a Takto to robíme

Baterkáreň je sociálny podnik skrývajúci v sebe obchodík a charitatívne reuse centrum

U nás vás naučíme žiť udržateľnejšie, pomôžeme vám zmeniť postoj k nákupom, tovaru i k odpadu. Udržateľný život nie je o tom veci hromadiť a vlastniť, ale zodpovedne sa ich zbavovať a zároveň vedome redukovať odpad, ktorý tvoríme, na nevyhnutné minimum. V Baterkárni sa spolu učíme, ako žiť vedomý a udržateľnejší život, motivujeme sa a inšpirujeme navzájom prostredníctvom našich zón.

Môžete u nás darovať svoje nepotrebné poklady a, naopak, nájsť u nás to, čo sa vám zíde za zlomkovú cenu – či už je to oblečenie, knihy, dekorácie, predmety do domácnosti alebo dokonca izbové rastliny. Najštýlovejšie oblečenie, obuv a doplnky nájdete v našom charitatívnom sekáči. Sme tiež požičovňa vecí, čo znamená, že si u nás môžete požičať vecičky, ktoré nepotrebujete každý deň. Objavte náš program plný najrôznejších kurzov, nakúpte u nás bezobalovú drogériu a kozmetiku od slovenských výrobcov, alebo len tak príďte a dajte si s kamarátmi či rodinou kávičku, kým sa vaše deti zahrajú v našom detskom kútiku.

prečo to robíme takýmto spôsobom

Ochrana životného prostredia, zníženie vlastnej uhlíkovej stopy, zmena spotrebiteľského správania. To všetko sú pre mnohých z nás veľmi veľké životné zmeny, často bolestivé a plné demotivujúcich momentov. Preto vytvárame komplexný obchodno-komunitný priestor, ktorého cieľom je mať pod jednou strechou možnosti, informácie a vzdelávanie a pomôcť nimi ľuďom so zmenou životného štýlu, ktorý tak zaťažuje životné prostredie. Zmena sa netýka len nákupov, ale aj vlastných návykov. Hľadáme alternatívy k jednorazovým veciam, obmedzujeme obaly, učíme sa šiť, vyrábať, vymieňať a navzájom si pomáhať.

V Baterkárni sa stále niečo deje, pretože vlastná životná zmena je komplex krokov a opatrení, ktoré je dôležité spraviť, aby k nej vôbec došlo.

Baterkáreň je taktiež priestorom pre stretnutia, školenia a kurzy. Spolu sa vzdelávame, učíme sa, podporujeme kreatívnych ľudí, ktorí si môžu u nás zorganizovať vlastný kurz či prednášku.

Obchodná časť poskytuje výrobky a potreby pre „menejdopadový“ život. Nájdete v nej ručne vyrábané tašky či batohy, rôzne potreby do udržateľnej domácnosti, prírodné hygienické potreby, čapované a vážené čistiace prostriedky či prírodnú kozmetiku.

V Baterkárni funguje i občianske združenie SaUvedom, ktoré v nej prevádzkuje Predajňu dobra a požičovňu vecí.

Predajňa dobra – malý charitatívny „sekáč“, v ktorom pomôžete hneď dvakrát; zodpovedne sa zbavíte nechceného oblečenia v dobrom stave a kúpou vecičiek, ktoré vám padnú do oka zase podporíte vybrané združenie či organizáciu. Spolu sa tak učíme neplytvať oblečením.

Požičovňa vecí slúži všetkým, ktorí nechcú nakupovať nové veci, ktoré potrebujú len občas. Spolu uprednostňujeme požičiavanie pred nakupovaním. 

Baterkáreň rada pomáha, stretnete sa preto u nás i s množstvom materiálnych zbierok. Od začiatku vojny na Ukrajine sme poskytovali humanitárnu pomoc na hraniciach a neskôr priamo u nás všetkým, ktorí to potrebovali. Na Veľkú noc sme zorganizovali zbierku sladkostí pre deti v núdzi a pod. V duchu zodpovednosti za odpad v Baterkárni zbierame použité kefky, kompostujeme a samozrejme separujeme.

Baterkáreň je tu pre ľudí; pre každého a pre všetkých. Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať!

Napísali o nás

Trnavská Baterkáreň má prvé reuse centrum na Slovensku, dáva nepotrebným veciam druhú šancu. Učí a motivuje ľudí žiť vedomý a udržateľný život už takmer rok. Pravidelne organizuje tvorivé dielne, workshopy pre mamičky, prednášky, výmeny kníh, rastlín či hračiek a má zriadenú aj menšiu požičovňu vecí. V obchodíku ponúka kvalitné slovenské výrobky či čapovanú drogériu. Baterkáreň s detským kútikom, občerstvením a Charitatívnym sekáčom s oblečením je komunitným miestom pre všetkých…

Zdroj: Dali to: prvé re-use centrum na Slovensku, v Baterkárni dávajú dve ženy nepotrebným veciam druhú šancu – Dalito – They Made It!