6 tipov pre udržateľnú Veľkú noc

5 tipov pre udržateľnú Veľkú Noc

Čo vám napadne, keď sa povie Veľká noc? Ja si predstavím v prvom rade prichádzajúcu jar, zelenú trávu, mláďatá, hysterické upratovanie a nedobrovoľné oblievanie a šibanie za výkrikov o emancipácii. Taktiež si predstavím vypredané čokoládové vajíčka, alkohol a prehýbajúce sa stoly. Dá sa to však aj inak, pomôže vám 6 tipov pre udržateľnú Veľkú noc!

Nepochádzam z veriacej rodiny, preto u nás bola Veľká noc naozaj skôr oslavou nastávajúcej jari. Pripravovali sme sa na ňu poriadkom, výzdobou a pohostením. Spätne sa však na veľa vecí pozerám ako na zbytočnosti. Kvantum vyplytvaného času, energie a zdrojov.

Samozrejme, tradície a kultúrne dedičstvo sú dôležitou súčasťou našej spoločnosti a netreba nad nimi mávnuť rukou. Skúsme sa však na všetko „tradičné“ veľkonočné pozrieť trocha inak, s väčším ohľadom na životné prostredie i na nás a naše rodiny. Začať môžeme s jednoduchými krokmi k udržateľnejšiemu životu.

 

6 tipov pre udržateľnú Veľkú noc

 

1. Jednoduchšie (a ekologickejšie) upratovanie

Pre veľa z nás sa Veľká noc spája s drhnutím domácností a umývaním okien. Osobne je pre mňa poriadok dôležitý, v neporiadku a pri rozhádzaných veciach neviem fungovať, som chaotická… Skrátka potrebujem poriadok, systém, usporiadanosť. Upratovanie je pre mňa láskavou starostlivosťou o priestor, ktorý je pre mňa dôležitý a v ktorom trávim čas so svojimi blízkymi. Je to moje útočisko, úkryt, a preto je pre mňa dôležité, aby to reflektoval.

Napriek tomu sa však neúčastním na veľkých predveľkonočných, predvianočných, jarných a neviem akých upratovaniach. Upratujem priebežne, s dvoma handrami a s jednoduchými čistiacimi prostriedkami.

Nejdem vám radiť, že máte udržiavať poriadok stále – bolo by to arogantné. Našťastie mám manžela, ktorý je poriadkumilovný, a tak upratujeme obaja, nerozdeľujeme si v domácnosti úlohy. Preto to mám veľmi jednoduché, za čo som vďačná. Dám vám však pár rád, ako si upratovanie uľahčiť.

Mikrovláknové utierky – láska najväčšia! Jednu mám na prach a druhú „namokro“. Prachovka brutálne šetrí čas a energiu, prach sa na ňu doslova nalepí, nevíri ho, stačí ju vyprášiť a ide sa ďalej. Skvelá je aj na interiérové žalúzie.

Druhú používam najmä na drevený nábytok a utieranie plôch, ktoré treba umyť. Netreba k nej pridať žiaden prostriedok, funguje len tak, s vodou. Tieto (ne)obyčajné handry z recyklovaných materiálov vám ušetria čas, energiu a zdroje (vaše aj tie prírodné).

Univerzálny čistič – jeden na všetky povrchy! Čapovaný prírodný čistič na báze olejov je ideálny najmä na drevené povrchy a podlahy, ale použiť ho môžete naozaj na čokoľvek. Umyjete ním hračky, riad, povrchy, dlážky, nábytok, ovocie, zeleninu… Doma nemáte XY druhov čističov a do prírody nevypúšťate toxické látky.

Mierumilovné chemikálie – prosím, nedajte sa oklamať, aj ocot, aj sóda bikarbóna sú chemikálie, ktoré vám dokážu pri nesprávnom narábaní ublížiť. Na životné prostredie však nevyplývajú toxicky, čo je mega vec a zakúpiť si ich môžete do vlastných obalov, čo je ďalšia mega vec! Ocot a kyselina citrónová sa vám osvedčia v boji proti vodnému kameňu, ocot má tiež mierne dezinfekčné účinky, použiť ho teda môžete ako vodný roztok na čistenie povrchov. Sóda bikarbóna sa vám zasa zíde pri drhnutí vane či pripálených hrncov. Ak k tomu pridáte ešte perkarbonát, ktorým odstráňte tvrdohlavé usadeniny, nič iné vám doma netreba (nehovoriac o tom, že ich môžete využiť aj pri praní). Ak sa o upratovaní s týmito surovinami chcete dozvedieť viac, odporúčame vám náš e-book o šetrnom upratovaní.

 

2. Nápaditá výslužka bez zbytočných obalov

Namiesto čokoládových zvieratiek a vajíčok, ktoré ukrývajú plastovú hračku, s ktorou sa dieťa 5 minút hrá, týždeň zavadzia, mesiac ju prekladáte, rok skladujete a po roku vyhodíte, skúste porozmýšľať nad alternatívami.

Do sklenených pohárikov nachystajte zmes orieškov a sušeného ovocia, ktoré zakúpite bez obalu aj v bežných supermarketoch. Uvarte do pohárikov domácu výživu z minuloročných jabĺčok, ktoré máte v pivnici. Upečte koláčiky zo surovín, ktoré máte doma. Ak chcete zostať pri typických sladkostiach, voľte napríklad želé cukríky zakúpené do vlastných obalov.

Okrem toho, že ušetríte obaly a znížite množstvo vyprodukovaného odpadu, vytvoríte aj osobný darček, ktorý poteší nielen obdarovaného, ale aj vás.

