Všimli ste si, že Vianoce prišli tento rok o trochu skôr?

Vianoce v Baterkarni Trnava darceky

Na konci novembra sa prechádzam po uličkách, tlačím pred sebou kočík so spiacim dieťaťom, vydychujem obláčiky teplej pary. Je večer, balkóny sídliska, cez ktoré sa prechádzam, zdobia svetielka a mňa to dojíma…

„Vianoce prišli tento rok skôr,“ prejde mi hlavou, kým si utieram slzu zo studeného líca (možno je to pms, možno je to vek, a možno som sa taká narodila).

Tento rok sa všetko začalo skôr. Svetielka, vianočné nákupy, koledy, vypekanie, plánovanie. Všetci naokolo už na konci októbra a počas celého novembra rozprávali o všetkom vianočnom; o darčekoch a atmosfére, akoby už bol december. Na otvorení vianočných trhov v Trnave námestie praskalo vo švíkoch, ľudia sa nevedeli dočkať a museli prísť už v prvý víkend, museli si uchmatnúť trochu kúzla (teda, keď si odmyslíme tlačiacich sa ľudí, ktorí sa k sebe nie vždy vedia správať slušne a chlieb s masťou a cibuľou za 8,90€, všakže).

Tento rok sme naozaj potrebovali, aby Vianoce prišli skôr. Po ťaživom roku, plnom polarizovania, nenávisti, zloby, agresivity, politických „predbiehačiek a zhadzovačiek“, po roku tmy, blata, a hnusu a krvi, sme skrátka potrebovali, aby zázraky a čary prišli skôr. Už v októbri sme potrebovali svetielka, potrebovali sme budovať napätie v podobe darčekových prekvapení, potrebovali sme cítiť škoricu a med, potrebovali sme sa zabaliť do huňatej vianočnej deky a spraviť si „kakauko“, aj keď nám za oknom klimatická kríza ukazovala vztýčený prostredník uškŕňajúc sa za slnečnými okuliarmi.

Vianoce prišli tento rok skôr, aby sme mohli žiť v zázrakoch o trochu dlhšie. Aby sme boli všetci nachvíľu opäť deťmi, ktoré očami „hltajú“ svetielka a pozerajú zvedavo cudzím ľuďom cez okná, či už majú postavené stromčeky. Prišli skôr, aby sme sa dokázali nadýchnuť a zbaviť sa nachvíľu úzkosti, ktorá na nás vyskakuje každý deň, prezlečená do oblekov a mandátov. Aby sme nachvíľu nerozmýšľali nad budúcnosťou, ktorá našu krajinu (a nás) čaká.

Užime si ich preto tento rok viac. Venujme sa aktivitám, ktoré nám robia radosť, trávme časť s ľuďmi, ktorí nás ľúbia a rešpektujú. Čítajme a píšme si navzájom pekné slová, kreslime si obrázky, vyrábajme si darčeky, spievajme koledy a tancujme na vianočné odrhovačky. Ponúknime pomocnú ruku, iba tak. Urobme pre druhých niečo pekné, iba tak. Podporme tých, ktorí robia svet krajším miestom. Podporme výrobcov, výrobkyne, organizácie a združenia, ktoré robia z tmy svetlo, z blata číru vodu, z hnusu a krvi glitre, flitre a dúhy (áno, aj tie).

My sme sa v Baterkárni rozhodli primiešať trošku vianočného čara do všetkých našich podujatí, do každého nášho výrobku. A budeme rady, keď vás budeme môcť vziať za ruku (alebo aj nie, my sme tiež introvertky, čo sa najradšej objímajú metaforicky) a previesť vás naším voňavým a prijímajúcim miestom vo (vianočnom) srdci Trnavy.

My totiž na zázraky veríme a vďaka našim aktivitám, ktoré pomáhajú vieme, že sú ozajstné… Len to chce niekedy veľa energie, aby sa diali. A taktiež veľa ľudí, ktorí by sa k nám pridali. A tými ste napríklad aj vy (teda ty, čo toto čítaš, drahá naša, drahý náš).

Pozri sa preto na naše kurzy, sady či poukážky. Vezmi blízke osôbky k nám a venuj im to najdrahšie, čo máš – čas. Daj im možnosť podporiť niečo, čo dáva zmysel, čo násobí dobro, čo dáva silu komunite a kŕmi (niekedy aj ubolenú) dušu.

Vianoce prišli tento rok o čosi skôr, a to je dobre.

Okrem vianočných svetielok bliká aj telefón: „O 3 dni vám začne menštruácia.“ PMS. Dojímanie vysvetlené.

Janka

***

Inšpiruj sa a vyber si z ponuky našich darčekových kurzových poukážok. Venuj spoločne strávený čas a zážitok 🙂

kurz vyroby mydla trnava workshop vianoce diy handmade baterkaren kurz kreslenia ceruzkou pre zaciatocnikov a zaciatocnicky trnava poukazka kurz hackovania trnava baterkaren workshop vianoce darcekova poaukazka voucher baterkaren diy sitie

darcekova poaukazka voucher baterkaren diy linoryt

 

Úvodná foto: Elena Kotvasová photography

Pridaj komentár