Darčeky a (uvedomelé) obdarúvanie

Darčekové poukážky u Baterkárne

I keď sa o darčekoch a obdarúvaní najviac rozprávame v období Vianoc, táto téma si zaslúži pozornosť kedykoľvek, najmä pokiaľ sa v našej rodine vyskytujú nejakí drobci. Práve rodiny s deťmi bývajú neprimerane zahlcované (často nechcenými) darčekmi. Darčeky a (uvedomelé) obdarúvanie sú témou, o ktorej treba hovoriť.

V uponáhľanom svete sa však darčeky a obdarúvanie menia na zhon, nutnosť, kvantitu prevyšujúcu kvalitu a v konečnom dôsledku zbytočný odpad.

Každý z nás pozná ten moment, keď ako darček dostane niečo, čo absolútne nepotrebuje, je mimo jeho vkus a ani to nie je doma kam dať. Nasleduje prekladanie, zapratávanie a nakoniec táto vec končí ako cena v tombole na stužkovej. Vyhrá ju nejaký nešťastník a kolobeh sa opakuje, až pokým neskončí na skládke…

Obdarúvanie je spoločenský rituál a má pre nás ako členov spoločnosti veľký význam. Cieľom tohto blogu nie je vyhovoriť vám obdarúvanie a darčeky ako také. Jeho cieľom je povzbudiť k zamysleniu sa nad tým, ako obdarúvame a prijímame, a inšpirovať pri výbere uvedomelých darčekov.

 

Kvantita vs. kvalita

Obdarúvanie je nádherná vec, najmä pokiaľ obdarúvame len tak, z lásky a vďačnosti, bez toho, aby sme niečo očakávali.  Zvyčajne však rozmýšľame nad hodnotou, ktorú darček má, namiesto toho, aby sme uvažovali nad hodnotou, ktorú prinesie. Zaujíma nás, či je dostatočne veľký, dostatočne pekný, dostatočne drahý…či je ho málo, alebo veľa. Na rodinnej oslave predsa chceme, aby bol ten náš naj! Najlepší, najväčší, najdrahší…

Hračky

S kvantitou prevyšujúcou kvalitu sa stretávame najmä pri darčekoch pre deti. Celá rodina sa predbieha, kupuje, hromadí, aby „toho“ bolo dosť. Aby dieťa bolo šťastné, malo dostatok, aby sa malo s čím hrať, aby sa mohlo pochváliť pred kamarátmi.

V praxi to vyzerá aj takto: darčeky sa hromadia, aby malo čo dieťa rýchlo omrzieť, aby sme mali na čom utierať prach, aby sme vo všetkých miestnostiach prekračovali hračky, aby sme mali zapratané skrinky a skrine, aby sme nadávali, že stále len upratujeme, aby sme nadávali deťom, že sú neporiadne,…

Nie som rodič (len pedagóg), a preto sa veľmi ospravedlňujem za akékoľvek mudrovanie, ale ja byť dieťa v niektorých preplnených izbách a preplnených domácnostiach, ktoré som navštívila, tiež netuším, ako v nich udržovať poriadok. Plné izby pestrofarebných vyspevujúcich hračiek vytvárajú dojem chaosu, dezorganizácie. Dieťa nevie, s čím sa hrať skôr, je nesústredené a nepokojné. Nakoniec sa nehrá s ničím a my vtedy prídeme so spásonosným nápadom – kúpime mu ďalšiu hračku, aby sa konečne malo s čím hrať.

Problémom mnohých domácností s deťmi je neprimerané obdarúvanie zo strany rodiny, s ktorým sa bojuje veľmi ťažko.  Mnoho rodičov má odhodlanie minimalizovať hračky, no nevie si poradiť s príbuznými a známymi, ktorí majú potrebu deti obdarúvať nie len počas sviatkov, ale vždy, keď ich vidia.  Znova, na obdarúvaní ako takom nie je nič zlé. Ak sa však chystáme k niekomu na návštevu a chceme deťom niečo priniesť, vždy by sme sa mali spýtať rodičov, či je to v poriadku a čo by to mohlo byť.

Keďže okrem nevlastnej dcéry nemám deti, darčeky pre drobcov sa mi nakupujú ťažko. Najmä pre tých najmenších. Vždy sa pýtam rodičov, čo dieťaťu priniesť, no niekedy to nevedia ani oni sami. A ak sa mi raz stalo, že som na pokyn rodiča priniesla do domácnosti s ročným dieťaťom 15. hryzadlo…Nebola som z toho nadšená, vôbec, ale bolo to želanie rodiča a ja som ho rešpektovala.

Takto by to malo byť nie len pri deťoch. Vždy, keď chceme niekoho obdarovať, majme na pamäti, že  má darček potešiť danú osobu, nie nás. Nepredpokladajme, že vieme, čo je najlepšie pre niekoho deti. Spýtajme sa rodičov, rešpektujme ich.  Myslime na obdarúvaní na to, aká je životnosť darčeku, kde darčeky skončia, čo po nich zostane. Nezapratávajme druhým domácnosti zbytočnosťami. Vnímajme pri obdarúvaní potreby druhých viac, ako tie naše.

