Prečo prať šetrnejšie?

Prečo prať šetrnejšie

Dôvodov, prečo prať šetrnejšie je hneď niekoľko. Najčastejšie sa pre zmenu produktov rozhodneme, keď sa snažíme žiť udržateľnejšie a s väčším ohľadom na životné prostredie. Viesť k tejto zmene nás však môže aj uvedomenie si možných rizík spojených s používaním bežných pracích prostriedkov. Poďme sa na tieto dôvody pozrieť trocha detailnejšie.

 

Láska k životnému prostrediu

Pri praní požívame kvantum rôznych výrobkov, aby bola bielizeň čistá, voňavá a vybielená.  Len málokedy si však uvedomujeme, aký mix toxických látok si takto vytvoríme v pračke a čo vypúšťame naspäť do obehu a aké prostredie vytvárame rastlinám a živočíchom, ktoré v nej žijú.  Často ide o zmes ropných derivátov, chlóru, parfumov , fosfátov, farbív, enzýmov a optických zosvetľovačov.

Pred 1. Svetovou vojnou ľudia používali na pranie čisté mydlo, no vojna ovplyvnila dostupnosť olejov a tukov, z ktorých sa mydlá vyrábajú, čo viedlo k výrobe prvého syntetického prípravku na pranie (Nemecko). V USA z podobného dôvodu začali vznikať syntetické prostriedky po 2. Svetovej vojne. Keďže sa oleje a tuky využívali pri výrobe výbušnín, vedci sa zamerali na petrochemikálie (petroleum) a ich využitie ako náhrady za prírodné zložky.

Sústavné nakupovanie veľkých balení plastových fliaš s prípravkami na pranie predstavuje tiež nepeknú záťaž pre životné prostredie. Navyše, mnoho bežných prostriedkov na pranie obsahuje látky, kvôli ktorým sa obal znehodnotí a nie je vhodný na recykláciu. Preto ak máte možnosť nakupovať pracie prostriedky do vlastných obalov, využite ju. Dnes si takto dokážete nakúpiť pracie gély, aviváže, plákadlá i suroviny na domácu výrobu pracích prostriedkov, akými sú napríklad ťažká sóda, kyselina citrónová, či mydlové vločky.

 

Láska k sebe a svojim blízkym

Chemické látky syntetického pôvodu, ktoré sa v bežných pracích prostriedkoch využívajú najmä ako vône sú často spúšťačom alergií a môžu spôsobovať ťažkosti u tých, ktorí trpia chorobami dýchacej sústavy (najmä u astmatikov).  V obľúbených pracích tabletách nájdete napríklad syntetický Hexyl Cinnamal, ktorého funkciou je prekrývanie zápachu, a ktorý patrí medzi 26 najväčších alergénov.  Ďalším podobným alergénom s toxickou povahou je v týchto tabletách napríklad aj Alpha-Isomethyl Ionone.

Pri mnohých látkach existuje tiež riziko podráždenia pokožky, najmä u detí a novorodencov. Kým bežné pracie prostriedky sa na pranie detskej bielizne zväčša neodporúčajú a predajcovia vás presvedčia, že na pranie detskej bielizne musíte mať špeciálny produkt, väčšina rozložiteľných pracích prostriedkov je vyrobená zo surovín, ktoré sú šetrné k detskej pokožke. Takéto výrobky sú často certifikované na styk s pokožkou novorodencov.

Samozrejme, nie všetky alergény sú syntetickej povahy. Mnoho čudne znejúcich zložiek v bežných pracích géloch či práškoch je prírodného pôvodu, to však neznamená, že nemôžu spôsobovať ľuďom ťažkosti. Netreba preto hneď zavrhovať cudzie slová na etiketách, no treba sa uistiť, že v produktoch, ktoré sme si vybrali sú pokiaľ možno nezávadné, rozložiteľné a pre výsledok prania nevyhnutné zložky.

 

Láska k peniazom

Akokoľvek cynicky to znie, aj vaše peniaze si zaslúžia byť investované s láskou a rešpektom. Ekologické pranie sa na prvý pohľad môže zdať by nákladnejšie, treba si však uvedomiť, že ekologické gély sú často koncentrované, a preto ich netreba použiť také veľké množstvo, ako bežných prostriedkov.  Pri ekologickom praní si však uvedomíte aj to, že doma nemusíte mať 5 druhov pracích gélov, ale vystačíte si s jedným univerzálnym. Rýchlo zistíte aj to, že aviváž je vám (takmer) na nič a naozaj ju nepotrebujete používať pri každom praní. Pokiaľ ide o škvrny, postačia vám dvaja lacný pomocníci namiesto zástupu značkových predražených vychytávok. Navyše, eko pranie predĺži život aj vašej pračke

 

Láska k oblečeniu

S láskou k peniazom súvisí i láska k oblečeniu. Nepozerajme sa na túto „lásku“ ako vyslovene lásku k materiálnu, ale skôr váženie si vecí, do ktorých investujeme a starostlivosť o ne. Čim lepšie sa o kúsky v šatníku staráme, tým dlhšie nám vydržia. Približne 70-80% životnosti oblečenie predsa závisí od toho, ako sa oň staráme. Časté vystavovanie vláken nepríjemným chemikáliám vedie k ich rýchlejšiemu opotrebeniu, takže aj tu platí, že je pre nás z dlhodobého hľadiska vhodnejšie používanie šetrných prostriedkov.

Ak vás téma šetrného prania zaujíma, odporúčame vám kúpu nášho E-booku Malá kniha šetrného prania.

 

Foto: unsplash/  Annie Spratt

Pridaj komentár