5 vecí, ktoré môžeš urobiť pre túto krajinu (a pre seba), aby tu bolo lepšie

Balím kufre. Nedá sa tu žiť. Posledný zhasne… Aj vy to počujete zo všetkých strán? Lenže niekedy nie je odvaha odísť, odvaha je zostať. A snažiť sa urobiť maximum. Byť zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete, i na Slovensku. My tu chceme zostať. A čo ty?

 

1. Zariaď si intrák vecami z reuse centra Back2life

Ani tebe sa nepáči plytvanie prírodnými zdrojmi či zdieranie pracovníkov v rozvojových krajinách, ktorí za misku ryže šijú oblečenie, aby si mohol mať správny swag? Kým niečo neurobíš, bude to z tvojej strany len póza. Začať môžeš tak, že si svoju intrákovú izbu alebo privát komplet zariadiš vecami z reuse centra. Možno poznáš Back2life neďaleko MTF-ky. Ak nepoznáš, rýchlo to naprav!

Image by Freepik

2. Nakupuj oblečko v sekáčoch a swapuj

Či si zvolíš sekáč v Baterkárni, Vinted alebo bazár u kamošky, je na tebe. Nakupovaním oblečenia z druhej ruky šetríš peniaze, prírodu, správaš sa zodpovedne a môžeš natrafiť na originálne limitky, ktoré nezoženieš v žiadnom obchode. V spomínanom reuse centre Back2life nás dokonca čaká swap oblečenia už tento mesiac! 29.9. od 13.00 do 16.00 môžeš priniesť to, čo ti zavadzia v skrini a odniesť si nové úlovky. Win-win! Vstup sú len symbolické 3€ v rámci ktorých si môžeš so sebou odniesť až 5 krásnych kúskov. Nezabudni si tento dátum hodiť do kalendára!

3. Staň sa dobrovoľníkom a zlepšuj spoločnosť aj samého seba

Ak máš veľa voľného času, skús ho využiť produktívne a ponúknuť svoj potenciál tam, kde ho treba. Reč je o dobrovoľníctve, ktoré pomáha zlepšovať spoločnosť aj samého seba. Ako dobrovoľník/čka môžeš získať cenné skúsenosti a skills, vyskúšať si prácu, ktorú by si raz chcel/a robiť. Výplatu síce nedostaneš, ale potvrdenie o získaných zručnostiach a tým aj položku v životopise áno. Spolu s dobrým pocitom na duši je to fajn kombinácia, no nie?

Image by rawpixel.com on Freepik

4. Šír lásku, nie nenávisť

Byť súčasťou pozitívnej zmeny spoločnosti znamená šíriť lásku a toleranciu, odmietnuť nenávistné prejavy či už naživo, alebo „len“ na internete. V diskusiách a na sociálnych sieťach je toľko hejtu a nenávisti, že už voči nim začíname byť odolní a brať ich tak nejako „normálne“. Ty ale vieš, že normálne je niečo celkom iné. A ak sa cítiš bezmocne v dnešnom svete, či už ide o násilie, klimatickú krízu, vojnu alebo iné ťažké životné situácie, máme niečo pre teba!

Baterkáreň prichádza od septembra s ponukou workshopov a prednášok pre mládež od 13 do 30 rokov. Ich cieľom je upevniť dôveru v seba samých ako ľudí, ktorí dokážu ovplyvniť dianie vo svojej komunite. Dokážeš zmeniť viac, ako si myslíš.

 

5. Choď voliť!

Volebné právo je výsada, za ktorú naši predkovia bojovali. Ty ju máš bez roboty, tak ju využi. Samozrejme, ísť voliť je právo, nie povinnosť. Ale nezabúdaj, že aj tým, že nejdeš voliť, vlastne volíš. Možno niekoho, komu by si to prial najmenej.   

Foto: Image by Freepik, archív Baterkárne

Pridaj komentár