4 jednoduché suroviny pre čistú a zdravú domácnosť

Kurz eko šetrného prania

Jar je tu a s ňou aj „očista“ našich domovov. Drhnú sa okná, vypratávajú pivnice, prerieďujú šatníky, zrazu vidíme každé jedno zrnko prachu, ktoré akoby celú zimu spalo niekde na najvyššej polici v kuchyni. Pribúdajúce slnečné denné svetlo nám ukáže všetky kúty, ktoré sme celú zimu poctivo ignorovali… Je to tu, mánia upratovania prichádza. A s ňou prirodzene aj potreba vytasiť najsilnejší arzenál v podobe všemožných prípravkov, ideálne desiatich rôznych. Pritom úplne stačia tieto 4 jednoduché suroviny pre čistú a zdravú domácnosť.

V dnešnej dobe sme zvyknutí všetko drhnúť, dezinfikovať, neustále zbavovať prachu a akýchkoľvek nečistôt. Naša potreba čistoty často zachádza do extrémov a neveríme, že prírodnejšie a šetrnejšie produkty môžu mať rovnakú, podobnú, či dokonca väčšiu čistiacu (prípadne dezinfekčnú) silu. Opakovane používame v prehnaných množstvách prostriedky, ktoré majú veľký dopad na naše zdravie i na stav životného prostredia.  Reklamy nás lákajú na zaručene účinné prostriedky, ktoré vôbec nepotrebujeme a ktoré zaťažujú nás, našich domácich miláčikov i životné prostredie.

Mať udržateľnú domácnosť, ktorá je ohľaduplná k životnému prostrediu je celkom jednoduché. Začať môžete napríklad tým, že po minutí konvenčných čistiacich prostriedkov si zaobstaráte 4 jednoduché suroviny pre čistú a zdravú domácnosť. Poďme si o nich povedať viac.

Ocot a sóda bikarbóna sú dlhé roky stálicami ako v kuchyniach, tak v domácnostiach všeobecne. Ich účinky znova objavujeme, kým si naše mamy a staré mamy ťukajú po čele. Jednoduché chemikálie, s ktorými si pri upratovaní takmer celkom vystačíte. Okrem tohto dua vám odporúčam mať doma poruke aj perkarbonát sodný a kyselinu citrónovú.

Dôležité je uvedomiť si, že aj tieto suroviny sú chemikálie, akokoľvek negatívne toto slovo vyznieva. Ja ich však volám „mierumilovné chemikálie“, pretože sú v prírode rozložiteľné a nezaťažujú naše životné prostredie do takej miery, ako bežné čistiace prípravky. Pokiaľ s nimi správne manipulujeme a dodržiavame bezpečnostné zásady, šetrné sú aj k nám ľuďom.

4 jednoduché suroviny pre čistú a zdravú domácnosť

Ocot

Má výraznú a nezameniteľnú chuť, konzervačné účinky, pohlcuje pachy a skvelo čistí najrôznejšie povrchy. Keďže ide o kyselinu, jeho pH je kyslé, čo značí, že bude reagovať so zásadami. Práve preto je ocot dôležitým pri ničení minerálnych usadenín, napríklad vodného kameňa. Skvelý je najmä pri čistení a udržiavaní batérií a sanity, no táto tekutina dokáže zároveň ničiť niektoré patogény a pôsobí antibakteriálne.

Použiť ho môžete napríklad vo forme univerzálneho domáceho spreja, ktorý je vhodný na čistenie rôznych povrchov v domácnosti. Využiť  ho možno pri upratovaní kuchyne, pretieraní dreveného nábytku či rôznych povrchov v domácnosti a na čistenie podlahy. Stačí vo fľaške so sprejom zmiešať 500 ml teplej vody, 250 ml octu a pridať 20 – 25 kvapiek obľúbenej silice (vhodné sú napríklad bergamot, citrón, pomaranč, mäta). Vo fľaške so sprejom zmiešame všetky zložky a používame podľa potreby.

Kyselina citrónová

Ďalšia kyselina, kyselina citrónová je vďačnou (a menej pachovo intenzívnou) alternatívou k octu v boji proti minerálnym usadeninám. Jednoduchý sprej s vodným roztokom kyseliny citrónovej vám v domácnosti hravo poslúži na čistenie batérií, obkladačiek a sanity. Svoje miesto má aj pri čistení práčky a umývačky, keďže na rozdiel od octu pri jej použití nehrozí riziko oslabenia a postupného rozloženia gumených častí týchto spotrebičov.

