Reklamy nám tvrdia, že na to, aby sme mali krásnu pleť, potrebujeme minimálne 10 rôznych produktov. Častokrát sa za jedným jediným konvenčným produktom skrýva množstvo vyplytvaných zdrojov, nerecyklovateľné balenie, testovanie na zvieratách, dráždivé či škodlivé syntetické látky, greenwashing a v neposlednom rade nadnárodné firmy, ktoré sú obrovskými znečisťovateľmi životného prostredia. Dá sa to však aj inak; stačí si osvojiť týchto 5 tipov pre čistú a zdravú pleť ohľaduplnú k prírode.
5 tipov pre čistú a zdravú pleť ohľaduplnú k prírode
Tip 1. Čítajte etikety
V prípade nákupu kozmetických produktov pozerajte po certifikáciách, ktoré zaručujú, že ani produkty, ani ich zložky neboli testované na zvieratách. Taktiež pri zložení pozerajte na to, či výrobok neobsahuje ropné deriváty (minerálny olej, parafín) a zbytočné syntetické arómy, parfumy a farbivá. Hľadajte prírodné produkty od lokálnych výrobcov.
Testovanie na zvieratách
Testovanie kozmetiky na zvieratách je síce v EÚ zakázané, no EÚ nemá dosah na testovanie kozmetiky v iných krajinách. Taktiež je možné testovanie niektorých zložiek, ktoré sa využívajú v inom ako kozmetickom priemysle (farmaceutický, potravinársky,…). Preto ak zbadáte na obale nápis Netestované na zvieratách, môže ísť o obyčajný greenwashing. Aby ste mali istotu, že sú produkty aj ich zložky humánne, hľadajte značky, ktoré majú certifikácie. Najdôveryhodnejším je Leaping Bunny, ktorý získali aj niektoré slovenské značky. V Baterkárni nájdete s touto certifikáciou napríklad produkty Botanica Slavica či Kvitok.
Pre menšie, lokálne firmy môže byť certifikácia finančne náročnou a preto u nich ide skôr o dôveru. Ak má produkt jednoduché zloženie pozostávajúce z prírodných a rastlinných zložiek, riziko testovania sa znižuje. Pri výbere kozmetiky máte teda dve možnosti. Buď hľadať logo skákajúceho zajka (Kvitok, Botanica Slavica), alebo voliť malých výrobcov, ktorým dôverujete (HILING) a ktorí využívajú prírodné látky.
Zloženie
To, že produkt nie je testovaný na zvieratách neznamená, že neobsahuje škodlivé látky. Preto je dôležité zloženie poznať a prípadne si vyhľadať pôvod jednotlivých zložiek. Množstvo látok, ktoré sa využívajú v kozmetike má biokumulatívny charakter a i keď nám výrobok ako taký neškodí, zložky, ktoré jeho používaním vypúšťame do životného prostredia sa v ňom hromadia a majú negatívny vplyv na organizmy, ktoré v ňom žijú.
Je taktiež dôležité poznať zložky a ich dopad na životné prostredie. Veľa sa spomína palmový olej, no obrovské zastúpenie v kozmetických výrobkoch majú aj ropné deriváty (minerálne oleje, paraffinum liquidum, paraffin oil, paraffin wax, petroleum, petrolatum). Tie síce nie sú pre telo toxické, no ich výroba prispieva k drancovaniu neobnoviteľných zdrojov a sú záťažou pre životné prostredie. Naviac ide o látky, ktoré síce hydratujú pokožku, ale na rozdiel od kvalitných rastlinných olejov neobsahujú žiadne vyživujúce či prospešné látky a vitamíny. Často ide o „výplň“ hydratačných produktov, najmä tých detských.
Syntetické arómy a parfumy obsiahnuté v kozmetických prípravkoch sú často dráždivé, môžu vyvolávať alergické reakcie a sú často spúšťačmi astmy. Pritom ide o zložky, ktoré reálne v kozmetike nepotrebujeme a sú takmer zbytočné.
Tip 2. Pozor na greenwashing!
Často sa stretávame s rôznymi výrobkami v zelených obaloch, s obrázkami planéty a slovami ako „eko“, „príroda“ či „vegan“ cez celé balenia. Tu si ako spotrebitelia musíme dať naozaj veľký pozor a informovať sa. Mnoho nadnárodných firiem, ktoré sú veľkými znečisťovateľmi životného prostredia, a ktoré „drancujú“ prírodné zdroje má pod sebou takéto značky alebo edície v snahe pôsobiť zodpovedne a udržateľne. Čudovali by ste sa, koľko takýchto „eko“ výrobkov v drogériách vlastne vôbec nie je ohľaduplných k životnému prostrediu. Nedajme sa preto „zblbnúť“ a naozaj pri výbere kozmetiky premýšľajme.
Tip 3. Univerzálnosť
Jeden kvalitný rastlinný olej vám dokáže pokryť väčšinu potrieb vašej pokožky. Na pleť je najideálnejším lokálny konopný olej, ktorý je vhodný najmä na problematickú pleť so sklonom k akné. Neupcháva póry, je jemný, vstrebe sa a pleť zanecháva jemnú a vláčnu. Ďalšími skvelými alternatívami sú napríklad mandľový, mastnejší ľanový či arganový olej. Mandľový olej je obzvlášť vhodný na citlivú a detskú pokožku, vrátane tej novorodeneckej. Pozor na kokosový olej, ktorý je veľmi príjemný na hydratáciu tela v lete alebo na prípravu telových peelingov. Nie je však vhodný na každodenné používanie na tvár. Tento olej upcháva póry a môže, paradoxne, prispievať k vysúšaniu pokožky a tvorbe ekzémov.
