5 jednoduchých krokov k zdravšiemu životu i planéte

5 jednoduchých krokov k udržateľnému životu

Vedeli ste, že 22.apríl je Dňom Zeme? Zem si na veľkolepé oslavy nepotrpí, netreba jej balóny, výzdobu, šampanské či predražené darčeky. Zem si želá len jedno, aby sme sa k nej správali s rešpektom a láskou.  Možno jej ich preukázať napríklad tak, že budete žiť udržateľnejšie a s väčším ohľadom na životné prostredie. V tomto článku nájdete 5 jednoduchých krokov k zdravšiemu životu i planéte.

Žijeme v dobe, kedy sme zvyknutí na rýchlosť, dostupnosť a jednoduchosť riešení, ktoré konzumujeme bez ohľadu na ich dopad.  Neustále vyrábame predmety zo zdrojov, ktoré sa nám míňajú a ktorých sa ani my, ani príroda nevieme zbaviť.  Len málokedy si uvedomujeme, aký dopad majú naše rozhodnutia a činy. Pokiaľ však chceme na tejto planéte vychovávať deti a vnúčatá, musíme začať fungovať inak. Aj keď je to klišé, planétu máme len jednu a musíme na ňu dávať pozor.

Práve predstava budúcnosti a ďalších generácií by nás mala nakopnúť k udržateľnejšiemu životu. Niekedy sa však môžeme v informáciách o životnom prostredí strácať, inokedy na nás doľahne ťažoba, pretože máme pocit, že aj tak už nič nezmôžeme. Tiež sa nám môže zdať, že sme len maličkou figúrkou, ktorej konanie nedokáže veci napraviť…

Ak je to aj váš prípad a práve potrebujete viac motivácie, prečo začať žiť udržateľnejšie, mám pre vás ešte tri praktické výhody, ktoré by vás mohli „nakopnúť“.

Peniaze

Prevláda názor, že udržateľnosť, alebo „eko“ životný štýl sú drahými záležitosťami, moderným výmyslom, ktorý je len rozmarom z nudy.

Poviem vám tajomstvo, skutočná udržateľnosť je lacná! Fakt! Udržateľnosť je o vynaliezavosti, komunite, nákupoch z druhej ruky, umiernenosti a sebestačnosti. A nie, nejde o nič moderné. Práve naopak. My totiž cúvame, ideme späť k našim starým mamám, ktoré by si pri našich „eko“ vynálezoch ťukali po čele.

Udržateľnosťou sa dá ušetriť. Či už na oblečení, upratovaní, praní ale aj varení. A vôbec to nemusí byť namáhavé J Napríklad v tomto blogu vám radím, ako vyupratovať so 4 jednoduchými (a lacnými) surovinami celú domácnosť! Naozaj vám netreba 10 rôznych prípravkov.

Ušetríme aj tak, že namiesto zbytočného kupovanie použijeme to, čo máme doma alebo si to požičiame.. Možno vás až prekvapí, na aké rôzne činnosti dokážete využiť jednu a tú istú vec Vynaliezavosť sa vypláca!

Čas

Koľko času strávite prehrabávaním sa v skrini, keď hľadáte outfit, ktorý vám sedí? Koľko času, kým vytiahnete znova tie isté rifle a jedno z 5 tričiek, ktoré nosíte dokola? Koľko času strávite utieraním prachu zo všetkých dekorácií a poličiek? Koľko času vám denne zaberie spratávanie detských hračiek?

Som si istá, že by ste ho vedeli využiť inak…

Čím viac času venujeme veciam, o ktoré sa musíme starať, tým menej času máme pre ľudí, ktorí si ho zaslúžia. Ak veci nebudeme zbytočne hromadiť, uvoľní sa miesto nie len v našej domácnosti, ale aj v diári.

Udržateľnosť si zakladá na sedliackom rozume, praktickosti a jednoduchosti. Príprava jednoduchého plákadla alebo „aviváže“ z 2 surovín vám zaberie oveľa menej času, ako výlet do obchodu. Navariť z toho, čo máte doma môže byť niekedy riadna mentálna atletika, ale vymýšľaním si ušetríte (nielen) čas strávený v obchode.

Zdravie

O toxických látkach, ktoré sa bežne vyskytujú v kozmetike, drogérií a čistiacich prostriedkoch sa toho popísalo naozaj veľa. Negatívne sa dokážu podpísať napríklad na našom endokrinnom systéme. Je najvyšší čas, aby sme prestali podporovať značky, ktoré ubližujú nie len životnému prostrediu, ale aj nám a našim najbližším. Zjednodušme si vybavenie kúpeľne, siahnime po univerzálnych lokálnych produktoch. Perme v prostriedkoch, ktoré do vody nevypúšťajú látky škodlivé pre vodné organizmy.  Pracujme s jednoduchými surovinami, ktoré sú biologicky rozložiteľné a používajme ich, kde sa len dá.

