Boli sme v Teleráne. A nie prvýkrát!

Teleránovú štafetu posunula naša Janka nám – Naty a Katke –  lektorkám umeleckých kurzov. Počas ranného vysielania sme vysvetlili a ukázali, čo je to technika linorytu.

Ale pekne poporiadku. Janka sa objavila v rannej relácii už trikrát. Rozprávala o šetrnom praní, čistení detských hračiek ekologickejším spôsobom, ale aj o udržateľných menštruačných pomôckach.

Tentokrát sme mali úlohu predstaviť techniku linorytu ako skvelý tip na tvorenie s deťmi (nielen) počas jarných prázdnin.

Ako to celé prebiehalo? Pre nás sa to začalo už večer predtým, prehrabávaním sa v skrini a vymýšľaním, čo si oblečieme. (Skvelý tip do budúcna: Obleč si to, v čom ti je pohodlne. Poďakuješ si!)
Ranné vstávanie okolo 04:00 nebolo veru nič moc, ale taký ten stresík nás zobudil ešte pred budíkom. Aj ďalej všetko pokračovalo hladko. Atmosféra v Teleráne bola celý čas veľmi príjemná, ľudia okolo nás milí a usmiati. Ani sme sa nenazdali a bolo 8:30 ráno. Mali sme to za sebou! Musím povedať, že to bol príjemný zážitok, občas sme zabudli, že na nás mieri kamera a miestami sme sa cítili ako doma v obývačke.

Teraz si možno hovoríte: Dobre, dobre, ale späť k linorytu. Čo to vlastne je? V živote som o takom niečom nepočul/a!

Linoryt je výtvarná technika, ku ktorej potrebujete naozaj málo – linoleum, rydlá s nadstavcami, ceruzku, farby, materiál na potláčanie (textil alebo výkres) a chuť tvoriť.

Pomocou rydiel si na lino vyryjete požadovaný vzor alebo obrázok a vytvoríte si tak pečiatku, ktorú následne odtláčate na výkres alebo textil, plátennú tašku prípadne tričko. Vytvoriť si tak môžete originálu potlač alebo aj rodinný merch. 🙂 Čo je výbornou správou, pečiatku môžete používať opakovane.

Ak ste si povedali, že by ste si radi niečo takéto vyskúšali, pravidelne pre vás pripravujeme kurzy linorytu v našej Zdieľanej dielni. Absolvujte ho s deťmi alebo zoberte kamarátku či sestru a venujte si spoločný čas.

Kompletnú ponuku kurzov v Baterkárni nájdete TU.

 

Pridaj komentár