Udržateľná menštruácia

udržateľná menštruácia_baterkáreň_blog

Menštruácia je dôležitou a zdravou súčasťou života dievčat a žien. Väčšina žien menštruuje každý mesiac zhruba 2 až 7 dní. Aj napriek tomu, že je menštruácia bežnou vecou, po celom svete je stigmatizovaná a dokonca démonizovaná. Rovnako ako menštruačná hygiena a s ňou spojené menštruačné hygienické pomôcky. 

 

Jedna žena použije za svoj život v priemere 11 000 kusov vložiek či tampónov, pričom im trvá niekoľko sto rokov, kým sa celkom rozložia.  Environmentálny dopad intímnych hygienických produktov je obrovský. Znova sa stretávame s výrobcami, ktorí, i keď dajú na obal zelenú farbu, rastlinky a nápis EKO, patria k najväčším znečisťovateľom životného prostredia. Greenwashing sa menštruácii nevyhýba, práve naopak. Keďže ide o produkty, ktoré potrebuje k životu takmer každá žena väčšinu svojho života, výrobcovia venujú marketingu (najmä tomu zavádzajúcemu) veľkú pozornosť.

Dnes už poznáme veľké množstvo certifikovaných a bezpečných alternatív, s ktorými môže mať naša menštruácia oveľa menší dopad. Samozrejme, jednorázové hygienické produkty majú opodstatnenie tam, kde nie je prístup k vode a nie je možné bezpečne používať opakovane použiteľné produkty. Našťastie, žijeme v krajine, kde má väčšina z nás prístup k čistej vode a žije v dôstojných podmienkach, vďaka čomu si môžeme dovoliť používať znovupoužiteľné alternatívy. Nájdeme medzi nimi menštruačné kalíšky, látkové vložky a menštruačné nohavičky.

 

Prečo kalíšok?

kalíškom ste prakticky vždy pripravené na menštruáciu, je možné ho používať aj pri športovaní, nevysúša sliznicu, je vhodný aj na spánok a vydrží 10 až 12 hodín. Kalíšok je pohodlný, neprekáža, ani neviete, že ho máte. Nakoľko je vyrobený z medicínskeho silikónu, nemnožia sa na ňom baktérie, takže je bezpečný. Vydrží vám v priemere 10 rokov, jeho počiatočná investícia sa vám rýchlo vráti a dokážete za celé obdobie svojej menštruácie ušetriť vyše 500 €. 

Kalíšok vzbudzuje rešpekt a často sa pri prvom stretnutí s ním vynárajú mnohé otázky. Poďme si niektoré z nich zodpovedať.

 

Ako sa kalíšok používa?

Na prvý pohľad sa kalíšok môže zdať veľký, najmä ak sme zvyknuté na tampóny. Mäkký materiál však umožňuje kalíšok zložiť, vďaka čomu sa jednoducho zavedie do pošvy. Prostredie pošvy je dostatočne vlhké, a preto netreba dodatočný lubrikant. Samozrejme, pri zavedení je možné použiť lubrikant na vodnej báze. 

Na internete nájdete niekoľko skladov, treba vyskúšať, ktorý sadne vám. Každá sme iná a máme unikátne telo, preto je potrebné nájsť spôsob zavádzania ktorý bude vyhovovať práve vám. Na našom instagrame nájdete aj krátku ukážku skladov. 

Kalíšok, pochopiteľne, zavedieme s čistými umytými rukami. Zložíme ho ho pomocou vybraného skladu a zavedieme tak, aby sme cítili jeho spodnú časť prstami. Kalíšok sa vo vnútri pošvy “rozvinie” a vďaka tvaru a otvorom po stranách sa na steny pošvy „pricucne“ (nebolí to, nebojte!). Kalíšok by mal byť “prisatý” po celom obvode, čo môžeme skontrolovať tak, že prstom jemne prejdeme po jeho okraji. Takto zavedený kalíšok vydrží aj 10 hodín, najmä zo začiatku je však dobré ho vybrať a skontrolovať jeho naplnenosť, aby sme mali predstavu o jeho “kapacite” a našej menštruácii. 

Kalíšok je ideálne vyprázdňovať v sprche, kde ho rovno opláchnete a znova zavediete. Jednoducho ho však môžete opláchnuť aj vodou z fľaše, ktorú máte so sebou, alebo pomocou špeciálnych utierok určených na čistenie kalíškov. Ak však máte čisté ruky a dodržiavate všetky hygienické zásady, nič sa nestane, ak raz za čas krv z kalíška len vylejete do záchodovej misy a kalíšok zavediete späť (prípadne ho utriete toaletným papierom). 