 

Tak, motiváciu by sme mali, ale kde začať a ako to nevzdať? Tu je 5 jednoduchých krokov k zdravšiemu životu i planéte!

„Pomaly ďalej zájdeš“

Musíte si uvedomiť, že ide o postupný proces, ktorý prináša množstvo zmien. Áno, človek by chcel zmeniť všetko hneď a naraz, a uverejňovať na sociálnych sieťach zaváraninový pohár s odpadkami ako symbol úspechu. Myslite však na to, že idete svoj život meniť spôsobom, ktorý vám musí vydržať, teda byť udržateľný. So zmenami, ktoré uskutočníte sa musíte zžiť a musíte sa v nich cítiť dobre. Postupujte pomaly, užívajte si proces, vymýšľajte. Nedajte sa zlákať novými „eko“ potrebami (ak ich naozaj nepotrebujete) a greenwashingom. Buďte vynaliezaví, používajte, čo máte. Nové kupujte až vtedy, keď sa vám staré domíňa či opotrebuje.

Začnite tam, kde vás to bolí najmenej…

…a postupne prechádzajte cez všetky oblasti života. Ak je pre vás problematické nakupovanie oblečenia a viete, že sa ešte momentálne neviete tejto záľuby vzdať, nechajte si šatník na neskôr. Začnite preukazom do knižnice, spravte si „audit“ čistiacich prostriedkov, pri najbližšom nákupe prostriedkov na pranie si vyberte šetrnejšiu alternatívu. Ak je pre vás nakupovanie bezobalových potravín utópiou, voľte potraviny v obaloch, ktoré viete zužitkovať (napríklad pri zaváraní). Každá zmena vás posunie v bližšie k ďalším a ďalším.

Neprestávajte, robte to inak

Každý z nás má určité návyky a potreby a je len ťažko predstaviteľné, že zrazu so všetkým „sekneme“ a prejdeme na nový život (ideálne niekde v jaskyni, chrúmajúc korienky). Nevzdávajte sa toho, čo vám robí radosť, neprestávajte s činnosťami, ktoré vás bavia. Hľadajte alternatívy, ako to robiť inak.  Milujete kávu so sebou? Majte vždy so sebou vlastný hrnček. Potrebujete k životu sladkosti? Bežte si po gumených medvedíkov do bezobalového obchodu alebo si ich skúste pripraviť doma.

 

Žite komunitne

Zvykli sme si všetko mať, vlastniť. Ak niečo potrebujem, idem a kúpim si to, pretože je to lacné a dostupné.  Potom to prekladám, zo zásuvky do skrinky, z obývačky do spálne, z bytu do pivnice…a pritom si to stačilo požičať od suseda. Požičiavanie, opravovanie, vymieňanie, darovanie, domáca produkcia – prínosné aspekty komunitného života, ktoré prospejú našej planéte, našej peňaženke a v neposlednom rade aj našim vzťahom.

Nebuďte na seba prísni

Dajte si pusu na plece. Hneď teraz! Prečo? Pretože ste tento článok dočítali až do konca a to znamená, že vám stav planéty nie je ukradnutý. A že či si tú pusu zaslúžite, aj keď ste ešte nič poriadne neurobili? Jasné! Pretože nad zmenou uvažujete a to je ten najväčší a najdôležitejší krok, ktorý môžete urobiť.

Pochváľte sa teraz a chváľte sa na ceste za udržateľným životom často. Oslavujte malé víťazstvá, nedajte sa znechutiť a demotivovať. Pretože robíte, všetko, čo je momentálne vo vašich silách a na čo ste pripravení. Len tak ďalej, priatelia…

 

Pre čerstvé a zaujímavé info (nielen) zo sveta udržateľnosti nezabudnite sledovať naše sociálne siete, FB a Instagram a pridajte sa do nášho Baterkáreň klubu na Clubhouse.

Ak sa vám naša činnosť páči, podporte nás!

foto: unsplash,  Noah Buscher

***

Udržateľne s Jankou

Som dušou večná učka, ktorá sa po 7 rokoch v školstve rozhodla ísť vlastnou cestou. Pripravujem pre vás blogy s jednoduchými návodmi a inšpiráciami pre udržateľnejší život. Mojím cieľom je každému z vás ukázať, že žiť s väčším ohľadom na prírodu je jednoduché a vôbec nemusí ísť o extrém.

Pridaj komentár