Ako Baterkáreň pomáha a ako jej môžete pomôcť vy?

Baterkáreň a dobrovoľníci

Na začiatku plánovania Baterkárne bol náš cieľ jednoduchý; vytvoriť miesto, ktorému bude záležať na životnom prostredí a na komunite, miesto, v ktorom sa ľudia budú navzájom podporovať, motivovať a učiť. Miesto, v ktorom sa každý bude cítiť príjemne. Taká naša šťastná veselá bublinka.  Počas plánovania sa nám nápady len tak sypali, aktivity sa nabaľovali, až nakoniec vznikol priestor, ktorý je výnimočný a v ktorom veci spolu jednoducho fungujú. A ako Baterkáreň pomáha a ako jej môžete pomôcť vy?

Sme občianske združenie a sociálny podnik. Naším poslaním je mať čo najpozitívnejší spoločenský a environmentálny vplyv. Baterkáreň v sebe spája predajňu s bezobalovou drogériou, prírodnou kozmetikou a potrebami pre udržateľnejšiu „eko“ domácnosť s komunitným reuse centrom, ktoré vracia nepotrebné predmety naspäť do obehu, vzdeláva, motivuje a inšpiruje k udržateľnejšiemu životu.

Čo presne reuse centrum znamená?

 

Reuse znamená použiť znova. V Baterkárni veríme, že si veci zaslúžia druhú šancu. Dnes sme zvyknutí na konzum, plytvanie, nadspotrebu. Potrebujeme mať, vlastniť, hromadiť, kupovať nové, aj keď to staré ešte slúži.

V Baterkárni sa snažíme ľudí motivovať, aby na jednej strane nevyhadzovali veci, ktoré síce už nevyužijú, no sú v dobrom stave a na strane druhej im dávame možnosť uprednostniť nákup použitej veci pred novou.

Prakticky to vyzerá tak, že máte doma dve panvice, ale nevyužívate ich a tak jednu z nich venujete do nášho centra. My jej nájdeme nového majiteľa, ktorý práve panvicu potreboval a túto získal z druhej ruky a ešte aj za zlomkovú cenu vo forme symbolického príspevku. Viac o tom, ako naše reuse centrum funguje a kde nájdete momentálnu ponuku vecí sa dozviete v tomto článku.

Čo sme týmto dosiahli?

·       zbavili ste sa zavadzajúceho predmetu, vyčistili ste si domácnosť;

·       nevytvorili ste zbytočný odpad vyhodením panvice do koša;

·       kupujúci ušetril peniaze;

·       ušetrili sa zdroje (voda, energia, ropa,…), ktoré by boli potrebné na výrobu novej panvice;

·       symbolický príspevok podporí naše občianske združenie (oz SaUvedom) chod reuse centra;

·       časť predmetov z centra putuje na pomoc jednotlivcom a rodinám v núdzi.

 

Prečo je takáto „nákupná zmena“ nevyhnutná?

 

Keď si uvedomíme, koľko funkčných predmetov a krásneho oblečenia, ktoré reálne nevyužívame máme doma, ide nám hlava vybuchnúť…

Berieme ako samozrejmosť, že veci sa u nás objavia a potom, keď ich už nechceme zmiznú. Stratia sa v čiernej diere na dne smetnej nádoby, však? Kdeže! Všetko, čo si prinesieme domov sa raz stane odpadom a zostane tu ešte dlho po nás. Je toto svet, ktorý chceme odovzdať ďalším generáciám? Verím, že nie.

Je potrebné začať sa správať inak a keďže vieme, že začať žiť udržateľnejšie a s väčším ohľadom na životné prostredie nie je jednoduché, v Baterkárni sa sústredíme práve na to, aby sme vám túto cesto u spríjemnili, zjednodušili, motivovali vás a poskytli vám všetky užitočné informácie. Náš svet dokáže ďalej fungovať len tak, že si všetci osvojíme princípy obehového hospodárstva. To znamená, že sa budeme snažiť predĺžiť životnosť každej jednej veci, že ju použijeme všetkými možnými spôsobmi, že ju opravíme, zašijeme, spravíme z nej niečo iné, vyseparujeme, aby mohla byť recyklovaná a vrátila sa zasa v podobe niečoho iného. Už nemáme čas na sústavnú výrobu a vyhadzovanie nových predmetov. Planéte i ľuďom, ktorí na nej žijú musíme pomôcť.

 

Ako pomáhame v Baterkárni?

·       znižujeme množstvo odpadu

·       predlžujeme životnosť veciam

·       šetríme zdroje (vaše i prírodné)

·       robíme predmety finančne dostupnejšími

·       robíme zbierky a podporujeme iniciatívy a združenia, ktoré pomáhajú

·       robíme osvetu

·       tvoríme obsah s užitočnými informáciami, radami a tipmi

·       vzdelávame a informujeme

·       organizujeme podujatia, ktoré zahŕňajú tieto aktivity

 

Prečo potrebuje pomoc Baterkáreň?

