Ponuka zážitkových kurzov v Baterkárni.

kurzy pre deti_baterkáreň

Jednou z hlavných činností Baterkárne je vzdelávanie. Okrem interaktívnych prednášok na školách pre vás každý mesiac pripravujeme bohatý program pre deti, dospelých a seniorov. Spolu sa učíme (staro)novým zručnostiam ako je tkanie, vyrábame prírodnú kozmetiku, tvoríme na kurzoch maľovania, šijeme na kurzoch upcyklovania. Nájdite si čas pre seba, príďte sa naučiť niečo nové a oddýchnuť si do Zdieľanej dielne.

Naučte sa novým zručnostiam a dobite Baterky nielen sebe, ale aj planéte.

 

KURZY PRE MALÉ BATERKY

Pravidelne vám prinášame kurzy pre najmenších zamerané na učenie sa novým zručnostiam, kde sa deti naučia niečo nové, k čomu sa môžu rady vracať a čo ich môže ešte veľmi dlho baviť 🙂 Výrobné kurzy majú aj edukačný charakter – rozvíjajú jemnú motoriku detí či ich sústredenosť a kreativitu. Tiež ich učia žiť s väčším ohľadom na životné prostredie tým, že používame materiály, ktoré by inak skončili na skládke alebo v spaľovni. 

Výroba netoxickej plastelíny

Hravé kurzy majú deti najradšej! Môžu ovoniavať, sypať, miešať a spoznávať. Netoxickú plastelínu vyrobíme jednoducho a hravo z materiálov, ktoré každý z nás nájde doma v kuchyni. Nemusíme chodiť ďaleko – ingrediencie a voňavé farbivá nájdeme v prírode 🙂 Na kurze je zábava a radosť z vlastnoručnej výroby zaručená.

Vyrob si vlastné voňavé mydlo

Jeden z najobľúbenejších kurzov pre deti v Baterkárni. Deti môžu experimentovať a vymýšľať, kombinovať rôzne vône prírodných silíc, farbív a byliniek. Výsledkom je originálne mydielko, ktoré môžu venovať rodičom či starým rodičom. 

Kurzy tkania pre malé Baterky

Tkáčstvo bolo v minulosti súčasťou takmer každej jednej domácnosti, najčastejšie na dedinách, a na území Slovenska má bohatú tradíciu. Túto zručnosť si hravo osvoja aj deti, vyžaduje sústredenie a takisto si rozvíjajú jemnú motoriku a kreativitu kombinovaním farebných stužiek. Deti na kurze vedieme aj k udržateľnosti, pretože používame tkaninu zo starších, už opotrebovaných tričiek.

Kurzy šitia pre malé Baterky

Ak máte doma kreatívneho drobca, ktorý už vyrástol z farbičiek a rád objavuje nové možnosti tvorenia, kurz šitia je správna voľba. Šitie je zručnosť, ktorú si vedia osvojiť aj deti a hravo zvládnu ušiť napríklad jednoduché vrecko či návliečkou na vankúš. Naučia sa krok za krokom používať šijací stroj, spravia prvý steh a šup – hotový výrobok je na svete.

Zážitkové kurzy maľovania

Tvoriť a objavovať je deťom prirodzené. Deti sa na kurzoch maľovania na začiatku oboznámia s danou technikou pomocou hravých cvičení. Maľovanie je aktivita, pri ktorej si deti oddýchnu, rozvíjajú svoju kreativitu, fantáziu a aj jemnú motoriku.

Vytvor si vlastné dizajnové tričko (maľovanie na tričká)

Zážitkový kurz pre malých budúcich dizajnérov. Maľovať nemusíme len na výkresy a plátna, fantáziu a nápady môžeme preniesť aj na textil. Prines so sebou svoje nosené tričko bez vzoru a inej potlače a vytvoríš si vlastný dizajnový návrh na svoje tričko, od návrhu, cez výber farebnosti až po finálny výsledok. 

Kurzy pestovania

Deti sa vďaka kurzu oboznámia so základmi pestovania rastlín či byliniek. Naučia sa ich rozoznávať a dozvedia sa o ich vlastnostiach a využití. Ako napríklad rozlíšiť bylinky podľa tvaru lístkov či vône? Ako ich dopestovať, ako sa o ne starať a na čo všetko ich vieme využiť? Praktickou ukážkou a aktivitou si na tieto otázky spolu zodpovieme.

Deti sa naučia budovať vzťah k prírode, osvoja si ďalšiu manuálnu zručnosť, pravidelnou starostlivosťou a postupom času uvidia výsledky svojej práce, touto činnosťou sa aspoň na chvíľu odklonia od denného stereotypu.

 

 

kurzy pre dospelých_baterkáreň

KURZY PRE DOSPELÝCH

Doprajte si čas pre seba v pracovnom týždni, nachvíľu zastavte a vyberte si z naše pestrej ponuky kurzov ten pravý pre vás. 

