 účastníčok a účastníkov.
Rozšírili sme paletu výrobných a umeleckých kurzov pre deti, dospelých aj seniorov a tak si každý môže prísť na svoje a vybrať si zo zážitkových kurzov. Najviac ste si obľúbili kurzy šitia, upcyklácie a umelecké kurzy, ktoré sa tešili skvelým ohlasom 🙂

Bilancovanie roka so sebou prináša aj smutné míľniky… 24. februára sme sa prebudili do ťažkej reality, ktorú si nikto z nás nedokáže predstaviť. Od 25. februára sme začali poskytovať humanitárnu pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, ktorú kontinuálne poskytujeme doteraz. Len vďaka vašej podpore, našej skvelej komunity, ktorá neváha a pomáha, keď je to potrebné poskytujeme pomoc kontinuálne doteraz.
K decembru 2022 sme týždenne vydali pomoc zhruba 40 rodinám, najmä matkám s deťmi, ktoré z ich krajiny vyhnala strašná vojna.

Aj počas náročnejších mesiacov sme pracovali ďalej, tak sa poďme vrátiť k veselším témam 🙂 Vždy sa potešíme, keď sa Baterkárni venuje pozornosť, pretože veríme, že tento výnimočný koncept si zaslúži byť šírený ďalej. Preto sme veľmi rady, keď k nám zavíta vzácna návšteva.
V máji Baterkáreň navštívil slovenský podpredseda Európskeho parlamentu, Michal Šimečka a mali sme unikátnu možnosť ukázať množstvo práce a procesov, ktoré sa u nás v Baterkárni dejú. V auguste k nám zavítal Martin Hojsík, europoslanec, aktivista a odborník na životné prostredie, ktorého koncept komunitného reuse centra veľmi zaujal. Je povzbudzujúce vidieť, že aj naši zástupcovia, ktorí nás reprezentujú a hája naše záujmy kladú dôraz na problematiku klimatickej krízy, komunitnej pomoc či dobrovoľníctva.


Viac sa o návštevách týchto dvoch pánov dočítate v predošlých blogoch:
https://baterkaren.sk/privitali-sme-navstevu-z-europskeho-parlamentu/

https://baterkaren.sk/martin-hojsik-v-baterkarni/

Ak ste sa pri čítaní dostali až sem, postupne sa dostávame až ku koncu roka. Vedeli ste, že sme 24. novembra slávnostne pokrstili a vypustili do sveta aplikáciu SWAPka? Ak nie, tak teraz je čas spozornieť. Táto aplikácia vám vypočíta, koľko CO2e ste ušetrili, keď ste predmet do obehu vrátili a funguje úplne bezplatne. Paráda, však! SWAPKA je jeden z ďalších nástrojov, ktoré boli vytvorené na to aby sme si dokázali predstaviť či uvedomiť (vysokú) cenu predmetov, ktorými sme denne obklopení a obklopené.

O swapke sa viac dočítate v priloženom linku: https://baterkaren.sk/baterkaren-vam-to-zrata-krst-aplikacie-swapka/

Výber toho naj z nášho roka v Baterkárni je na konci. Aký bol ten váš? Ďakujeme vám, že ste nás v roku 2022 podporilI 🙂 Niekedy stačímilý úsmev, slová povzbudenia alebo pochopenia a je nám o niečo krajšie.

Tešíme sa na stretnutia s vami v našej milej Baterkárni, na našich pravidelných swapoch či kurzoch aj v roku 2023.
Do nového roka si prajme hlavne mier, zdravie a veľa síl (mentálnych aj fyzických).

Pridaj komentár