a Takto to robíme

Baterkáreň je sociálny podnik skrývajúci v sebe obchodík a charitatívne reuse centrum

U nás Vás naučíme žiť udržateľnejšie, pomôžeme Vám zmeniť postoj k nákupom, tovaru i k odpadu. Udržateľný život nie je len o tom veci hromadiť a vlastniť, ale aj zodpovedne sa ich zbavovať, prípadne vedome redukovať odpad, ktorý tvoríme na nevyhnutné minimum. V Baterkárni sa spolu učíme,  ako žiť vedomý a udržateľnejší život, motivujeme sa a inšpirujeme navzájom prostredníctvom našich zón. 

Môžete u nás darovať svoje nepotrebné poklady, pravidelne si svoje veci vyswapovať (vymeniť)požičaťsi vecičky, ktoré nepotrebujete každý deň,  či zakúpiť si niečo pekné za dobrý peniaz v našom charitatívnom sekáči.  Objavte náš program plný prednášok a najrôznejších kurzov, nakúpite u nás bezobalovú drogériu a kozmetiku od slovenských výrobcov,  alebo len tak príďte a dajte si s kamarátmi či rodinou kávičku, kým sa vaše deti zahrajú v našom kútiku. 

Počas mimoriadnej situácii sme nútení svoju činnosť obmedziť – neorganizujeme podujatia, všetky veci na výmenu objavíte vystavené priamo v prevádzke (tj. reuse centrum).

prečo to robíme takýmto spôsobom

Ochrana životného prostredia, zníženie vlastnej stopy, zmena spotrebiteľského správania. To všetko sú pre mnohých z nás veľmi veľké životné zmeny, často bolestivé a plné demotivujúcich momentov. Preto vytvárame komplexný, obchodno-komunitný priestor, ktorého cieľom je mať pod 1 strechou možnosti, informácie a vzdelávanie, ktoré ľuďom pomôžu so  zmenou životného štýlu, ktorý tak zaťažuje životné prostredie. Zmena sa netýka len nákupov, ale vlastných návykov. Hľadáme alternatívy k jednorazovým veciam, obmedzujeme obaly,  učíme sa šiť, vyrábať, vymieňať a navzájom si pomáhať.

V Baterkárni sa stále niečo deje, pretože vlastná životná zmena je komplex krokov a opatrení, ktoré je dôležité spraviť, aby k nej vôbec došlo.

Baterkáreň je taktiež priestorom pre stretnutia, školenia a kurzy. (počas mimoriadnej situácie pozastavené) Spolu sa vzdelávame, učíme sa, podporujeme kreatívnych ľudí, ktorí si môžu u nás zorganizovať vlastný kurz či prednášku. Spustili sme pravidelné podporné skupiny (neplodnosť, vyhorenie) a knižný klub, prostredníctvom ktorých okrem Zeme dobíjame baterky aj sebe. 

Obchodná časť poskytuje výrobky a potreby pre „menejdopadový“ život. Nájdete v nej ručne vyrábané tašky či batohy, rôzne potreby do udržateľnej domácnosti,  prírodné hygienické potreby, čapované čistiace prostriedky a prostriedky predávané na váhu,  či dekoratívnu kozmetiku.

V Baterkárni funguje i občianske združenie SaUvedom, ktoré v nej prevádzkuje nasledujúce zóny:

Predajňa dobra –  malý charitatívny „sekáč„, v ktorom pomôžete hneď dvakrát; zodpovedne sa zbavíte nechceného oblečenia v dobrom stave a kúpou podporíte vybrané združenie či organizáciu.  Spolu sa tak učíme neplytvať oblečením. 

Požičovňa vecí –  slúži všetkým, ktorí nechcú nakupovať nové veci, ktoré potrebujú len občas.  Spolu uprednostňujeme požičiavanie pred nakupovaním. 

Baterkáreň rada pomáha, stretnete sa preto u nás i s množstvom materiálnych zbierok. V duchu zodpovednosti za odpad v Baterkárni zbierame použité kefky, kompostujeme a samozrejme separujeme.
 
Baterkáreň je tu pre ľudí; pre každého a pre všetkých. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať. 

Napísali o nás

Trnavská Baterkáreň má prvé re-use centrum na Slovensku, dáva nepotrebným veciam druhú šancu. Učí a motivuje ľudí žiť vedomý a udržateľný život už takmer rok. Pravidelne organizuje tvorivé dielne, workshopy pre mamičky, prednášky, výmeny kníh, rastlín či hračiek a má zriadenú aj menšiu požičovňu vecí. V obchodíku ponúka kvalitné slovenské výrobky či čapovanú drogériu. Baterkáreň s detským kútikom, občerstvením a Charitatívnym sekáčom s oblečením je komunitným miestom pre všetkých…

Zdroj: Dali to: prvé re-use centrum na Slovensku, v Baterkárni dávajú dve ženy nepotrebným veciam druhú šancu – Dalito – They Made It!