 

Je kalíšok pohodlný?

Úprimne? Keď sa ho naučíte správne zavádzať, zabudnete, že ho máte… Stalo sa mi to niekoľkokrát. Materiál, z ktorého je vyrobený, je mäkký a pokiaľ je správne zavedený, necítiť ho. Navyše, oproti tampónom nevysušuje sliznicu, čiže nedochádza k diskomfortu. 

 

Ako sa o kalíšok starať?

Kalíšok pred začiatkom menštruácie vyvaríte vo vode, necháte uschnúť a zavediete. Taktiež je dobré ho vyvariť po skončení menštruácie. Počas menštruácie stačí kalíšok umývať pod tečúcou vodou pri vyberaní. Nie, nie je potrebné mať dva kalíšky a striedať ich. Medicínsky silikón je materiál, ktorý sám o sebe baktérie príliš nezaujíma a nemnožia sa na ňom. A i keď, bohužiaľ, máme v hlave, že menštruačná krv je špinavá, nie je to tak. Netreba sa preto báť krv jednoducho vyliať a kalíšok pred zavedením len opláchnuť.

Nezľaknite sa, ak kalíšok po pár použitiach stmavne. Pokiaľ máte bezfarebný kalíšok, krv ho časom zafarbí, no na funkčnosti mu to neuberie. Na trhu sú aj špeciálne šetrné prostriedky na čistenie kalíškov a z domácich receptov môžete vyskúšať octový roztok alebo perkarbonát. Pri týchto receptoch však treba byť opatrný, kalíšok pred následným zavedením poriadne vyčistiť a zbaviť zvyškov roztoku.

 

Aký kalíšok si vybrať?

Existuje množstvo značiek, tvarov a farieb. Pri vyberaní odporúčame hľadať kalíšky, ktoré sú certifikované, vegánske, vyrobené zo 100% medicínskeho silikónu a verifikované ako bezalergénne. Odporúčam značky, ktoré ponúkajú aj možnosť vrátenia tovaru. Tieto značky sú zodpovedné a etické, stoja si za svojím produktom. Navyše si uvedomujú jedinečnosť ženského tela a potrebu kalíšok vyskúšať. Pri možnosti vrátenia máme taktiež menší strach z “vyhodených peňazí”. 

Kalíšky zväčša nájdeme v 2 veľkostiach. Prvá veľkosť sa odporúča ženám, ktoré nerodili vaginálne a druhá tým, ktoré majú za sebou jeden a viac vaginálnych pôrodov. Niektoré značky majú aj veľkosť určenú pre tínedžerky vhodnú od prvej menštruácie. 

 

Čím kalíšok prekvapí?

  • Kalíšok v prvom rade prekvapí kapacitou. Mnohé z nás majú pocit, že majú silnú menštruáciu a kalíšok by im nestačil. Ja som však bola prekvapená, že  kalíšok naozaj dlho vydrží a tej krvi neodíde z tela až tak veľa.
  • Taktiež je s ním pohodlné a bezpečné športovať i plávať, robiť mlynské kolesá a báť sa nemusíte ani stojky na hlave.
  • Vďaka kalíšku zistíte, že menštruačná krv vôbec nezapácha. Pri jednorazových pomôckach sme zvyknuté na určitý zápach, no ten vzniká pri spojení materiálu pomôcok a krvi. Krv sama o sebe je čistá, bez zápachu. 
  • Kalíšok je neoceniteľný najmä v lete; poskytuje veľký komfort bez potenia a parenia
  • Je vždy poruke! Nemusíte byť v strese, či máte doma dostatok tampónov a vložiek. Keďže je malý a skladný, môžete s ním cestovať a byť pripravené. 

 

V Baterkárni odporúčame dať kalíškom šancu. Možno zistíte, že to nie je nič pre vás a budete hľadať iné alternatívy. Možno si poviete, že zostanete pri jednorazových produktoch (čo je maximálne v poriadku). A možno sa, tak ako my, do kalíška zamilujete a vytvoríte nerozlučnú dvojku (aspoň čo sa obdobia krvácania týka). 

 

Tak či tak, nezabúdajte, že ide o vaše telo a len vy najlepšie viete, čo potrebuje. 🙂

Pridaj komentár