Čo sú to swapy a aké sú ich pravidlá?

Čo je to SWAP a aké sú jeho pravidlá?

Čo sú to swapy a aké sú ich pravidlá?

Je to tu! SWAPY v Baterkárni sú späť! Neviete si predstaviť, ako veľmi sa na ne tešíme. Prinášame výmenné podujatia, na ktorých spoločne vraciame veci do obehu. Poďme si o swapoch v Baterkárni povedať trocha viac. Čo sú to swapy a aké sú ich pravidlá?

 

Čo je to swap?

Swapy sú komunitné akcie, ktoré sú závislé na tom, čo jej členovia prinesú. Princípom je vymeniť si niečo, čo už nepotrebujem a doma mi zavadzia za niečo pre mňa užitočné. Takto si môžem vymieňať napríklad oblečenie, hračky, knihy či rastlinky. Cieľom swapu je, aby sa do obehu vrátilo čo najväčšie množstvo oblečenia či rôznych predmetov.  Zároveň sa takto spoločne snažíme o zmenu postoja k nakupovania a zmenu nákupných návykov. Zo swapu si prinesiem niečo nové, mám teda pocit uspokojenia potreby, zároveň však neplytvám zdrojmi. A keďže som sa niečoho aj zbavila, nehromadím doma zbytočne veci.

 

Aké veci na swap patria?

Na swapy sa nosia veci, ktoré nie sú poškodené, sú čisté, funkčné a kompletné. Pokiaľ ide o oblečenie, predstavte si, že ho dávate kamarátke, sestre, bratovi, ktorí toto oblečenie ešte budú nosiť. Pokiaľ prinášate hračky rozmýšľajte, či by ste tieto hračky dali synovcovi, neteri, dieťaťu najlepšej kamarátky.  Je dôležité naozaj nosiť vecičky, ktoré potešia a poslúžia.

Swap má okrem „nenakupovania“ poskytnúť aj možnosť upratať si. Dôležité je si však uvedomiť, že swap nie je príležitosť na zbavenie sa nefunkčných, starých, poškodených či celkom zbytočných vecí. Prosím, neberme swapy ako zberné dvory. Za každým swapom je kopec práce a podieľa sa na ňom množstvo dobrovoľníckych rúk. Nesťažujme im prácu. Zároveň sa pri triedení takýchto vecí zamýšľajme aj nad tým, ako k nám vôbec prišli a či chceme podobné predmety doma vôbec mať.

 

Koľko vecí môžem priniesť?

Limit nám pomáha najmä tam, kde býva predmetov veľa a za ich triedením je viacej práce. Zároveň tieto veci potrebujeme uskladniť, preto pre nás nie je možné zbierať naraz veľké množstvá.  Swapy v Baterkárni usporadúvame pravidelne (pokiaľ nám to situácia umožní), aby sme spoločne vytvárali návyk pravidelného triedenia a upratovania. Takto sa vám veci nebudú doma kopiť v mechoch ale naozaj vám postačí jedna taška.

Momentálny limit prinesených vecí sú 2 tašky bežných rozmerov (predstavte si papierovú Lidl tašku). Tento limit nám pomáha najmä z dôvodu uskladnenia oblečenia. Všetky kúsky starostlivo triedime a na výmenu vyberáme tie najkrajšie.

Pri príležitostných swapoch (knihy, rastlinky, športové oblečenie a potreby, atď.) uvádzame limity vždy v jednotlivých udalostiach.

 

Kedy môžem nosiť veci na swap?

Swapy v Baterkárni bývajú väčšinou v soboty, pričom veci môžete nosiť kedykoľvek počas otváracích hodín. Ideálne je v týždni nosiť to, čo sa bude v sobotu swapovať, pokojne však v tomto týždni môžete priniesť aj iné predmety. Veci môžete priniesť aj na samotný swap, vtedy je dôležité priniesť to, čo sa na swape vymieňa. Ak je napríklad v sobotu swap oblečenia, prineste naň na výmenu oblečenie.

 

Ako prebieha swap?

Vyberáte z prinesených vecičiek, beriete si toľko, koľko naozaj potrebujete.

Pri odchode pri pokladni zaplatíte len za to, čo si chcete odniesť. Ak ste si teda na swape nenašli nič, neplatíte nič. Zrušením vstupného a príspevkami len za odnesené veci sme sa snažili vytvoriť systém, ktorý je férový ku všetkým. 

Keďže sú swapy vždy závislé na tom, čo prinesú ľudia, nevieme garantovať, čo sa na nich objaví. Niekedy je vecičiek viac, niekedy menej. Niekedy ľudia prinesú presne to, čo hľadáte, inokedy si nevyberiete vôbec nič. Nie vždy musíte mať práve doma vecičky na výmenu, to neznamená, že si nemôžete nič vziať. Cieľom je, aby sa vecičky vrátili do obehu a preto sme vďačné, ak si každý nájde niečo,  čo ho poteší a poslúži mu. Zároveň je však dôležité myslieť na to, že čím viac z nás vecičky prinesie, tým bude širšie pole výberu. Taktiež je potrebné si uvedomiť, že ak poberiem aj veci, ktoré naozaj nepotrebujem, ale chcem toho čo najviac, nezostane pre ostatných. Swapy sú aj o zdieľaní a komunite, nezabúdajme na to.

