Miesta, kde veci dostávajú druhú šancu

Reuse centrum Trnava udržateľnosť

Bazáre, blšáky, antikvariáty a sekáče – miesta, kde sa dajú za pár eur zohnať skvelé kúsky, čo mnohí z nás ocenia. Šetria naše peňaženky aj životné prostredie. No v dobe, keď sme čoraz viac zahltení vecami, rovnako vítame aj možnosť posunúť ich ďalej. Najlepšie tak, aby ešte niekomu poslúžili. Na tomto princípe fungujú reuse centrá – miesta, kde nevyužívané veci dostávajú druhú šancu. V Trnave nájdete hneď dve. Každé má trošku iný sortiment, je v inej časti mesta a vôbec si nekonkurujú, naopak. Spolupracujú a podporujú sa.

Baterkáreň reuse centrum Trnava udržateľnosť secondhand
Miška je koordinátorka reuse centra v Baterkárni. Rukami jej denne prejdú desiatky až stovky vecí.

 

Prví v Trnave aj na Slovensku

Na sídlisku v budove Átrium, zozadu polikliniky Družba, je (tak trošku ukrytá) Baterkáreň – prvé komunitné reuse centrum na Slovensku. V čase jej otvorenia na jeseň 2019 ju vedel na prvý šup nájsť len málokto, no takmer o päť rokov neskôr sem suverénne prúdia mladé mamičky, seniori, teenageri a ďalší. Neklamný dôkaz toho, že Baterkáreň si už získala svoju klientelu. Je niečo po desiatej, práve otvorili a rozbieha sa bežný frmol. Mladá žena so svojou mamou sa prišli spýtať, či nemajú kočíky a iné potreby pre bábätko. Timka za pultom jej s úsmevom ukazuje, čo všetko je k dispozícii. Kočíky momentálne nie, ale je tu hniezdo, celkom ako nové, a prebaľovacia podložka.

Baterkáreň reuse centrum Trnava udržateľnosť secondhand

Kým si zákazníčka prezerá sortiment, jej mama zamieri k stojanom s oblečením. A hneď si berie pulóver a šatku na krk. Iná pani práve vstúpila s taškou vyradených vecí a pýta sa, či ich tu môže nechať. Koordinátorka reuse centra Miška ich berie, aby ich mohla pretriediť a vyradiť veci, ktoré by mohli byť poškodené alebo nie v úplne top stave. Tie najkrajšie kúsky položí do krabice s ceduľkou Na fotenie. „Okrem kamenného reuse centra máme aj webstránku Nevyhadzujte.baterkaren.sk, kam dávame výber toho najlepšieho, čo máme. Nie je to eshop, ale po registrácii si môžu ľudia prezrieť ponuku a zarezervovať si tovar,“ približuje Michaela. 

Baterkáreň reuse centrum Trnava udržateľnosť secondhand

V reuse centre Baterkáreň dominuje práve oblečenie, ale aj hračky, knihy, doplnky a čokoľvek do domácnosti, od šálok a sošiek až po malé elektrospotrebiče. Veci sú rozdelené do cenových kategórií. Od 1 eura do 12 eur, ale veľká väčšina sa pohybuje pod hranicou 5 eur. Točí sa tu toho naozaj veľa. Veď len za minulý rok dokázali nájsť druhý domov takmer 12-tisícom vecí. Hoci…nie každý rok vyzerá rovnako. No zakladateľky a majiteľky Baterkárne Simona Hlaváčová a Jana Reháková veria, že tie najťažšie časy majú za sebou.

Baterkáreň Trnava reuse centrum secondhand udržateľnosť
Zakladateľky Baterkárne Jana Reháková a Simona Hlaváčová

Prežili covidové lockdowny a obmedzenia, aj prvý rok vojny na Ukrajine, kedy sa premenili na miesto poskytujúce predovšetkým humanitárnu pomoc tým, ktorí ju potrebovali. Teraz sa okrem reuse centra zameriavajú na vzdelávanie formou kurzov a workshopov – napríklad kurz šitia, vyšívania, háčkovania či techniky macramé, obľúbené umelecké kurzy, v rámci ktorých sú aj špeciálne kurzy akvarelu pre seniorov, kurz linorytu, výroby mydiel, krúžok pre deti Šikovníček a iné. Prevádzkujú tiež obchodík, organizujú podujatia a raz mesačne tematické swapy. Tie sú tiež dobrou príležitosťou niečo priniesť a niečo iné si zasa odniesť. 

Baterkáreň reuse centrum Trnava udržateľnosť secondhand
Detské reusko je skvelý priestor pre mamičky s deťmi. Majú tam všetko na jednom mieste.

