Martin Hojsík v Baterkárni

Vždy sa potešíme, keď sa Baterkárni venuje pozornosť, pretože veríme, že tento výnimočný koncept si zaslúži byť šírený ďalej. V auguste k nám zavítal Martin Hojsík, europoslanec, aktivista a odborník na životné prostredie, ktorého koncept komunitného reuse centra zaujal. Počas jeho návštevy sme sa rozprávali o dôležitosti komunitných centier a projektov, ako aj o ich nezastupiteľnom mieste vo fungujúcej spoločnosti a krajine. 

 

Situácia vo svete počas uplynulých troch rokov nám ukázala, že pomoc, dobrovoľníctvo, komunitná podpora a komunitné projekty často suplujú štát či samosprávy, ktoré zlyhávajú tam, kde by mali byť silní a postarať sa o svojich občanov. Inými slovami – keď si nepomôžeme navzájom, pomoci sa nedočkáme.

Baterkáreň je miestom, v ktorom sa okrem komunitných aktivít a pomoci kladie do popredia starostlivosť o životné prostredie a rešpekt i úcta ku všetkému živému. Prostredníctvom aplikovania princípov cirkulárnej ekonomiky do každodenného života a apelovaním na zmenu nákupného správania sa v Baterkárni snažíme inšpirovať a motivovať k udržateľnejšiemu životu. Poukazujeme tak na dopady fast fashion, jednorazovosti a plytvania zdrojmi.

Martin Hojsík_Baterkáreň Martin Hojísk_Baterkáreň

V dobe, v ktorej žijeme je viac ako kedykoľvek predtým dôležité uvedomiť si dopady našich každodenných rozhodnutí na svet okolo nás.

Kam až siaha naše rozhodnutie kúpiť si 10 lacných tričiek? Akú cestu prešli? Koľko vyplytvaných zdrojov a pracovného času v neetických a nevhodných podmienkach sa za nimi skrýva? V Baterkárni na tento problém poukazujeme a poskytujeme riešenia vo forme pestrej ponuky oblečenia, hračiek, kníh a rôznych predmetov z druhej ruky. 

Aj o bohatstve” v podobe vecí z druhej ruky sme sa rozprávali s Martinom Hojsíkom: „To je nesmierne dôležité, najmä keď si uvedomíme, že žijeme v dobe „Fast Fashion“ alebo rýchlej módy. Tá je dlhodobo prehliadanou hrozbou pre našu planétu. Ešte nedávno bol nákup oblečenia príležitostnou udalosťou. Dnes sa z textilného priemyslu stala masová produkcia a trendové oblečenie si môže dovoliť každý. Pod povrchom lacného štýlu sa ukrývajú tony odpadu, vykorisťovanie zamestnancov a zamestnankýň a nezodpovednosť voči životnému prostrediu.

O to viac je potrebné dať veciam druhú šancu, čo najviac ich vrátiť do obehu, vysvetliť ľuďom čo je cirkulárna ekonomika a prečo je tak dôležitá a súčasne im dať možnosť zmeniť svoje nákupné správanie. To presne robia v Baterkárni. Ale nielen to.” (FB Martin Hojsík)

Martin Hojsík v Baterkárni

Zdroj foto: Martin Hojsík

 

Je povzbudzujúce vidieť, že aj naši zástupcovia, ktorí nás reprezentujú a hája naše záujmy, kladú dôraz na problematiku klimatickej krízy, komunitnej pomoc či dobrovoľníctva. Aby sa v týchto otázkach na Slovensku robilo viac (oproti momentálnemu NIČ), je dôležité vyberať si zástupcov, ktorým tieto témy nie sú cudzie. A to už v najbližších komunitných a VÚC voľbách.  

 

PS: Viac o tom, čo si Martin Hojsík myslí o Baterkárni sa dočítate v jeho príspevku na FB.

Pridaj komentár