Udržateľný advent

Udržateľný advent

Udržateľný advent

Adventný čas je časom pokoja, rodiny, štedrosti. V dnešnom svete je však veľmi jednoduché skĺznuť k tomu, že sa tento čas stane aj časom konzumu, nadspotreby, prečerpaných finančných rezerv a, ako inak, zbytočného odpadu. Môže však byť advent udržateľný?

Vianoce na nás vyskakujú už od októbra, všade vidíme vianočne ladené dekorácie, svetielka, stromčeky a darčeky. Všetko sa krásne ligoce, svieti, naše oči sa tešia a deti vo vnútri nás tiež. Je veľmi ťažké odolať a nenakupovať. Je prirodzené, že všetci chceme mať doma ten najkrajší stromček, vysvietený balkón, esteticky zabalené darčeky…

Väčšina z nás má čo robiť, aby sme neprepadli všetkým vianočným lákadlám. Mnohí z nás si však našťastie uvedomujú, že za všetkými tými lákadlami je aj kopec nadspotreby a plytvania. Ak patríte k tejto skupine a radi by ste sa dozvedeli, na čo si dať v „adventnej pasci“ pozor a čomu sa vyhnúť, čítajte ďalej. Tu je zopár jednoduchých tipov.

 

Dekorácie

Ja osobne to mám tak, že odbije 1. decembra a ja by som najradšej všade mala Vianoce. Púšťam si vianočnú hudbu, postavíme stromček, vytiahnem vianočné návlečky na vankúše, v záhrade strihám brečtan a zdobím, čo vidím.

Či už ide o ozdoby do bytu, svetielka na balkóny alebo ozdoby na stromček, je ťažké „nezblázniť sa“ z vianočných ozdôb.

Z magazínov, reklám a videí na nás vyskakujú vianočné trendy, tohtoročné farby, tipy na zdobenie. Ako na spotrebiteľov je na nás vyvíjaný tlak, aby sme kupovali každý rok iné ozdoby a stromček ozdobovali vždy inak. Toto je ale maximálne zbytočná vec, ktorá reálne nemá opodstatnenie. V tomto prípade ide naozaj len o plytvanie zdrojmi.

Nie je nič na tom, ak si raz za čas kúpite ozdobu na vianočný stromček alebo dekoráciu do bytu. Pri kompletnom vymenení vianočného arzenálu sa však naozaj treba zamyslieť, či je to nutné. Veľa ozdôb je dnes vyrobených z trvácnych materiálov, ktoré sa nepoškodia, a preto nám vydržia celé roky. „Výbava“ na stromček, ktorú kúpime raz nám vie robiť radosť niekoľko rokov. Snažme sa v prípade ozdôb na stromček dokupovať naozaj len to, čo je nevyhnutné, čo sa poškodilo či rozbilo. Raz za čas si kúpme milú ozdobu, ktorú na stromček pridáme, nie je však naozaj nutné mať každý rok „nový“ stromček.

Rovnako je to aj v prípade vianočných bytových dekorácií. Pri kúpe vyberajte tak, aby sa dekorácie navzájom k sebe hodili a vedeli ste ich kombinovať. Kupujte len to, čo budete chcieť vídať počas niekoľkých nasledujúcich Vianoc. I keď je to ťažké, pokúste sa odolávať impulzívnym nákupom.

V prípade adventného venca si môžete kúpiť neutrálny základ (napríklad z hrubého prútia) a prispôsobovať ho drobnými ozdôbkami, živými vetvičkami a sviečkami zo včelieho vosku. Nie je potrebné mať každý rok komplet nový veniec. Navyše, zdobenie toho vášho vám každý rok prinesie radosť a naladíte sa na vianočnú vlnu.

 

Mikuláš

Mikulášske nakupovanie je kapitola sama o sebe, či už pre malých, alebo pre veľkých. Zasa na nás vyskakuje všeličo pekné, chutné, zabalené v rozkošných balíčkoch. Mikulášske radosti však so sebou prinášajú aj množstvo zbytočného odpadu. Nehovoriac o malých čokoládových postavičkách, ktoré prekladáme po zvyšok roka a nakoniec nedotknuté vyhodíme.

Snažme sa potešiť druhých radšej jednou dobrotou, ktorú majú naozaj radi, ako kupovaním balíčkov zo sériovej výroby. Uprednostnime ovocie, lokálne cukrovinky či sladkosti bez obalu. Nakúpme si do vlastných nádobiek napríklad želé cukríky či lízanky a darujme ich v obaloch, ktoré už máme doma a ktoré obdarovaný ešte dokáže využiť. Ozdobme napríklad sklenený pohár od džemu, alebo ušime vrecúško zo starých návliečok. Takýmto mikulášskym darčekom dávame aj kus seba a svojho času, čo je ten najvzácnejší darček zo všetkých.

Mikulášsku inšpiráciu nájdete aj v tomto blogu.

 

Vianočné darčeky

Nakupovanie darčekov je neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. Čím sme starší, tým viac sa tešíme na darčeky, ktoré podarujeme, a na radosť, ktorú nimi urobíme našim blízkym a drahým.

Častokrát však pri nakupovaní darčekov skĺzneme k naháňaniu sa, plytvaniu financiami, pretekaniu sa a k nadspotrebe. Zrazu sa prichytíme pri tom, že z robenia radosti je povinnosť a my len naháňame tradičné darčeky, pretože nemáme fantáziu, čas a energiu niečo vymýšľať. Prípadne kúpime to, čo sa páči nám, aj keď by si obdarovaný želal možno niečo celkom iné. Pripravila som pre vás zopár tipov, ako na nakupovanie darčekov, ktoré si môžete prečítať v ďalšom blogu už čoskoro.

 

Vianočné varenie

K Vianociam jedlo jednoducho patrí. Kedysi boli Vianoce sviatkom hojnosti, ľudia si užívali plody svojej práce, ich stôl bol však oveľa skromnejší, ako ten náš.  Dnes sa pretekáme v tom, kto napečie viac druhov koláčov, musíme mať to a tamto, každému chutí niečo iné, a tak vyvárame o dušu, aby sme mali bohatý stôl a spokojných stravníkov.

Tak ako pri darčekoch, aj pri varení si treba dať veľký pozor na nadspotrebu a plytvanie. Nebojte sa, nikto vás neohovorí, keď budete mať len jeden druh koláčov. Nijaká návšteva sa neurazí, keď nebudete mať tri druhy šalátov. Zasa je to len o nás a o spoločenských zvyklostiach. Vianoce sú o vďačnosti za veci, ktoré sú nám dopriate, nepreháňajme to však.

S preplneným vianočným stolom prichádza aj preplnený smetný kôš.

Preplnené koše sú všeobecne niečo, čo po Vianociach vidíme na všetkých sídliskách. Či už je to odpad z rozbalených darčekov, vyhodené zvyšky jedla alebo ozdoby, ktoré sa nám zunovali, koše nám ukazujú temnú stránku sviatkov hojnosti.

Nezabúdajme, prosím, aj tieto sviatky na sedliacky rozum. Nepreháňajme to, vážme si prítomnosť jeden druhého, spoločné lenivé chvíle. Nepretekajme sa v pečení, nesúperme v množstve darčekov. Rozmýšľajme, čo tento rok spraviť inak, aby sme šetrili cenné zdroje, či už tie prírodné, alebo tie naše.

Pridaj komentár