3. Dekorácie v súlade s prírodou

Nekupujte zbytočne dekorácie, ktoré budú zvyšok roka ležať v pivnici, prípadne sa vám zunujú a po roku ich vyhodíte. Ak už dekorácie nakupujete, voľte také, ktoré vám dlho vydržia, sú nadčasové a vyrobené z materiálov, ktoré sa dajú dobre recyklovať.

Ak chcete domácnosť naladiť na jar, odporúčam vám siahnuť po izbových rastlinách, ktoré vám budú robiť radosť celý rok. Áno, uznávam, rozkvitnuté rezané kvety vo váze na veľkonočnom stole sú nádherné. Životnosť kupovaných kvetov je však veľmi krátka a za pár dní skončia v kontajneri.

Ak túžite po živej výzdobe, popozerajte sa okolo seba a inšpirujte sa prírodou. Ak máte záhradu, pohľadajte dekorácie v nej (nezabudnite ich tam však aj vrátiť, rastliny na skládku nepatria).

Dekorácie si môžete doma vyrobiť a upcyklovať tak materiály, ktoré už nevyužijete. Staré oblečenie môžete využiť na mašle a stuhy, s deťmi môžete vyrobiť zajačikov z roliek od toaletného papiera. Izbové rastlinky môžete oživiť pomaľovanými kvetináčmi s motívmi jari (a v zime ich môžete vymeniť za vianočné).

 

4. Vajíčka ako kedysi robila babka

Pri farbení vajíčok si vždy predstavím moju babku, ktorá iné vajcia ako varené v cibuľových šupkách na Veľkú noc nemala. A boli krásne! Sýte tehlovočervené, natvrdo uvarené…

Ak aj vy zvyknete zdobiť vajíčka, skúste to trocha šetrnejšie. V prvom rade sa zamyslite nad tým, aké vajcia vybrať. Samozrejme, úplne ideálne sú tie od suseda. 🙂 Ak prístup k domácim či farmárskym vajciam nemáte, starostlivo si vyberte z ponuky obchodov. Voľte vajíčka z voľného chovu, lokálne. Keďže ich budete farbiť prírodnými farbivami, efektnejšie budú biele bez vytlačeného kódu.

Aké farbivá môžete použiť? Žltú farbu dosiahnete kurkumou, červenú cviklou, modrú čučoriedkami či červenou kapustou.

Do menšieho hrnca si dáte vodu s konkrétnou surovinou, privediete k varu, pridáte 2 PL octu a vajcia, ktoré aspoň 30 minút povaríte. Samozrejme, sýtosť farby závisí od množstva „tuhého farbiva“, doby varu a farby vajíčok.

Pohrajte sa s tým, užite si proces. Ak máte deti, zapojte ich, nech experimentujú, skúšajú, hrajú sa.

 

5. Jedlo, ktoré stihneme zjesť (bez tráviacich problémov)

Veľkonočný pondelok je vnímaný ako sviatok hojnosti. Chceme si dopriať, mať na výber, tešíme sa zo spoločného jedla s rodinou, za bežného fungovania chceme dopriať aj našim hosťom (a teda aby nás sused doma neohovoril, keď nebude na stole pečený baranček). Naozaj to však všetko dokážeme zjesť? Nič z toho nevyhodíme? Treba nám štyri chody a tri rôzne misy? Obložené chleby, jednohubky, tri druhy koláčov?

Na Slovensku pripadne ročne v priemere 163 kg potravinového dopadu na človeka a až 9 % domácností vyhadzuje potraviny každý jeden deň. Ak by sme jedlom plytvali menej, trojčlenná domácnosť by dokázala ušetriť až 500 eur ročne (zdroj: OZ Free Food, 2021).

Zamyslime sa nad tým, či potrebujeme nakupovať veľké zásoby, potraviny zle uskladňovať a pokazené vyhodiť. Zamyslime sa taktiež, či reálne dokážeme zjesť všetko pripravené jedlo a stíhame skonzumovať čerstvé potraviny.

Nepreháňajme to, neprejedajme sa, nepreťažujme tráviaci systém. Ja viem, tradície sú tradície, ale prečo si ich neprispôsobiť a nevytvoriť nové? Uskromnime sa, nelietajme od rána po kuchyni, šetrime nielen zdroje, ale aj náš čas a energiu.

Potešme oko tým, že jedlo pekne nachystáme na stôl, pridáme halúzky zo záhrady, položíme na stôl rastlinky vo veselých kvetináčoch. Vytvorme si pocit hojnosti aj bez prehýbajúceho sa stola.

 

6. Pomôžme tam, kde je to potrebné

Vhodný čas na pomoc iným je kedykoľvek. Na Veľkú noc si spomeňme na tých, ktorí si možno nemôžu dopriať toľko dobrôt ako my. Potešíme ich aj seba – dobrým pocitom na duši. My v Baterkárni sme sa rozhodli urobiť zbierku sladkostí pre deti v núdzi. Až do 11. apríla k nám môžete nosiť maškrty rôzneho druhu – od čokoládových vajíčok, cez keksíky či lízatká až po sušené ovocie alebo oriešky. Podmienkou je, aby išlo o trvanlivé potraviny, ktoré nepotrebujú byť v chladničke. My ich pošleme ďalej a rozžiarime detské očká.

 

Verím, že vám tieto tipy pre udržateľnú Veľkú noc pomôžu na ceste za udržateľným životom.

***

Udržateľne s Jankou

Som dušou večná učka, ktorá sa po 7 rokoch v školstve rozhodla ísť vlastnou cestou. Pripravujem pre vás blogy s jednoduchými návodmi a inšpiráciami pre udržateľnejší život. Mojím cieľom je každému z vás ukázať, že žiť s väčším ohľadom na prírodu je jednoduché a vôbec nemusí ísť o extrém.

Pridaj komentár