Ako na balenie darčekov bez odpadu?

balenie-udrzatelne

Vianoce vnímame najmä ako čas pohody a hojnosti, počas ktorého sa stretávame s blízkymi a priateľmi. Hojnosť a pohoda sa však často pretavia do konzumu, nadspotreby a jednorazovosti. V mesiaci december narastá množstvo vyprodukovaného odpadu, stretávame sa s najmä s potravinovým odpadom a odpadom, ktorý tvoria obaly z rôznych materiálov. Darčeky zabalené v pestrofarebných papieroch, ktoré držia pokope vďaka množstvu lepiacej pásky, sa rýchlo menia na kopu (často nerecyklovateľného) odpadu. 

Našťastie, žijeme v dobe internetovej, v ktorej sa vieme navzájom inšpirovať aj pri balení darčekov. Ako ich tento rok zabaliť s väčším ohľadom na životné prostredie?

 

Použime to, čo máme doma

Fráza, ktorú omieľame dokola. V podstate je však v nej obsiahnuté úplne všetko. 

V obchodoch na nás v týchto dňoch vyskakujú rozkošné baliace papiere od výmyslu sveta nasledované veselými mašličkami, stuhami a darčekovými taškami. Áno, sú krásne a áno, je ťažké im odolať.

Ak však tieto Vianoce nekúpime žiaden obalový materiál, extrémne tým pomôžeme životnému prostrediu a pre nás to zasa taká katastrofa nebude. Vráťme do obehu tašky, ktoré sme podostávali pri všemožných príležitostiach. 

Na zabalenie menších darčekov môžeme použiť napríklad sklenené poháriky, ktoré pomaľujeme či popíšeme na mieru pre obdarovaného. Na veko môžeme jednoducho priložiť štvorec dekoratívnej látky a omotať špagátom. Takto milo môžeme zabaliť napríklad ponožky, šperky či darčekové poukážky.

Veľmi dobre nám poslúžia aj rôzne kusy látok či staršie návliečky, z ktorých si môžeme nastrihať ľubovoľné kúsky a darčeky do nich zabaliť. 

Vtipne pôsobia taktiež darčeky zabalené v novinách či letákoch, ktoré sa vám povaľujú doma. Ak máte doma staré knihy, môžete na balenie použiť aj ich stránky. So zvýrazňovačom môžete z textu v knihe vytvoriť symbolické venovanie pre obdarovaného. 

 

darcek_v_novinach

 

Dva darčeky v jednom

Darčeky môžeme zabaliť aj do pestrofarebných šatiek, plátených tašiek alebo menších návliečok na vankúše. Takto darujeme nielen darček, ktorý sa skrýva vo vnútri, ale aj čosi milého navyše. V prípade vankúšovej štvorcovej návliečky vložíme darček dovnútra, zazipsujeme a horné rohy previažeme na uzol. Garantujeme vám, že takto zabalený darček vyčarí pod stromčekom nejeden úsmev. Takto hravo zabalíte napríklad neforemné plyšové hračky. 

Šatky, dekoratívne utierky či väčšie kusy látok môžeme využiť na balenie japonskou technikou „furoshiki“. Viazanie je naozaj jednoduché a okrem textílie nepotrebujete vôbec nič.

 

furoshiki

Prírodné zdobenie

Aby zabalené darčeky nevyzerali fádne, na zdobenie použijeme špagát, suché rastliny, či vetvičky. Špagátom môžete k darčeku priviazať levanduľu, brečtan, eukalyptus, šišku či plátky sušeného pomaranča. Tieto materiály vyzerajú na darčekoch naozaj vkusne a navyše sa dajú kompostovať. 

 

Tip na záver: Počas sviatkov je obzvlášť dôležité dôsledne triediť všetok vytvorený odpad, aby sme životné prostredie zaťažili čo najmenej. 

Viac tipov a trikov na originálne balenie darčekov s ohľadom na životné prostredie nájdete na našom Facebooku a Instagrame

 

Janka

 

Pridaj komentár