Aký bol prvý polrok v Baterkárni? Akčný a otvorený komunite

vzdelavanie pre skoly i pre firmy

Ani sme sa nenazdali a sme za polovicou roka 2023, čo znamená jediné – čas bilancovať to, čo sa nám podarilo, čo sme stihli, kde všade ste nás mohli stretnúť naživo. A že toho nebolo málo. Hlavne sme sa konečne naplno vrátili do predcovidového obdobia. Vy ste chodili viac k nám a my zase za vami – na workshopy do škôl, firiem, denného stacionára, nákupného centra či na rôzne trhy a festivaly.

Mnohí z vás poznajú Baterkáreň ako reuse centrum, kam môžu priniesť nepotrebné, ale ešte stále pekné oblečenie, obuv, knihy, hračky a iné predmety. Naopak, chodíte k nám aj nakupovať tieto veci z druhej ruky, lebo viete, že tak šetríte svoju peňaženku aj životné prostredie. Za prvý polrok sa nám spoločne podarilo vrátiť do obehu až 4708 vecí, z toho 2037 kusov oblečenia, 1397 predmetov do domácnosti, 730 kusov hračiek a 544 kníh.

Okrem kamenného reuse centra máme aj náš online portál baterkaren.nevyhadzujte.sk, kde zverejňujeme výber top vecí a oblečenia. K dnešnému dňu má vyše 200 aktívnych užívateľov a tí si v 1. prvom polroku 2023 práve cez spomínaný portál adoptovali 1751 vecičiek.

baterkaren.nevyhadzujte.sk

Keď sme si všetky tieto čísla hodili do našej kalkulačky SWAPka, vypočítali sme ušetrené kilogramy CO2e a bolo to viac ako 24-tisíc kilogramov. Pre lepšiu ilustráciu, približne toľko emisií vyprodukuje priemerný automobil za 15 rokov používania. Oblečenie, obuv a doplnky, ktoré sa u nás nevyužijú, posúvame organizácii Ekocharita. V prvom polroku sme im odovzdali 4,2 tony vecí.

 

Podujatia a kurzy

V tomto roku sme tiež stihli 18 swapov, ktoré sme však od apríla zredukovali len na swapy kníh a rastlín – práve o tie je najväčší záujem. Usporiadali sme tiež dva Bartermarkety – jarný a letný – a Opravovňu IT zariadení, ktorú plánujeme zopakovať na jeseň.

Baterkáreň je tiež komunitné vzdelávacie centrum. V našej Zdielni – zdieľanej dielni – organizujeme rôzne druhy kurzov. Tento rok ich do konca júna bolo 39. Okrem umeleckých kurzov sme sa mohli stretnúť na kurzoch šitia a upcyklácie pre dospelých aj seniorov.

Kurzy, workshopy a prednášky sme organizovali aj externe na rôznych miestach aj v školách. Celkovo ich bolo 15 a predvádzali sme napríklad výrobu voskových obrúskov, mydielok, techniku linorytu či workshop zameraný na udržateľnosť.

Vidieť ste nás mohli tiež v stánku na Trnavskom rínku, Rošindolskom blšáku a festivale Lestival.

 

Novinky a úspechy

V prvom polroku sa udialo hneď niekoľko dôležitých vecí.

  1. Získali sme cenu VUB Atlas (envirocena v kategórii sociálno-ekologické podnikanie) baterkaren vyhrala atlas
  2. Postúpili sme do finále súťaže Via Bona Slovakia
  3. Otvorili sme pre vás nový priestor – Detské reuse centrum
  4. Urobili sme svoj vlastný merch – kolekciu upcyklovaného oblečenia #SomUpcyklovaná
  5. Baterkáreň je InfoBodka – kontaktné miesto, kde sa iné OZ môžu informovať o možnostiach, ako založiť vlastnú organizáciu, napísať projekt či požiadať o grant
  6. Spustili sme pravidelné (letné) swapy oblečenia v reuse centre Back2life, s ktorým máme spoluprácu
Cena Atlas Nadácie VÚB

Nič z toho by nebolo možné bez všetkých nás, ktorí tvoríme „Baterka tím“. Patria doň stáli zamestnanci a zamestnankyne, brigádničky, ale aj dobrovoľníci a dobrovoľníčky, ktorých je v súčasnosti 25. Ak vás láka dobrovoľnícka činnosť a možnosť naučiť sa niečo nové, kontaktujte nás.

Tešíme sa na to, čo prinesie druhá polovica roka 2023. 🙂

 

 

Pridaj komentár