Zadná miestnosť otvorenými dverami pozýva, aby ste vošli a zistili, čo sa v nej nachádza. Podľa rozsiahleho detského kútika a sortimentu na stojanoch a v regáloch je jasné, že celá miestnosť je venovaná deťom a ich rodičom. Vitajte v detskom reuse centre. „Otvorili sme ho minulý rok, pretože sme hľadali čo najlepšie využitie pre miestnosť, ktorá predtým slúžila na poskytovanie humanitárnej pomoci. Keďže k nám chodí veľa mamičiek s deťmi aj mladých rodín, detské reuse centrum sa objavilo hneď medzi prvými nápadmi. Chceli sme vytvoriť priestor, v ktorom nájdu rodičia pekne pokope oblečenie, hračky, knihy a rôzne potreby pre deti. A taktiež oddychovú zónu,“ približuje Simona Hlaváčová. Celý priestor je veľmi príjemný. Kým sa deti hrajú v priestrannom kútiku, mamičky si môžu v pokoji poprezerať veci alebo si posedieť na gauči a vypiť kávičku. Aj tú vám v Baterkárni radi pripravia. 

 Späť do života

Druhé reuse centrum Back2life sa nachádza na Bottovej ulici, v epicentre žiakov a študentov z okolitých stredných škôl, základnej školy aj Materiálovotechnologickej fakulty a vysokoškolského internátu. Študenti tvoria značnú časť klientely. Prichádzajú si pre riad, poháre, príbory a iné vybavenie na intrák, ale aj pre učebnice, knihy a športové potreby.

Back2life Trnava reuse centrum udržateľnosť
Samotná budova reuse centra Back2life je vyrobená z lodných kontajnerov
Back2life reuse centrum Trnava udržateľnosť
Jana Kováčová niektorých klientov už pozná aj osobne.

To všetko sa dozvedáme od sympatickej zamestnankyne Jany Kováčovej, ktorá nezabudne dodať, že práve u mladých hrá úlohu aj ekologické hľadisko a akési uvedomelé zmýšľanie. Mladé mamičky, ale aj ľudia z Ukrajiny a sociálne slabšie skupiny zas chodia kvôli nízkym cenám. „Ďalšou kategóriou sú chalupári, ktorí si chcú zariadiť svoju chalúpku starožitnými doplnkami alebo rôznou keramikou. Chodia aj seniori, ktorým chýba jeden kus servisu a navštevujú miesta, kde by ho mohli zohnať. A seniorky si rady zájdu po zánovnú kabelku či peňaženku.“

Pani Jana už mnohých zákazníkov pozná osobne. Značnú časť klientely totiž tvoria štamgasti, ktorí prídu aj niekoľkokrát do týždňa. Ale aj po takmer troch rokoch fungovania Back2life stále pribúdajú noví zákazníci. Chodia zo zvedavosti alebo preto, aby priniesli veci, ktoré už nepotrebujú. A často odchádzajú s úlovkami, ktoré ani nemali v pláne. Keďže maximálna cena za jednu vec, bez ohľadu na jej hodnotu, je 12 eur, občas sa tu dá prísť k naozajstným pokladom, ako sú napríklad nový značkový snowboard či zachovalá trojkombinácia kočíka. Ponuka reuse centra je naozaj rôznorodá. Jedine oblečenie tu nenájdete, neprijímajú ho z kapacitných dôvodov. V minulosti však niekoľkokrát zorganizovali swapy oblečenia práve v spolupráci s Baterkárňou.

Reuse centrum Back2life Trnava udržateľnosť

Pri vstupe do Back2life spočiatku neviete, kam sa skôr pozerať a chvíľku trvá, kým sa zorientujete. Veľkonočné dekorácie visia vedľa hračiek a hier, dominujú domáce potreby, porcelán, ale aj rôzne rámiky, vázy, ruksaky, športové potreby, knihy a veľa iného, uloženého v regáloch. Ešte prehľadnejšie to všetko nájdete na webovej stránke, kde si predmety môžete aj zarezervovať, aby vás niekto v kúpe nepredbehol. Každý predmet má nalepený QR kód a z neho sa dozviete aj aktuálnu cenu. V Back2life sa takmer nič nevyhodí. Podľa dostupných štatistík za prvé dva roky fungovania našlo vďaka nemu využitie vyše 26-tisíc predmetov a približne rovnaké množstvo vecí prijali. Je to skrátka vyrovnané a vďaka tomu to celé funguje. 

Reuse centrum Back2life Trnava udržateľnosť

 

Pridaj komentár