Udržateľné stravovanie, časť 2.
Ako uskladňovať potraviny?
V prvej časti sme si povedali niečo viac o plytvaní potravinami i o tom, ako potraviny nakupovať s čo najväčším ohľadom na životné prostredie i našu peňaženku. V tomto článku si povieme viac o tom, ako uskladňovať potraviny, aby nám vydržali čo najdlhšie. Aj vďaka týmto šikovným radám dokážeme znížiť plytvanie prírodných zdrojov a ušetriť peniaze z rodinného rozpočtu. Ako teda uskladňovať potraviny?
Správne skladovanie potravín vám dokáže ušetriť peniaze, energiu, čas a prírode cenné zdroje. Naše domácnosti denne vyhadzujú množstvo potravín a zvyškov jedál. Nespracované potraviny vyhadzujeme najmä preto, že sa nám ich „nepodarí“ skonzumovať pred dátumom spotreby (čerstvé potraviny) či dátumom minimálnej trvanlivosti (trvanlivé potraviny).
Každý z nás určite už zažil impulzívne nakupovanie, pri ktorom nakúpil potraviny, ktoré však skonzumovať nestihol. Prvým krokom k zníženiu plytvania v našich domácnostiach je uvedomelé nakupovanie, o ktorom sa dočítate v prvej časti tohto trojdielneho seriálu.
V tomto článku nájdete užitočné rady pre skladovanie potravín tak, aby vám vydržali čo najdlhšie čerstvé.
Skladovanie v chladničke
Keď som ako dieťa chodievala k starým rodičom, mali preplnenú chladničku, v ktorej som nikdy nevedela nič nájsť. Raz za rok som ju babke pomáhala upratovať a množstvo zastrčených pohárikov a fľaštičiek od rôznych načatých omáčok a dochucovadiel putovalo do koša, niekedy aj so sympatickou plesňou. Povedala som si, že keď raz budem mať vlastnú domácnosť, chladničku prepĺňať nebudem.
Podarilo sa! S manželom sa snažíme o to, mať chladničku čo najprázdnejšiu. Nie je samozrejme úplne prázdna, ale neprepchávame ju a snažíme sa naozaj využiť to, čo tam je a až potom robiť veľké nákupy.
Chladničky a potravinové skrinky sú často miestami, do ktorých len prikladáme a prikladáme, staršie veci posúvame dozadu, nižšie a nižšie, až strácame prehľad o tom, čo sa v nich vlastne nachádza. Jednak nás to vedie k neustálemu nakupovaniu ďalších a ďalších surovín a potravín a taktiež plytvaniu toho, čo máme.
Naozaj vám odporúčam pravidelne vyprázdňovať chladničku a mať reálnu predstavu o všetkom, čo v nej je.
Aby potraviny v chladničke vydržali čerstvé čo najdlhšie, prezradím vám pár šikovných tipov na ich uskladňovanie.
Umiestnenie
Áno, viem že existujú presné manuály, ktoré nám povedia, na ktorých poličkách čo presne v chladničke skladovať. Ja mám však svoj vlastný „manuál“, ktorý sa nesie v duchu „zíde z očí, zíde z mysle“. To znamená, že všetko, čo potrebujem spracovať a skonzumovať čo najskôr je musí byť čo najviac na očiach. Zeleninu do spodných zásuviek nedávam. Áno, síce tam vydrží dlho čerstvá, ale aj dlho ignorovaná. Preto do spodných zásuviek dávam trvanlivé potraviny, rôzne omáčky, ochucovadlá, atď.
Priesvitné nádoby
Ideálne je skladovanie v priesvitných nádobách, aby ste mali stále prehľad o tom, čo sa v nich nachádza. Najväčšiu čerstvosť si potraviny uchovajú v sklenených vzduchotesných dózach. Samozrejme, neznamená to, že ihneď vyhádžete všetky staré plastové nádoby a nakúpite nové. Ak však príde čas nové nakúpiť, určite odporúčam investovať do sklenených, ktoré sú vhodné nielen na mrazenie a umývanie v umývačke, ale dokonca aj na pečenie. Výborne vám vedia poslúžiť aj väčšie zaváraninové poháre.
Mrkva
Z mrkvy odrežte vňať (použite ju napríklad do vývaru), dlhšie kúsky prekrojte a vložte do sklenenej uzatvárateľnej nádoby. Prilejete vodu a skladujte v chladničke. Mrkva vám takto vydrží aj dva týždne čerstvá a tvrdá. Vodu je dobré po pár dňoch vymeniť, použiť ju možno na poliatie rastlín.
Bylinky
V sezóne nám doma rastie veľké množstvo byliniek, ktoré nie vždy stíhame čerstvé spotrebovať. Samozrejme, hojne sušíme, no ja osobne mám najradšej ich čerstvú vôňu a chuť. Keď v záhrade odstrihnem väčšie množstvo medovky a viem, že v ten deň ju nemám šancu všetku použiť, odstrihnuté bylinky dám do „vázy“ – skleneného pohára, v ktorom vydržia dlhšie čerstvé aj na kuchynskej linke. Ak ich takto dáte do chladničky, predĺžite im životnosť ešte o ďalší deň-dva.
Včelie obrúsky
V našej domácnosti sme si obľúbili obrúsky so včelím voskom, ktoré sú skvelé na uchovávanie nakrojenej zeleniny. Ak si napríklad odkrojím z uhorky, načatú časť obalím obrúskom, vďaka čomu vydrží dlhšie čerstvá. Tieto obrúsky môžete použiť aj na prikrytie nádob či zabalenie zvyškov tvrdých syrov. Ak ešte žiadne nemáte, odporúčam vám si obrúsky zakúpiť alebo vyrobiť si doma zo zvyšnej bavlnenej látky. Hodia sa vám nielen na uskladňovanie potravín, ale taktiež pri balení desiaty.