Čo sú to swapy a aké sú ich pravidlá?

Prečo sa za odnesené veci platí?

Príspevky a odnesené veci majú naozaj veľmi symbolické hodnoty (často sa pohybujeme v rozmedzí 1 – 5 €). Možno sa pýtate, prečo musíte platiť, ak ste veci priniesli a ak si ich len vymieňate. V tejto naozaj symbolickej sume sa však nachádza celý kus práce za kusom oblečenia či hračkou. Vecičky, ktoré k nám ľudia prinášajú musia byť niekde uskladnené a swapy musia prebiehať v nejakom priestore, ktorý je potrebné zaplatiť. Každá jedna vec prejde našimi rukami či rukami dobrovoľníkov, všetko oblečenie musí byť rozvešané na vešiaky, detské veci usporiadané do kategórií. Prípravy nás stoja veľa času a energie, i keď to tak možno nevyzerá.  Dobrovoľníci i brigádnici pracujú usilovne aj počas swapu; ďalej triedia, vešajú, dopĺňajú „tovar“. O veci, ktoré nám po swape zostanú sa taktiež musíme zodpovedne postarať, všetky zbaliť a nájsť im domov.

Navyše, keď si porovnáme naše symbolické príspevky za sumy, ktoré zaplatíme za kus oblečenia v obchode s rýchlou módou, je ich výška naozaj symbolická.

 

Čo ak nič neprinesiem?

Môže sa stať, že chcete prísť na swap hračiek, pretože syn vašej kamarátky oslavuje narodeniny a vy by ste mu rady niečo našli. Keďže však deti nemáte, nemáte čo na swap priniesť. Na swap môžete prísť aj v takomto prípade. Samozrejme vždy je fajn, keď doma niečo nájdete a prinesiete (aj jedna pekná vecička postačí), je však zbytočné silou-mocou priniesť niečo celkom neužitočné či poškodené len preto, aby ste sa mohli zúčastniť. Nič sa nedeje, ak práve vtedy nič nemáte. Možno u vás doma na polici leží niekoľko kníh, ktorými môžete prispieť do ďalšieho swapu.

 

Koľko vecí si môžem zo swapu odniesť?

Ako som už spomínala vyššie, je pre nás dôležité, aby si vecičky našli domov a samozrejme, čím menej ich zostane u nás, tým lepšie. Veríme však, že si každý berie naozaj len to, čo potrebuje.  Komunitná akcia znamená, že sa všetci podieľame, zdieľame, sme prínosom, správame sa zodpovedne, s rešpektom a s ohľadom na ostatných. Tieto princípy sú dôležité aj pri návštevách swapov. Beriem si približne toľko, koľko som priniesol, volím dobrovoľnú skromnosť. Neberiem veci za účelom hromadenia, beriem tak, aby zostalo všetkým.

 

Musím prísť na začiatok swapu, alebo môžem prísť aj neskôr?

Pravidelné sobotné swapy začínajú o 10.00 a trvajú do 12.00. Veľa návštevníkov si zvyklo chodiť na začiatok a potom ich prichádzalo menej. Často dochádzalo k tomu, že sa hneď na začiatku „rozobrala“ väčšina vecičiek. Po novom však nevykladáme všetko naraz, ale vecičky dopĺňame postupne, aby si niečo našiel aj ten, kto príde napríklad o 11.30. Nie je teda nutné prísť hneď na 10.00.

Pri neustále sa meniacich opatreniach upravujeme na swapoch počty návštevníkov (momentálne je limit 4 osoby). Vzhľadom na limit vás prosíme o ústretovosť. Ak si nič nevyberiete, zo swapu sa na chvíľu vzdiaľte, aby sa mohol ísť pozrieť niekto iný a vráťte sa o chvíľku neskôr.  Rady vám zatiaľ pripravíme kávičku či ponúkneme pohár vody na osvieženie. Na swap sa môžete vrátiť kedykoľvek počas jeho trvania.

Baterkáreň je v soboty otvorená od 9.00, na swap je však možný „vstup“ až od 10.00.

 

Môžete mi veci odložiť?

Teší nás, keď nájdete vecičky, ktoré sa vám páčia. Nie je však v našich silách odkladať veci, ktoré vidíte na fotografiách zo swapov alebo z ich príprav.  Navyše chceme byť férové k návštevníkom, ktorí na swap prichádzajú a chceme im poskytnúť možnosť, aby si našli niečo, čo ich poteší. Ak poodkladáme vecičky dopredu, na samotný swap ich zostane menej.

 

Kde nájdem informácie o swapoch?

Na našej webstránke v časti Program, v udalostiach na Facebooku alebo na Instagrame. Pri každej udalosti nájdete všetky potrebné informácie, no pokojne nám môžete napísať aj správu, e-mail alebo nám zatelefonovať.

 

Teraz, keď už viete čo sú to swapy a aké sú ich pravidlá stačí len prísť!

 

Usporiadateľ si vyhradzuje právo na zmenu programu. Pravidlá konkrétnych swapov môžu byť upravené podľa súčasnej pandemickej situácie. Ďakujeme za pochopenie.

Pridaj komentár