 

Návštevy

Stále sa „vrtíme“  vo víre spoločenských konvencií a aj keď nám niekto povie, že nič nechce a nepotrebuje, cítime sa pod tlakom a niečo „malé“ mu predsa len prinesieme, aby nás nehovoril. Nepôjdeme predsa na návštevu s prázdnymi rukami!

Ako ľudia sa musíme naučiť jasne komunikovať naše potreby a počúvať, čo o svojich potrebách hovoria ostatní. Keď napríklad chystám rodinnú oslavu, nakúpim potraviny a pripravím pohostenie, nepotrebujem, aby hostia nič nosili. Niekoľkokrát im to pripomeniem a dočkám sa šalátu, koláčov či nátierok, ktoré nemáme šancu zjesť a prispievame k plytvaniu.  Každý z nás musí popracovať na tom, aby sme sa necítili pod spoločenským tlakom.

Samozrejme, jedlo a nápoje sú relatívne vďačným darčekom (pokiaľ viete, čo dotyčnému chutí) a sú jednou z najlepších možných darčekových alternatív.

Keď som učila na základnej škole, často som dostávala na konci roka množstvo kytíc a sladkostí. Viete, aká kytica ma potešila najviac za tých 8 rokov? Zväzok mrkvy! A viete, aká bonboniéra? Papierové vrecko plné ovocia a zeleniny z trhu!

Pri vyberaní darčekov je dôležité zvážiť jednak potreby osoby, ktorú obdarúvame a jednak dopad, aký majú tieto darčeky na životné prostredie.  Prinášam vám 5 jednoduchých tipov na udržateľné (a uvedomelé) darčeky.

 

5 tipov na udržateľné darčeky

 

Čas a zážitok

Zážitky sú u nás doma najobľúbenejšími darčekmi (i keď v čase pandémie to bola výzva).  Či už je to spoločný výlet, film v kine, večera, spoločenská hra, escape room, účasť na kurze, set na výrobu mydla,…

Spoločne strávený čas je obrovským darčekom najmä pre deti a najmä vtedy, ak máte detí viac alebo ak máte len málo príležitostí byť s nimi sami. Manželova dcérka býva so svojou mamou na druhom konci Slovenska a keď k nám príde, má často nabitý program s nami oboma a s manželovou rodinou. Viete, čo sa jej z minulého leta páčilo najviac? Deň, keď bol ocko iba s ňou, keď ho mala celého len a len pre seba J Bolo je jedno, že dostala bicykel, že dostala knihy, hračky. Nič pre ňu neznamenalo toľko, ako čas strávený s tatom.

Venovať čas ale neznamená len to, že ho s niekým strávime. Môžeme ho aj doslova „darovať“ tým, že niekomu pomôžeme, odbremeníme ho. V jedny Vianoce sme švagrovcom venovali poukážku na stráženie detí, ktorá bola uplatniteľná počas celého roka spolu s voľnými lístkami do kina. Doteraz na tento darček spomínajú ako na jeden z najkrajších.

 

Izbové rastliny v črepníkoch

„Pokojovky“ sa tešia čoraz väčšej obľube a sú darčekom, ktorým takmer nikdy nič nepokazíte. Áno, môže sa stať, že obdarovaná osoba práve nemá vzťah k rastlinám a nevie sa o ne starať. V tomto prípade odporúčam pripraviť osobný letáčik k starostlivosti ako súčasť darčeku. Výber zaujímavých rastliniek a krásnych črepníkov nájdete aj v Baterkárni.

Osobne uprednostňujem rastlinky v črepníkoch pred rezanými kvetmi, no oboje má niečo do seba. Ak chcete darovať rezané kvietky, odporúčam sa popozerať po lokálnych malých pestovateľoch, u ktorých máte istotu kvality a zároveň podporíte malého predajcu.  Napríklad našu obľúbenú „Kvetynku“, od ktorej si kvietky po dohode môžete vyzdvihnúť v našej Baterkárni.

 

Darček, ktorý pomáha

Mnoho organizácií môžete podporiť kúpou krásnych produktov a darčekom tak zároveň pomôžete.  V mene obdarovaného si môžete dokonca adoptovať strom či kozičku. V Baterkárni spoločne podporujeme Azylový dom Tamara v Trnave, ktorý je dodávateľom našich voňavých mydielok. Kúpou jedného mydla zabezpečíte nocľah pre jednu ženu na jednu noc.

 

Vlastná výroba

Nie každý z nás je natoľko šikovný, aby dokázal vyrobiť zmysluplný a užitočný darček. Sem však pokojne môžeme zaradiť aj domáce koláče, džemy či produkciu z vlastnej záhradky. Ako spoločnosť sa potrebujeme zbaviť predstavy, že doma vyrobené a doma vypestované je lacné a nemá hodnotu. Opak je pravdou; hodnota takýchto darčekov je omnoho väčšia, pretože do ich výroby vkladáme nielen čas a energiu, ale aj lásku a pozornosť.

 

Poukážky

Ak si naozaj neviete dať rady, čím obdarovať, voľte poukážky. Takýmto spôsobom môžete obdarovaného „navigovať“, ale rozhodnutie o výbere necháte na ňom. Poukážky z Baterkárne vám napríklad vieme pripraviť na mieru s krátkym textom podľa vášho želania.

 

 

 

Pridaj komentár