Najlepšie výsledky pri odstraňovaní vodného kameňa docielite, ak budete používať kyselinu; či už kyselinu citrónovú, alebo ocot. Keďže môj manžel príliš neobľubuje vôňu octu (na rozdiel odo mňa), u nás doma uprednostňujeme čistenie pomocou kyseliny. Vyrábame si sprej, ktorý dlho vydrží, nemá výraznú vôňu a je naozaj účinný.

Vyrobiť si ho je veľmi jednoduché. Do sklenenej fľaše alebo džbánu nasypeme 200g kyseliny citrónovej a zalejeme litrom zovretej vody. Kyselinu necháme vo vode celkom rozpustiť a tekutinu vychladnúť. Po vychladnutí prelejeme do fľaštičiek so sprejom. Tento roztok používame najmä na čistenie batérií a obkladačiek; nastriekame, pretrieme handričkou a umyjeme vodou. Možno ho používať aj na čistenie toalety a pri odstraňovaní začínajúcich plesní.

Sóda bikarbóna (NaHCO3)

„Zázračný prášok“, ktorý je známy a používaný najmä pre svoju abrazívnu povahu a schopnosť pohlcovať pachy.

V kuchyni sa vám sóda bikarbóna zíde na drhnutie pripálených hrncov či jemné vyčistenie indukčnej varnej dosky. Keďže je jemná, nemusíte sa báť poškriabania. V kúpeľni skvelo odstraňuje mastnotu a nánosy na povrchu vane a umývadla.  Stačí si na navlhčenú lufu či špongiu nasypať trocha tohto bieleho prášku a vyčistiť, čo treba.

Perkarbonát sodný (peruhličitan sodný)

V šetrnej domácnosti sa využíva na odstraňovanie „zažratých“ škvŕn pri čistení spotrebičov, hrncov, výleviek, vaní či toaliet.  Taktiež je súčasťou výrobkov do umývačky, možno z neho vyrobiť aj domáci prášok.  Ja ho doma využívam najmä na čistenie drezu, ale taktiež na odstraňovanie usadenín a pripálenín.

Pri čistení drezu stačí drez „zaštupľovať“, nasypať 2 PL perkarbonátu a zaliať vriacou vodou. Keď perkarbonát zreaguje, môžeme drez doplniť horúcou vodou. Takto necháme naplnený drez „odpočívať“ aspoň hodinu a vypustíme. Drez pretrieme hubkou a vodou, aby sme odstránili nečistoty a zvyšný perkarbonát. Ak na dreze zostanú biele usadeniny, stačí ich prestriekať sprejom z kyseliny citrónovej a je to!

V prípade pripálenín stačí do hrnca nasypať 1 PL perkarbonátu, zaliať vriacou vodou a nechať pôsobiť aspoň 30minút. Potom stačí len jemne dočistiť a opláchnuť.

Na všetkých týchto surovinách je skvelé, že sú univerzálne a ich využitie v domácnosti je naozaj široké. Ďalším obrovským pozitívom je, že sa dajú nakúpiť v bezobalových predajniach do vlastných obalov. Jednak nebudete mať v domácnosti kopec neatraktívnych nepotrebných plastových obalov a jednak šetríte zdroje a nevytvárate zbytočný odpad.

Ak vás udržateľná starostlivosť o domácnosť a šetrné upratovanie zaujíma, určite si zakúpte náš e-book Malá kniha šetrného upratovania, v ktorom nájdete viacero receptov na domáce čistiace prostriedky a taktiež sa napríklad dozviete, ako pri upratovaní využívať silice.

Pre tipy z oblasti udržateľného života a domácnosti sa pridajte do FB skupiny Udržateľne s Jankou J, sledujte náš Facebook a Instagram.

 

foto: cottonbro/Pexels

***

Udržateľne s Jankou

Som dušou večná učka, ktorá sa po 7 rokoch v školstve rozhodla ísť vlastnou cestou. Pripravujem pre vás blogy s jednoduchými návodmi a inšpiráciami pre udržateľnejší život. Mojím cieľom je každému z vás ukázať, že žiť s väčším ohľadom na prírodu je jednoduché a vôbec nemusí ísť o extrém.

Pridaj komentár