Úspešná Opravovňa v Baterkárni! Notebooky a počítače dostali novú šancu

Image by Freepik

V júni sme v našej Baterkárni opäť spustili Opravovňu. Mohli ste k nám nosiť svoje notebooky, PC či tablety, ktoré už neslúžili tak, ako by mali, a šikovný tím zo sociálneho podniku AfB Slovakia sa im dôkladne povenoval. Túto službu sme spoločne poskytli úplne zdarma a sme veľmi radi, že ju toľkí z vás využili. Ak ste našu Opravovňu nestihli, dobrá správa je, že ďalšia nás čaká na jeseň. Sledujte náš web aj sociálne siete, aby vám termín neunikol.

Aké problémy sme riešili najčastejšie?

V niektorých prípadoch stačila len konzultácia s odborníkom a odchádzali ste spokojní. Podľa Jaroslava Znamenáka z AfB Slovakia sa iba v jednom prípade nepodarilo zachrániť prinesené zariadenie. Išlo o Macbook, ktorý síce už nebolo možné opraviť, avšak nepoputuje do kontajnera – stal sa z neho darca náhradných dielov, ktoré ešte boli funkčné. Osudy všetkých ostatných zariadení sa skončili šťastne a ich majitelia ich môžu používať aj naďalej.

Chlapci z AfB Slovakia tentoraz najčastejšie riešili pomalé alebo nevýkonné notebooky, ktoré naštartovali navýšením pamäte RAM či výmenou pevného disku. Vyskytla sa tiež oprava hlučného ventilátora, výmena rozbitého displeja na notebooku či zálohovanie dokumentov na tablete.

Repair, reuse, recycle…

Aj táto skúsenosť je dôkazom toho, že väčšina porúch na elektronických zariadeniach sa dá opraviť a netreba kupovať nové. Niekedy je oprava cenovo výhodnejšia, inokedy zase máme pocit, že sa to neoplatí a „lacnejšie“ je kúpiť si nové zariadenie. Nezabúdajme však, odkiaľ pochádzajú suroviny na výrobu elektroniky, za akých podmienok sa ťažia a taktiež na to, ako negatívne vplýva elektroodpad na životné prostredie – najmä ak skončí na bežnej skládke. Takže ak sa niečo pokazí, najskôr treba skúsiť opravu či výmenu komponentov a ak naozaj prístroj alebo jeho časť odíde, pouvažovať, či sa nedá darovať na náhradné diely, prípadne ho využiť aj pre vlastné potreby. „Napríklad notebook bez funkčnej obrazovky sa dá použiť aj napojený na monitor doma a máme stolné PC pre dieťa,“ radí Jaroslav Znamenák.

Trnavský sociálny podnik AfB Slovakia sa okrem iného venuje repasovaniu IT zariadení. Len za minulý rok sa im takto podarilo ušetriť 2,7 miliónov litrov vody, 1800 MWh primárnej energie, či 450 ton CO2 ekvivalentov. Preto ak váš starý notebook, PC, tablet či smartfón už naozaj doslúžili, zvážte kúpu nie nového, ale repasovaného zariadenia – šetríte tak planétu aj svoju peňaženku. A zvoľte si pritom overeného predajcu, ktorý vám poskytne aj záruku.

Ako predĺžiť životnosť notebooku?

Aj keď máte doma zatiaľ funkčné IT zariadenie, už teraz môžete urobiť niečo preto, aby vám vydržalo čo najdlhšie. Napríklad klasické notebooky majú vo všeobecnosti kratšiu životnosť ako stolové počítače. Sú náchylnejšie na pád, poliatie tekutinou a oslabuje ich aj ponechanie v slnkom rozpálenom aute.

AfB Slovakia uvádza na svojom blogu niekoľko užitočných tipov, ako ochrániť svoj notebook.

  • Mali by ste ho držať ďalej od jedla a nápojov – obliatie aj omrvinky ho môžu ohroziť.
  • Pravidelne čistite hardvér od prachu a iných nečistôt. Čisté, nezanesené ventilátory a chladiče zabránia prehriatiu zariadenia.
  • Udržujte počítač rýchlym pomocou optimalizácie disku, odstraňujte nechcené súbory a aplikácie.
  • Pravidelne aktualizujte softvér a operačný systém.
  • Používajte kvalitné púzdro a napájací adaptér udržujte v dobrom stave.

Článok vznikol v spolupráci s Afb Slovakia.

 

Titulná foto: Image by Freepik.com

Pridaj komentár