Navštívte 1. reuse centrum na Slovensku, v ktorom dávame veciam druhú šancu, predlžujeme ich životnosť a znižujeme produkciu odpadu!

 Reuse centrum Baterkáreň

Čo znamená slovo REUSE? 

Anglické slovo REUSE znamená používať znova. Názov reuse centrum používame preto, že momentálne v slovenskom jazyku nemáme výstižný ekvivalent a i keď slovenský jazyk ľúbime ako koňa a vždy radšej uprednostníme slovenské názvy, niekedy sú zbytočne krkolomné a zavádzajúce. Rozhodli sme sa preto používať tento názov, všeobecne používaný vo svete a radšej vysvetľujeme, čo sa za ním skrýva. 

Ako funguje REUSE CENTRUM?

V reuse centre nájdete veci z druhej ruky, ktoré priniesli návštevníci centra. Tieto veci starostlivo triedime, preberáme, vešiame, vystavujeme, fotíme,…Podľa aktuálneho programu vystavujeme vždy týždeň 1 kategóriu predmetov (napr. detské oblečenie, hračky), z ktorých si môžete prísť vybrať.  Predmety poskytujeme za symbolické príspevky občianskemu združeniu SaUvedom, ktoré reuse centrum v našich priestoroch prevádzkuje. Príspevky sa pohybujú od 0,50€-10€ v závislosti od stavu a povahy predmetu.Ak máme napríklad týždeň oblečenia pre dospelých, nájdete počas neho u nás rozšírenú ponuku oblečenia a doplnkov. Oblečenie si od nás môžete odniesť za príspevok 1€ za 1ks, topánky 2€ za pár, kabelky za 2€-3€ podľa stavu, bižutériu za 0,50€ za kus.V centre je stále vystavené oblečenie, ktoré pravidelne dokladáme a obmieňame, toto teda u nás nájdete aj mimo týždňa oblečenie pre dospelých, avšak ponuka je menšia.

Pravidelné týždne a swapy v REUSE CENTRE.

V reuse centre prebiehajú pravidelné týždne, ktoré sú rozdelené na:– Pravidelný týždeň detského oblečenia– Pravidelný týždeň hračiek hier– Pravidelný týždeň oblečenia pre dospelých– Štvrtý týždeň je variabilný, vždy je zameraný na niečo iné (domáce potreby, letné šaty, školské pomôcky…)Týždne vždy vyvrcholia pravidelným SWAPom, ktorý prebieha v sobotu v čase od 10:00-12:00.Na swapoch je spravidla rozšírenejšia ponuka vecí podľa aktuálneho týždňa. Vstupné na swapy sa neplatí, účastník zaplatí symbolický príspevok podľa počtu a stavu odnesených vecí. Reuse centrum Baterkáreň v Trnave

Čo všetko sa dá priniesť?

Do centra je možné priniesť: knihy, rastlinky, potreby do domácnosti a dekorácie, oblečenie pre deti i dospelých, obuv, doplnky, hračky, hry, drobné elektrospotrebiče, potreby pre domácich miláčikov,…Všetky prinesené veci musia byť čisté, funkčné, v dobrom stave, bez známok nadmerného opotrebovania. Nie sme zberný dvor, nepreberáme odpad. Centru darujete predmety, ktoré chcete, aby sa využívali ďalej. Spoločne hľadáme veciam nový domov, nie miesto na smetisku. Prosím, rešpektujte, že vám niektoré z vecí pri preberaní vrátime, pokiaľ zhodnotíme, že nie sú v dobrom stave. Z kapacitných dôvodov preberáme maximálne 2 tašky predmetov naraz. Momentálne nedokážeme prijať naraz väčšie množstvo predmetov. Pokiaľ potrebujete pomôcť z väčším množstvom, kontaktujte nás, prosím, vopred a niečo spolu vymyslíme! 

Prečo sa za predmety platí?

Reuse centrum Baterkáreň v TrnaveCentrum funguje z darov občianskemu združeniu. Za každým jedným prineseným predmetom sa skrýva množstvo práce a energie. Predmety triedime, upratujeme, musíme ich mať niekde uskladnené, musíme mať miesto, kde ich môžeme vystavovať a portál, na ktorom ich môžeme ponúkať. Naši dobrovoľníci a brigádnici strávia kopec času triedením, administráciou, chystaním, vešaním či komunikáciou so zákazníkmi. Možno sa to nezdá, ale s každou jednou prinesenou vecou prichádza aj práca, ktorú musí niekto vykonávať. Naše príspevky sú naozaj symbolické, putujú na činnosť centra a aktivity občianskeho združenia SaUvedom. Naším cieľom nie je na prinesených veciach bohatnúť, no aby centrum mohlo fungovať, musí sa o seba postarať

Kde si veci môžem prezrieť?

Reuse centrum funguje v priestoroch Baterkárne na Starohájskej 1 (oproti Tehelnej 16). Našu ponuku však nájdete aj online na portáli nevyhadzujte.sk. Aby sa vám ponuka zobrazila, je potrebné REGISTROVAŤ sa a PRIHLÁSIŤ na stránke (registrácia je naozaj veľmi jednoduchá a nezaberie vám viac ako 2 minúty). Predmety na stránke si prezeráte a rezervujete, vyzdvihnúť si ich môžete priamo v Baterkárni alebo vám ich zašleme prostredníctvom služby Packeta (Zásielkovňa) na výdajné miesto. 

ONLINE REUSE CENTRUM

 Online reuse centrum Baterkáreň

Počuli sme, že je v Trnave ešte jedno reuse centrum. Je to pravda?

 Reuse centrum Back2Life TrnavaÁno! V Trnave máme prvé mestské reuse centrum na Slovensku, Back2Life a tešíme sa, že ho môžeme prevádzkovať :)Práve preto nájdete na tomto reuse centre aj naše logo. Toto centrum však funguje inak, ide o samostatný systém.Centrum Back2Life je dielom FCC a Mesta Trnava a nájdete ho na Bottovej Ulici 27/A. Tiež doň môžete predmety nosiť a iné si zasa za symbolické príspevky odniesť, centrum však funguje najmä systémom online rezervácii cez web stránku.Do tohto centra nie je možné priniesť oblečenie či elektroniku.

  

Ako vám môžem pomôcť?

Budeme rady, ak si z našej ponuky prídete vybrať a nájdete si niečo tešivé. Okrem toho sa potešíme, keď o nás poviete všetkým svojim kamarátom a známym a podelíte sa o skúsenosti s nami na sociálnych sieťach. Obrovskou pomocou je aj dobrovoľníctvo, pomôžete nám, keď sa k nám pridáte a priložíte ruku k dielu. Viac o dobrovoľníctve sa dozviete TU.Naše občianske združenie môžete podporiť aj jednorazovým či pravidelným finančným príspevkom tu:
PODPOR NÁS

 

Nenašli ste, čo ste hľadali?

Neváhajte sa nám ozvať na našich sociálnych sieťach, k dispozícii sme vám na Facebooku i na Instagrame!