Ponuka environmentálneho vzdelávania pre školy

Navštívte so svojimi žiakmi a žiačkami naše komunitné reuse centrum Baterkáreň a zažite naše interaktívne kurzy a prednášky,

v ktorých sa spolu učíme, ako žiť s väčším ohľadom na životné prostredie. 

Na našich kurzoch žiakom a žiačkam približujeme témy environmentálneho vzdelávania, a pomáhame im nadobudnúť zručnosti a vedomosti o klimatickej kríze,

cirkulárnej ekonomike a mnohých ďalších témach, ktoré im umožnia sa podielať na riešeniach udržateľného života a stať sa súčasťou pozitívnej zmeny!

Naša ponuka kurzov je veľmi flexibilná a vhodná pre základné i stredné školy.

Kurzy realizujeme primárne v Baterkárni – v priestoroch našej Zdieľanej Dieľne, no po dohode je možná aj naša návšteva vašich žiakov a žiačok priamo v škole.

Aké témy sú nám blízke?

 • Narábanie so zdrojmi a spotrebiteľské správanie – cirkulárna a lineárna ekonomika, recyklácia, reuse, upcyklácia, kompostovanie, odpady, školské a triedne swapy
 • Klimatická zmena – adaptácia, klimatický žiaľ, klimatická núdza, intersekcionalita
 • Greenwashing – kto sa v tom má  vyznať? 🙂
 • Zdravie a životný štýl – stravovanie, udržateľnosť, ochrana životného prostredia
 • Sebestačnosť – výroba voskových obrúskov, výroba mydiel, šitie vrecúšok, upcyklovanie, sadenie a starostlivosť o rastliny, použitie byliniek
 • Dobrovoľníctvo a ponuka dobrovoľníctva
 • Sociálne podnikanie a rozvoj nielen podnikateľských zručností

Cieľové skupiny:

 • mladší žiaci  ZŠ (1. stupeň) a starší žiaci ZŠ (2.stupeň)
 • študenti a študentky stredných škôl
 • študenti a študentky vysokých škôl
 • učitelia/ky či pracovníci/pracovníčky pracujúci s mládežou (medzipredmetové vzťahy, …)


 

Máte záujem o kurz?

Kontaktujte nás na katka@baterkaren.sk!

Ponuku kurzov pre základné školy stiahnete tu Ponuku kurzov pre stredné školy stiahnete tu

 

Nenašli ste čo ste hľadali?

Napíšte nám a niečo spolu vymyslíme!

Pre školy a vzdelávacie organizácie vieme pripraviť aj moduly „na mieru“, vieme sa jednoducho prispôsobiť individuálnym požiadavkám školy a triedy. Na vyžiadanie vieme pripraviť niekoľkohodinový modul, ktorý korešponduje so vzdelávacími cieľmi konkrétneho (zväčša prírodovedného) predmetu.

Nezabúdame ani na vysoké školy!

Veľmi sa tešíme, že o témy ako sociálne podnikanie, greenwashing, obehová ekonomika či klimatická zmena je záujem aj na našich vysokých školách.  V roku 2022 sme dokonca uzavreli Memorandum o spolupráci s Inštitútom manažmentu UCM Trnava. Ozvite sa nám, sme otvorení každej zmysluplnej spolupráci. 

Kto sú naši lektory a lektorky?

Mgr. Janka Reháková

Jana je skúsená pedagogička, lektorka a koordinátorka environmentálneho vzdelávania, metodička. Venuje sa najmä práci s deťmi a mládežou, zameriava sa na prednáškovú činnosť na školách. 8 rokov pôsobila na SZŠ BESST v Trnave, kde sa venovala najmä žiakom a žiačkam s jazykovou bariérou, učila slovenský a anglický jazyk. Počas pôsobenia v škole sa vzdelávala v inovatívnych metódach vrátane divadelných techník vo výučbe (Pilgrims Teacher Training, UK). 

Jana sa taktiež venuje vlastnej literárnej tvorbe a kreatívnemu písaniu, píše články a blogy. Pod hlavičkou Baterkárne napísala dva e-booky (Malá kniha šetrného prania, Malá kniha šetrného upratovania).

Prepája témy udržateľnosti a environmentálneho vzdelávania s praktickým životom, vedie kurzy zamerané na bežný život (pranie, upratovanie, varenie,…). 

Neustále sa vzdeláva v témach výchovy, rodičovstva, psychológie a vnáša nadobudnuté poznatky do tvorby vzdelávacích materiálov.

linkedin

Mgr. Simona Hlaváčová

Simona je garantkou environmentálneho vzdelávania, dohliada na odbornosť a aktuálnosť tém.

Vo vzdelávaní sa viac zameriava na mladých dospelých a dospelých, a fokusuje sa najmä na témy obehovej ekonomiky, sociálneho podnikania či rozvoju dobrovoľníctva a aktívnych komunít pričom zdôrazňuje dôležitosť participácia (nielen) mládeže na tvorbe politík. Simone sú blízke i témy ochrany zvierat či mentálneho zdravia.

Simona sa profesne sústreďuje na aplikáciu princípov obehovej ekonomiky do života bežných ľudí, svojimi projektami sa zameriava na posilňovanie komunít a vzdelávanie mládeže. Simona je spoluzakladateľkou 1. reuse centra na Slovensku menom Baterkáreň, vytvorila aplikáciu Swapka, je autorkou publikácie Slovník udržateľnosti a nájdete ju na Mape sociálnych inovátorov. Simona je taktiež Ambasádorkou klimatického paktu, absolventkom Cirkulárnej akadémie (INCIEN) a autorkou publikácie Udržateľnosť do vrecka.

linkedin

Mgr. Natália Kupcová

Koordinátorka a lektorka umeleckých kurzov, pedagogička výtvarného umenia. Pripravuje a vedie kurzy rôznych umeleckých techník pre rôzne vekové skupiny. Venuje sa taktiež remeslám, prepája environmentálne témy s umeleckými technikami. Naty vás vedie najmä na intenzívnych umeleckých kurzoch či už akrylu alebo akvarelu. Maľovať naučí aj úplných začiatočníkov a začiatočníčky 🙂

Michaela Hlaváčová

Miška má veľmmi šikovné ruky a preto je obľúbenou lektorkou handmade kurzov šitia či iných ručných prác. Miška je študentkou pedagogiky a v Baterkárni (aj mimo Baterkárne) Vedie kurzy šitia, vyšívania, háčkovania, venuje sa upcyklovaniu a remeslám. V Baterkárni sa venuje deťom i dospelým, veľmi šikovne vedie skupinové, firemné i individuálne kurzy. 

Aktuálne môžete Mišku stretnúť v Našom stacku, kde chodí pravidelne viesť handmade kurzy.