Mikulášska nádielka trochu inak

Mikulášska nádielka trochu inak

Mikuláš, Mikuláš… Čo tak tento rok poňať mikulášsku nádielku trocha inak?

 

Na Mikuláša sa tešíme všetci, malí i veľkí. Malí sa tešia, čo si nájdu vo vyleštených čižmách a veľkí zasa na to, ako vyčaria úsmev drahým blízkym.

Neviem ako vy, ja mám obdarúvanie naozaj veľmi rada a vždy sa teším, keď môžeme niekomu urobiť radosť čo i len maličkosťou. Za posledné roky sa však u mňa veľmi zmenil pohľad na tieto maličkosti. Každoročne pri akýchkoľvek obdarúvacích príležitostiach zvádzam boj sama so sebou, hľadám alternatívy, ktoré nie sú totálnymi zbytočnosťami, snažím sa vcítiť do osoby, ktorú obdarúvam a zároveň zostať verná princípom udržateľnosti.

Udržateľnosť a minimalizmus sú cestami, ktoré nám pomôžu viesť život ohľaduplnejší k prírode a jej zdrojom. Neznamená to, že musíme prestať s nákupom darčekov a ísť do extrémov. Je však dobré hľadať spôsoby, ako obdarúvať „lepšie“. Častokrát sa možno potrápime viac, no výsledok stojí za to. Nebojte sa preto skúšať a vymýšľať. Dôležité je vyberať darčeky, ktoré sú zmysluplné, ktoré potešia, ale zároveň budú využité. Nemá zmysel, keď deti dostanú spolu tri adventné kalendáre a dva z nich skočia v koši (prinajlepšom bez čokolády, v horšom prípade vyhodené o rok pri upratovaní).

Poďme sa teda pozrieť na mikulášsku inšpiráciu!

 

Sladkosti

Mikuláš bez sladkostí si mnohí z nás nevedia predstaviť (aj by som povedala, že najmä tí menší, ale nebudeme si tu klamať). Sladkosti sú však často spojené s preháňaním a množstvom odpadu. Odpadom myslím jednak rôzne obaly, ktoré majú naozaj krátku životnosť, ale taktiež potravinový odpad zo sladkostí, ktoré sa nestihnú pojesť.

Skúste vyberať sladkosti, ktoré obdarovaným naozaj chutia, ktoré sú podľa možnosti vyrobené na Slovensku, majú recyklovateľný obal a ich zloženie je pokiaľ možno čo najmenej zaťažujúce pre životné prostredie. Siahnuť môžete napríklad po slovenských chrumkách či sušienkach s prírodným zložením, alebo po obľúbených orieškových pastách v tube.

Dezert v tube

Cukrovinky môžete nájsť aj bez obalu, v Baterkárni máme pre vás prichystané obľúbené želé cukríky, sladké srdiečka a medvedíkov či kyslé dážďovky. Príďte si po ne s vlastnou nádobkou a doma zabaľte do skleneného pohárika od výživy. Bez obalu u nás nájdete aj medové lízanky vyrobené v Trnave bez syntetických farbív, vôní či príchutí.

Kupované sladkosti môžete vymeniť za domácu výrobu (domáce výživy, koláčiky, domáca granola) a ozdobne ich zabaliť do sklenených pohárikov, či papiera na pečenie. Taktiež môžete voliť zdravý variant, ovocie či oriešky, ktorých „obal“ jednoducho skompostujete.

 

Drobné darčeky

Keďže Mikuláš nosí darčeky aj dospelými a nie každého z nás poteší nádielka sladkostí, radosť si môžeme navzájom spraviť aj rôznymi inými drobnými darčekmi.

U nás v Baterkárni odporúčame podarovať napríklad mydielka Tamara, ktorých kúpou podporíte azylový dom v Trnave.  Mydielka sú ručne vyrábané, zakúpiť ich môžete bez obalu alebo do ozdobnej kartónovej škatuľky. Zakúpené bez obalu stačí previazať ozdobným špagátom alebo zabaliť do kúska látky a máte krásny (nielen) mikulášsky darček.

 

Ručne vyrábané mydlá Tamara

Podarovať môžete taktiež ručne vyrábané sviečky zo včelieho vosku, ktoré majú nádhernú vôňu, no ich spaľovanie nepredstavuje záťaž pre životné prostredie. Zároveň sa vyhnete uvoľňovaniu toxických látok v domácnosti, ktoré nastáva pri spaľovaní klasických parafínových sviečok.

 

Zážitky

Potešiť môžete aj zážitkom. Vyrobte si jednoduché kupóny pre blízke osôbky, v ktorých im darujete napríklad masáž či upratovanie, alebo ich vezmite stráviť spoločný čas či už v kine alebo na kurze. Na našom mikulášskom kurze (ale i tom vianočnom) sa napríklad naučíte, ako si vyrobiť voskový obrúsok a voňavé mydielko. Darujte teda zážitok, spoločne strávený čas a taktiež obrúsok a mydielko, ktoré si z kurzu ako účastníci odnesiete.

Kurz výroby voskových obrúskov

Čas je jednou z najcennejších vecí, ktoré máme a niekedy je pre nás veľmi ťažké „darovať“ ho. Je to však určite ten najkrajší darček, ktorý môžete druhým dať. Nielen ako mikulášsku nádielku, ale kedykoľvek.

Tak čo, ako bude vyzerať váš tohtoročný Mikuláš?

 

 

 

 

 

Pridaj komentár