Udržateľná domácnosť: Cyklus workshopov

Udržateľná domácnosť – štvordielny cyklus zameraný na udržateľnú domácnosť, ktorá je šetrná k zdraviu, prírode i k peňaženke. Interaktívne prednášky spojené s výrobou vás prevedú starostlivosťou o domácnosť, šetrným praním či šetrnou krásou, rozprávať sa však budeme aj o témach greenwashingu, nakupovania varenia či stravovania.
Cyklus zahŕňa vstup na 4 prednášky (lektorné, materiály a pomôcky na výrobu):
1. Ako začať žiť udržateľne (interaktívna prednáška s diskusiou)
2. Kurz šetrného prania (výroba jednoduchého pracieho gélu)
3. Kurz šetrného upratovania (výroba jednoduchých čistiacich prostriedkov)
4. Ako na krásu a kozmetiku udržateľne (výroba jedného kozmetického produktu)

Umelecké kurzy: maľovanie

Príďte si oddýchnuť na kurzy maľovania v Baterkárni. Obľúbené kurzy maľovania technikou akrylu alebo akvarelu vám prinášame pravidelne a tešíme sa vášmu záujmu. Kurzy maľovania sú určené pre začiatočníkov, ale aj pre tých, ktorí už majú skúsenosť s plátnom a farbami. Maľovanie je aktivita, ktorá dokáže pomôcť odohnať stres či napätie, rovnako ako čítanie knihy alebo počúvanie relaxačnej hudby. Na rozdiel od spomínaných dvoch aktivít je pri maľovaní výsledkom nie len oddýchnutá myseľ, ale aj jedinečné vlastnoručne namaľované umelecké dielo. 

Kurzy šitia a kurzy upcyklácie

Naučte sa obsluhovať šijací stroj a odneste si hotový výrobok za dve hodiny. Ukážeme vám, ako na to. Na kurzoch sa krok po kroku oboznámite so šijacím strojom, naučíte sa ho obsluhovať a používať, ušiť rovný steh a nakoniec aj vytvoriť plátennú nákupnú tašku, vrecko na balenie potravín alebo upcyklovať staré tričko či mikinu na hrejivú čiapku do chladnejšieho počasia.

Kurzy plstenia

Príďte sa dozvedieť, čo to plstenie je a príďte zažiť zábavu, ktorú táto technika práce s vlnou ponúka. Ide o jednoduchú techniku, ktorá sa dá uplatniť v rôznych oblastiach textilného a bytového dizajnu. Kurz je preto zameraný na oboznámenie sa s technikou mokrého plstenia a jej následného uplatnenia vo vlastnej tvorbe. Rovnako poskytuje priestor na experimentovanie s materiálom a hľadanie si vlastného prístupu k jeho zužitkovaniu.

Kurzy výroby voskových obrúskov

Pridajte sa k nám na našom tvorivom kurze výroby voskových obrúskov a naučte sa vyrábať krásne a užitočné obaly, ktoré potešia aj ako darček. Na čo tento prírodný obal využijete? napríklad na zabalenie zvyškov ovocia a zeleniny, desiaty či ako pokrývku misky na uskladnenie potravín. Vhodné sú tiež na prenos mydiel a tuhých šampónov pri cestovaní. Predstavivosti sa medze nekladú, tieto obrúsky sú naozaj univerzálne.

Ich úžasnou výhodou je, že ich môžete používať opakovane a tak netvoríte zbytočný odpad. Zároveň pri ich výrobe možno použiť zvyškové látky, ktoré tak isto zachránite pred vyhodením. Na kurze sa naučíme, ako si takýto obrúsok jednoducho vyrobiť zo 100% včelieho vosku a rozložiteľných textílií.

 

 

kurzy pre seniorov_baterkáreň

KURZY PRE SENIOROV A SENIORKY

Doobedia počas týždňa v Baterkárni venujeme kurzom pre seniorov a seniorky. Kurzy je možné darovať aj ako darček pre starých rodičov. 

Umelecké kurzy: maľovanie

Príďte si oddýchnuť na kurzy maľovania v Baterkárni. Obľúbené kurzy maľovania technikou akrylu alebo akvarelu vám prinášame pravidelne a tešíme sa vášmu záujmu. Kurzy maľovania sú určené pre začiatočníkov, ale aj pre tých, ktorí už majú skúsenosť s plátnom a farbami. Maľovanie je aktivita, ktorá dokáže pomôcť odohnať stres či napätie, rovnako ako čítanie knihy alebo počúvanie relaxačnej hudby. Na rozdiel od spomínaných dvoch aktivít je pri maľovaní výsledkom nie len oddýchnutá myseľ, ale aj jedinečné vlastnoručne namaľované umelecké dielo.

Kurzy výroby prírodnej kozmetiky

Mnoho produktov, ktoré takmer denne používame si vieme vyrobiť vlastnými rukami z prírodných ingrediencií. Vyrobiť si domácu prírodnú kozmetiku je jednoduché a zvládne to naozaj každý. Na kurze výroby prírodnej soli do kúpeľa vám to ukážeme. Stačí k tomu pár ingrediencií. Doprajte si čas len pre seba a príďte sa naučiť, ako si vyrobiť bylinnú soľ do kúpeľa. Odnesiete si so sebou niečo, čo vám navodí pocit odpočinku a  pohody.

Výroba voňavého mydla

Obľúbený kurz výroby mydla, prinášame v doobednom čase aj pre seniorov. Naučte sa vyrobiť mydlo z prírodných ingrediencií. Výroba je jednoduchá a fantázii sa medze nekladú. Privoňajte si k esenciálnym olejom, vyberte si sušený kvet či bylinku, pridajte štipku farbiva a mydlovú hmotu a vaše originálne mydlo je na svete.

Voskové obrúsky

Počuli ste o voskových obrúskoch? Ide o ekologickejšie a zdravšie obaly, ktoré sú náhradou klasickým plastovým vreckám. Využijú ich napríklad vnúčence na zabalenie desiaty alebo aj na zabalenie zvyškov ovocia a zeleniny. Používať ich môžete opakovane a tak netvoríte zbytočný odpad. Zároveň pri ich výrobe možno použiť zvyškové látky, ktoré tak isto zachránite pred vyhodením. Na kurze sa naučíme, ako si takýto obrúsok jednoducho vyrobiť zo 100% včelieho vosku a rozložiteľných textílií.

Aktuálnu ponuku kurzov nájdete v sekcii program.

Pridaj komentár