Rok 2022 bol šialený, plný nečakaných udalostí, ale aj krásnych momentov a stretnutí

baterkaren trnava tim

Čo sme spolu s vami zažili v roku 2022?

Tak ako každý z nás v závere roka bilancuje a spomína na to, čo zažil, čo mu uplynulý rok priniesol a kam sa posunul, aj my v Baterkárni sme sa obzreli za rokom 2022. Poďte si spolu s nami zaspomínať, čo sme v roku 2022 spolu zažili. 🙂 Bol to rok turbulentný, plný výziev, vyčerpania (miestami aj sĺz), ale aj situácií a silných momentov, ktoré nás posunuli vpred a dávajú nám energiu pokračovať ďalej.

Navyše, pomôcť môžu aj vaše 2% alebo 3% 🙂

Denne prichádzate do reuse centra a dávate šancu kúskom z druhej ruky. Spolu s nami pred cestou na skládku či do spaľovne zachránite oblečenie, knihy či potreby do domácnosti. Neuveríte, koľko predmetov sa nám spolu podarilo vrátiť do obehu v minulom roku! Bolo to obdivuhodných vyše 12 500 kusov vecí, ktoré ste si našli na obľúbených výmenných podujatiach – swapoch – alebo v rámci pravidelných týždňov. Veľmi sa tešíme, že od vzniku Baterkárne toto číslo ročne rastie a že šetríme cenné prírodné zdroje, ale aj tie finančné.

Spomeniete si, aká udalosť nás čakala koncom apríla? Áno, otvorenie dlhoočakávanej Zdieľanej dielne. V jej priestoroch sme sa počas roka stretávali na rôznych podujatiach. Dokopy sme v Zdielni usporiadali 56 kurzov, na ktorých sa zúčastnilo 323 účastníčok a účastníkov.
Rozšírili sme paletu výrobných a umeleckých kurzov pre deti, dospelých aj seniorov, a tak si každý môže prísť na svoje a vybrať si zo zážitkových kurzov. Najviac ste si obľúbili kurzy šitia, upcyklácie a umelecké kurzy, ktoré sa tešili skvelým ohlasom. 🙂

Bilancovanie roka so sebou prináša aj smutné míľniky… 24. februára sme sa prebudili do ťažkej reality, ktorú si nikto z nás dovtedy nedokázal predstaviť.

Od 25. februára sme začali poskytovať humanitárnu pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine, ktorú kontinuálne poskytujeme doteraz. Len vďaka vašej podpore našej skvelej komunity, ktorá neváha a pomáha, keď je to potrebné, poskytujeme pomoc kontinuálne doteraz.
K decembru 2022 sme týždenne vydali pomoc zhruba 40 rodinám, najmä matkám s deťmi, ktoré z ich krajiny vyhnala strašná vojna.

Aj počas náročnejších mesiacov sme pracovali ďalej, tak sa poďme vrátiť k veselším témam. 🙂 Vždy sa potešíme, keď sa Baterkárni venuje pozornosť, pretože veríme, že tento výnimočný koncept si zaslúži byť šírený ďalej. Preto sme veľmi rady, keď k nám zavíta vzácna návšteva.
V máji Baterkáreň navštívil slovenský podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka a mali sme unikátnu možnosť ukázať množstvo práce a procesov, ktoré sa u nás v Baterkárni dejú. V auguste k nám zavítal Martin Hojsík, europoslanec, aktivista a odborník na životné prostredie, ktorého koncept komunitného reuse centra veľmi zaujal. Je povzbudzujúce vidieť, že aj naši zástupcovia, ktorí nás reprezentujú a hája naše záujmy kladú dôraz na problematiku klimatickej krízy, komunitnej pomoci či dobrovoľníctva.


Viac o návštevách týchto dvoch pánov sa dočítate v predošlých blogoch:
https://baterkaren.sk/privitali-sme-navstevu-z-europskeho-parlamentu/

https://baterkaren.sk/martin-hojsik-v-baterkarni/

Ak ste sa pri čítaní dostali až sem, postupne sa blížime až ku koncu roka. Vedeli ste, že sme 24. novembra slávnostne pokrstili a vypustili do sveta aplikáciu SWAPka? Ak nie, tak teraz je čas spozornieť. Táto aplikácia vám vypočíta, koľko CO2e ste ušetrili, keď ste predmet do obehu vrátili a funguje úplne bezplatne. Paráda, však? SWAPka je jeden z ďalších nástrojov, ktoré boli vytvorené na to aby sme si dokázali predstaviť či uvedomiť (vysokú) cenu predmetov, ktorými sme denne obklopení a obklopené.

O swapke sa viac dočítate v priloženom linku: https://baterkaren.sk/baterkaren-vam-to-zrata-krst-aplikacie-swapka/

Výber toho naj z nášho roka v Baterkárni je na konci. Aký bol ten váš? Ďakujeme vám, že ste nás v roku 2022 podporili. 🙂 Niekedy stačí milý úsmev, slová povzbudenia alebo pochopenia a je nám o niečo krajšie.

Tešíme sa na stretnutia s vami v našej milej Baterkárni, na našich pravidelných swapoch či kurzoch aj v roku 2023.
Do nového roka si prajme hlavne mier, zdravie a veľa síl (mentálnych aj fyzických).

Pridaj komentár