Ja osobne používam najviac konopný a mandľový olej. Tie, ktoré používam ja sú potravinárskej kvality, 100% za studena lisované, od slovenského výrobcu Ravita. Jeden 250ml olej mi vydrží naozaj dlho aj napriek tomu, že ho využívam na všetko možné. Vďaka univerzálnosti, typu a veľkosti balenia ušetrím mesačne množstvo plastového obalu, ale aj financií.
A ako teda rastlinné oleje používam? Tu sú moje najobľúbenejšie a najčastejšie spôsoby:
Pleťový olej
Kvapku oleja rozotriem v rukách a natriem na tvár ráno i večer, namiesto krému. Nanášam ho na umytú a vyčistenú pleť, niekedy pred olejom použijem ešte tonikum (domáci mätový výluh alebo hydrolát).
Prípravok na odlíčenie
Textilný tampónik namočím vodou a jemne vyžmýkam. Pridám pár kvapiek oleja a „rozotriem“ po tampóniku. Odlíčim čo treba a zároveň takto pleť vyčistím. Umyjem tvár vodou, jemne osuším a nanesiem kvapku oleja namiesto krému.
Telový olej
Na telo najradšej používam mandľový olej. Po sprche si ním natriem celé telo, niekedy si odlejem trocha do misky, pridám obľúbenú silicu (napríklad pomarančovú) a vytvorím si tak voňavý telový olej. Pokožka je po ňom hebká a vláčna.
Telový peeling
Zmiešaním s kávovou usadlinou si vytvorím bohatý a voňavý telový peeling. Keďže peeling po použití zo seba umyjete, môžete použiť aj mastnejší olej, napríklad olivový.
Pleťový peeling a maska v jednom
Pri domácich peelingoch na pleť buďte opatrní. Suchá zložka by mala byť naozaj jemná a neobsahovať veľké čiastočky, ktoré by pri pravidelnom používaní pohli pokožku podráždiť a poškodiť. Ideálne je použiť napríklad bentonitový íl (ďalšia šikovná univerzálna vec). Do trochy oleja prisypem trocha ílu a premiešam, aby mi vznikla hustejšia kašička. Ak mám pleť zapálenú, pridám pár kvapiek čajovníkového oleja, ktorý zmierňuje akné. Krúživými pohybmi nanesiem na pleť, nechám pôsobiť 10 minút a zmyjem.
Tip 4. Jednoduchosť a príroda
Tie najjednoduchšie riešenia často bývajú aj najúčinnejšie. Namiesto drahých masiek a zázračných elixírov si raz za čas doprajte naparovanie, ktoré vám otvorí póry, vďaka čomu sa z pleti uvoľnia škodlivé látky.
Ideálne je pleť naparovať raz za dva týždne, no pokojne sa môžete napariť aj každý týždeň. Postačí vám voda a bylinky. Ja mám najradšej čerstvú žihľavu zo záhrady, ale použiť môžete takmer akékoľvek bylinky, aké máte doma poruke, prípadne si namixovať vlastnú zmes. Vhodnými bylinkami sú aj mäta, šalvia, či rozmarín. Takéto „naparovačky“ sú príjemné aj pre vaše dýchacie cesty i ako aromaterapia.
Po naparovaní je ideálne dopriať pleti aj jemný domáci peeling či masku.
Z byliniek si viete doma pripraviť aj výluh alebo akýsi čaj pre pleť. Ja robievam mätový, pri ktorom mätu nechám lúhovať približne hodinku v zovretej vode. Potom tekutinu precedím do menšej sklenenej fľašky s rozprašovačom, pridám kvapku-dve alkoholu a mám šikovnú bylinkovú vodu.
Bylinky sú skvelým jednoduchým a lacným nástrojom, ako pleť (i telo) vyživiť. Kvety nechtíka môžete napríklad macerovať v oleji, vďaka čomu získate ešte výživnejší pleťový či telový olej. Na macerovanie je najideálnejšie použiť suché kvety či bylinky, ktoré v oleji necháte „oddychovať“ 3-6 týždňov. Z byliniek môžete použiť napríklad aj mätu či levanduľu.
Tip 5 Sedliacky rozum a striedmosť
Pleť toho nepotrebuje naozaj veľa. Dostatok spánku, pitný režim a vhodná strava vám dokážu pomôcť viac, ako akékoľvek krémiky a séra.
I keď je to ťažké, nedajte sa zlákať reklamami a preplnenými poličkami v drogériách. Voľte produkty, ktoré obsahujú účinné látky vhodné pre váš typ pokožky a snažte sa nájsť univerzálne alternatívy v bezpečných obaloch. Neprepĺňajte svoje poličky všemožnými produktami. Ak máte záhradku, vnímajte, čo vám v nej rastie a hľadajte spôsoby, ako to využiť. Dbajte na kvalitu viac ako na kvantitu a buďte vynaliezaví.
foto: Priscilla Du Preez/ unsplash.com