Tri tipy pre udržateľnejšie „Dušičky”

udržateľné dušičky_baterkáreň

Šuchot lístia pod nohami v jesenný podvečer, ticho a mäkkosť sviečok ako spomienka na najbližších. Romantická predstava, však? 

S „Dušičkami“ je to však ako s piatkovou párty. Večer je všetko nablýskané, outfit nahodený, make-up bezchybný, dych svieži, vlasy hollywoodskej hviezdy. Ráno sa však zobudíme unavení s hniezdom na hlave a s kruhmi pod očami, pohľad do zrkadla nie je vábny.

Takto nejak je to aj s dňami krátko po dušičkovom ošiali. Ligotajúce sa sviečky v jesennom šere majú bezpochyby jedinečnú atmosféru, avšak haldy odpadu, ktoré sprevádzajú Sviatok všetkých svätých a Pamiatku zosnulých už veľmi nie.

Starká by nám povedala, že tak sa to vždy robilo a tak to má byť, a keď nebude umelý veniec a sviečky, celá dedina vás bude ohovárať. Nuž, drahá starká, to je síce nemilé, ale naša planéta má dosť čo robiť s naším každodenným neporiadkom, nieto ešte „upratovať“ každoročne po našej megalomanskej dušičkovej párty.

Je dôležité uvedomiť si, že spomínanie na našich blízkych nie je o nič menej hodnotné či precítené, ak sa udeje bez ligotu sviec a šuchotania polyesterovej mašle. Tento sviatok má byť v prvom rade o našich spomienkach a úcte. Odosobnime sa od spoločnosťou nastavených očakávaní a marketingu a nebojme sa urobiť tento rok niečo inak. Prinášame vám tri jednoduché tipy, ako na to.

 

Bez sviečok 

udržateľné dušičky_baterkáreň

Výroba bežných parafínových sviečok z ropy predstavuje záťaž pre životné prostredie a väčšina sviečok je v nerecyklovateľných obaloch. Chvíľkový ligot sa teda pretaví do plytvania zdrojmi a do odpadu, s ktorým si príroda neporadí. Diskutabilné je taktiež uvoľňovanie škodlivín (toluén, karcinogénne látky) do ovzdušia a hoci závery výskumov o škodlivosti sviečok sa rôznia, určite je bezpečnejšie siahnuť po prírodných alternatívach. Takými sú sviečky zo včelieho a sójového vosku. 

Alebo si vyrobme vlastné v zákutí svojho domova. Stačia nám akékoľvek menšie zaváraninové poháriky, ktoré sa u vás nakopili, sójový vosk a knôty. Pre príjemnejšiu atmosféru môžeme použiť aj prírodné farbivá či vonné silice.

Samotný proces výroby domácich sviečok vytvára priestor pre spoločné spomínanie na blízkych a môže z neho vzniknúť pekná dušičková tradícia. 

 

Kompostovateľne

Vence z umelých materiálov sú po svojich piatich minútach slávy odsúdené na dlhý život na skládke. Oveľa lepšou alternatívou sú prírodné vence, ktoré po ich doslúžení môžeme jednoducho skompostovať. Ak si na domácu výrobu vencov netrúfame, pokojne môžeme vytvoriť jednoduchý zväzok napríklad z vetvičiek a jarabiny, previazaný špagátom. Blízkym môžeme tiež priniesť drobnú rastlinku v kvetináči, ktorá vydrží vonku aj nadchádzajúce zimné dni.

 

V myšlienkach

udržateľné dušičky_baterkáreň

Na to, aby sme si uctili pamiatku zosnulých blízkych nie je, koniec koncov, potrebné nikam ísť. Na chvíľu si sadnime, spomaľme a venujme im to najcennejšie, čo máme – náš čas. Spomínajme pri šálke čaju, prechádzkou jesennou prírodou či rozhovormi s rodinou. Napíšme im list, zasaďme doma rastlinku, ktorá nám ich bude pripomínať, navarme jedlo, ktoré sa nám s blízkymi spája.

Namiesto nadávania za volantom pri honbe za výzdobou hrobov sa porozprávajme s tými, ktorí sú tu a sú vám blízki. Nikdy totiž nevieme, ktorí z rozhovorov bude tým posledným.

Pridaj komentár