 

Naše komunitné reuse centrum stojí a padá na sebestačnosti. Fungujeme z vlastných zdrojov, niekedy doslova prežívame z mesiaca na mesiac. Napriek tomu vidíme, že to má obrovský zmysel. Od septembra 2019, kedy sme otvorili prvýkrát dvere verejnosti až po dnešný deň cítime podporu komunity, chuť pomáhať a byť súčasťou niečoho väčšieho, a to nám dáva neskutočnú silu.

Práca v reuse centre je krásna, ale náročná. Rukami nám prejde enormné množstvo vecí, ktoré treba triediť, upratovať, preberať, chystať, vystavovať, vešať, fotiť, zverejňovať,…bez dobrovoľníkov by sme to mohli rovno zabaliť.

Priestor, v ktorom fungujeme si žiada nemalé financie, rovnako ako jeho fungovanie a správa. Podobne je to aj s organizovaním podujatí, ktoré sú časovo, fyzicky, personálne i finančne náročné.  Každý jeden nákup, finančná podpora či príspevok je pre nás nesmierne dôležitý.

Okrem priestoru, v ktorom si môžete zakúpiť drogériu, zodpovedne sa zbaviť funkčných vecí a nájsť zaujímavé kúsky, Baterkáreň aj vzdeláva.  Učíme vás, ako mať udržateľnejšiu domácnosť, ako prať, upratovať, variť, nakupovať s väčším rešpektom voči prírode, ako deti viesť k udržateľnejšiemu správaniu.  Robíme rôzne kurzy a prednášky sme aktívne na sociálnych sieťach a snažíme sa šíriť užitočné informácie ako sa len dá. Píšeme e-booky, pracujeme na ďalších kurzoch a moduloch.

Za Baterkárňou stoja bežní ľudia, ktorí si nepotrpia na veľké frázy a prázdne slová. Vytvárame obsah, ktorý je zrozumiteľný, jednoduchý a prináša riešenia skôr ako len analýzu problému.  Za tvorbou tohto obsahu je kopec práce, času a energie. Príprava blogov, príspevkov a videí si vyžaduje veľký priestor a našu kapacitu.  Taktiež momentálne fungujeme dobrovoľnícky, no títo ľudia si podľa nás zaslúžia ohodnotenie.

 

Ako nám môžete pomôcť vy?

 

Venujte 2%

Práve v tomto období môžete našu činnosť a fungovanie podporiť príspevkom v podobe 2%. Je to veľmi jednoduchá forma pomoci, ktorá vás nič nestojí. Viac sa dozviete v tomto článku. Tlačivá nájdete aj v našej Baterkárni, rady vám s vypĺňaním pomôžeme.

 

Odmeňte nás 🙂

Ak sa vám páči naša práca, ak sú pre vás naše príspevky užitočné, ak sa od nás učíte, ak sú pre vás naše rady prínosné, môžete nám poďakovať aj takto.  Jednorazovým alebo pravidelným príspevkom nám dávate najavo, že to, čo robíme je užitočné. Aj 1€ mesačne dokáže pomôcť, žiadna pomoc nie je malá. Ak máte priestor, budeme vďačné, ak sa stanete naším pravidelným prispievateľom. Urobiť tak môžete cez portál darujme.sk.

 

Nakupujte u nás

Podporíte nás vždy aj nákupom v našom obchodíku, naživo v Baterkárni v Trnave alebo online objednávkou v našom e-shope. Nájdete u nás čapovanú a sypanú drogériu (čistiace prostriedky a prostriedky na pranie), prírodnú kozmetiku, potreby do „eko“ domácnosti a množstvo milých drobností a maškŕt od lokálnych výrobcov.

 

Vzdelávajte sa s nami

Podporte nás účasťou na kurzoch a prednáškach, zakúpte si naše e-knihy. Ich aktuálnu ponuku nájdete vždy v našom e-shope.

 

Sledujte nás!

Sociálne siete a interakcie na nich sú jednoduchou formou ako nám ukázať, že vám na nás záleží. Užitočné informácie o nás a našich aktivitách nájdete na našom FB či Instagrame a pravidelne pre vás pripravujeme aj udržateľné rozhovory na Clubhouse.  Potešíme sa vášmu sledovaniu, ukladaniu príspevkov, zapájaním sa do diskusií a šíreniu ďalej.

 

Buďte informovaní

Aby vám nič neuniklo, pridajte sa k odoberateľom nášho newslettera. Pravidelne vám e-mailom pošleme informácie o tom, čo sa u nás deje, čo pre vás pripravujeme a na čo sa môžete tešiť. Budete tak medzi prvými, ktorí sa dozvedia o akýchkoľvek novinkách.

 

Staňte sa dobrovoľníkom

Akákoľvek pomoc je vítaná. Ak máte nejakú zručnosť a myslíte si, že by pre nás bola prínosná (tvorba grafík, obsahu, článkov, fotografovanie,…) alebo nám chcete prísť pomôcť priamo do reuse centra, ozvite sa nám na ahoj@baterkaren.sk

 

Ďakujeme, že nám pomáhate pomáhať!

Pridaj komentár