Spracovávanie ovocia a zeleniny
Ďalšia vec, ktorú som ako dieťa nemala rada boli zaváracie dobrodružstvá mojej babky. Tá žena zavarila všetko, čo sa nestihlo zjesť! Všade boli poháre, nálevy, viečka… Vo veľkom hrnci sa stále varili poháriky plné kadečoho prazvláštneho.
Až dnes si uvedomujem, aké úžasné to bolo a ako uvedomelo moji starí rodičia narábali s úrodou, ktorú si dopestovali či kúpili. Zavárali sa rôzne odrody uhoriek, melóny, hrušky, jablká, marhule, broskyne, višne, černice, hríby, rajčiny, lečo, kapusta… Chutné plody, ktoré boli poruke celú zimu pre celú rodinu.
Zatiaľ nie som na takej úrovni ako moja babka, ale postupne sa snažím spracovávať ovocie a zeleninu, ktoré nestíhame pojesť. Keďže máme šťastie a máme záhradu, dokážeme si zeleninu a ovocie dopestovať a niečím nás zo svojej záhradky zásobia svokrovci i susedia.
Keď je v lete veľa rajčín, robíme pretlak. Keď sa na jeseň urodí veľa jabĺčok, narobím do pohárikov výživu a časť jabĺk usuším v sušičke (na sušenie je skvelá aj šupka z jabĺčka, preto ak napríklad deťom jablká šúpete, môžete z nej spraviť chutné „čipsy“). Sušíme žihľavu a mätu, robíme višňový likér, zamrazujeme černice, zavárame marhule a broskyne, varíme medovkový sirup. Aj napriek malej záhrade dokážeme spracovať časť jej produkcie.
Hoci sa chuti čerstvého ovocia spracované nevyrovná, ide o skvelý spôsob, ako znížiť plytvanie a ako z ovocia a zeleniny získať čo najviac.
Mrazenie je ďalším úžasným a naozaj veľmi jednoduchým spôsobom, ako predĺžiť životnosť potravinám. Využívajte ho! Ani tu však nezabúdajte na prepĺňanie a neprehľadnosť, mrazničku pravidelne upratujte, aby ste mali prehľad o tom, čo skrýva. Mrazenie dokáže byť pomocníkom nielen pri skladovaní a uchovávaní čerstvosti potravín, ale najmä veľkým záchrancom času. Keď som mala väčšiu mrazničku, oveľa menej času som trávila varením a plánovaním. Často som v nedeľu navarila väčšie porcie 2 – 3 jedál, zamrazila a počas týždňa/dvoch sme sa v pohode s manželom prestravovali.
Skladovanie v potravinových skrinkách
Potravinová skrinka či „špajza“ sú často čiernymi dierami. Prikladáme do nich, zapratávame to, čo tam už je, až úplne stratíme prehľad o tom, čo sa tam vlastne nachádza.
Keď sme pri prerábke domu plánovali kuchyňu, bolo nám jasné, že chceme úložného priestoru čo najmenej, len nevyhnutné minimum. Potravinovú skrinku máme jednu, rohovú, s 3 poličkami. Okrem tejto skrinky a chladničky nikam potraviny nedávame (ale priznávam, že pár kompótov máme v suteréne na jednej poličke). Dokonca aj chladničku sme kúpili menšiu, ako sme mali predtým v podnájme, aby sme ju zbytočne nezapratávali.
Je to otrava, ale v potravinovej skrinke treba udržiavať poriadok. Hoci tam väčšinou uskladňujeme trvanlivé potraviny, je potrebné mať prehľad o „živote v nej“. Ak prinesieme domov nové trvanlivé potraviny podobné tým, ktoré tam už máme (napríklad iný druh cestovín, iný druh strukovín), presuňme novokúpené dozadu a staršie dopredu, aby sme prirodzene použili najskôr tie.
Samozrejme, ak zavárame a sušíme, prirodzene sa nám potravinová skrinka, pivnica či špajza zapracú rýchlejšie, čo je pochopiteľné. Keď už sme si však dali tú námahu produkciu spracovať, nedovoľme, aby sme niečo z potravín museli vyhodiť, lebo na to zabudneme, či to prehliadneme v preplnenej skrinke.
Ak otvoríte balenie trvanlivej potraviny (strukoviny, múka), je ideálne presypať jeho obsah do uzatvárateľnej (ideálne sklenenej) nádoby s dobrým tesnením. Zabránime tak preniknutiu vlhkosti či hmyzu a uchováme suroviny čerstvé. Suché trvanlivé potraviny sa pri dobrom skladovaní nekazia. Dátum minimálnej trvanlivosti garantuje, dokedy si potravina uchová svoje špecifické vlastnosti (vôňa, chuť, textúra), no tieto potraviny je bezpečné konzumovať aj po tomto dátume, ak sú správne skladované.
Dátum spotreby zasa nájdeme pri čerstvých produktoch a produktoch, ktoré sa rýchlejšie kazia (syry, jogurty). Tento dátum označuje, dokedy je potravinu bezpečné konzumovať. Po tomto dátume by sa potravina konzumovať nemala.
Zvyškové varenie
Každý deň skontrolujete chladničku a zistite, čo už je „na hrane prežitia“. Zvädnutá brokolica, kúsok mrkvy, dva otvorené syry… Porozmýšľajte, ako viete tieto zvyšky premeniť na chutné jedlo. Viac o udržateľnom varení sa dozviete v 3. diele tohto potravinového seriálu.