Čistenie a dezinfekcia šetrne

Čistenie a dezinfekcia šetrne

Pod upratovaním si často predstavíme utieranie prachu, vysávanie, presúvanie predmetov, odkladanie, drhnutie a dezinfekciu. Pri rozprávaní o upratovaní si často zamieňame pojmy čistenie a dezinfekcia. Poďme si teda povedať, v čom sú tieto činnosti odlišné.

 

Čistenie

Pod čistením rozumieme utieranie prachu a nečistôt a „drhnutie“ plochy handričkou s vodou a čistiacim prostriedkom. Po čistení zostávajú povrchy lesklé, hladké, bez mastnoty a šmúh. Čistením odstraňujeme predovšetkým okom viditeľné nečistoty, dokážeme ním však znížiť aj počet mikroorganizmov a zmierniť tak riziko šírenia infekcie. Ak sme zdraví, takéto čistenie nám na bežné fungovanie v domácnosti stačí. K dezinfekcii pristupujeme najmä počas období vírusových ochorení, prípadne ak je iný člen domácnosti chorý, aby sme zamedzili šíreniu ochorenia. Ak chceme predsa len pristúpiť k pravidelnej dezinfekcii povrchov, odporúčam dezinfikovať najmä dotykové plochy ako vypínače, dávkovače mydla, zábradlia, splachovacie tlačidlá a sanitu (najmä batérie). Pred každou dezinfekciou je potrebné povrchy najskôr očistiť, nakoľko dezinfekcia samotná ich nečistí. Práve pri čistení môžeme experimentovať s domácimi prípravkami s použitím mierumilovných chemikálií.

V Baterkárni odporúčame na čistenie povrchov použiť slovenské prírodné prostriedky CHISTEE (čapované) či PÁNBACH (balené v sklenených fľašiach).  Okrem týchto prostriedkov odporúčame pri čistení používať mikrovláknové utierky, ku ktorým nepotrebujete použiť žiaden prípravok.

 

Dezinfekcia

Dezinfekciou odstraňujeme z domácnosti mikroorganizmy, baktérie a vírusy. Dezinfekciu môžeme používať preventívne počas väčšieho výskytu chorôb, nárazovo pokiaľ má člen domácnosti infekčné ochorenie alebo občasne, podľa potreby, ak prídeme do kontaktu s možným pôvodcom šírenia mikroorganizmov (napríklad pri manipulácii s mäsom v kuchyni). Dnes už nájdeme širokú škálu dezinfekčných prostriedkov, ktorých používanie je vhodné aj pre domácnosti s deťmi a domácimi miláčikmi. Bezpečnejšie je používanie prostriedkov na báze alkoholu (70% etanol), ale samozrejme netreba zabúdať na fakt, že ide o silnú chemikáliu, a preto s ňou treba narábať opatrne. Jej bezpečnosť spočíva najmä v tom, že je prchavá a nevytvára na povrchoch nebezpečný film, z ktorého sa látka postupne uvoľňuje. Pokiaľ možno, hľadáme prostriedok, ktorý neobsahuje ďalšie zbytočné látky. Naozaj postačí 70% etanol, prípadne silice, ktoré prostriedok prevoňajú. I keď sa často na domácu dezinfekciu odporúčajú aj roztoky s octom, ktorého účinnosť v boji proti mikroorganizmom bola preukázaná v niekoľkých štúdiách, ak už nám nestačí čistenie a potrebujeme skutočne siahnuť po dezinfekcii, voľme radšej tú na báze alkoholu, ktorá má za sebou dôkladné laboratórne testovanie.

V Baterkárni máte možnosť zakúpiť si čapovanú dezinfekciu práve na báze alkoholu, ktorá navyše nádherne vonia, takže ju možno použiť aj ako osviežovač vzduchu.

 

Ak sa chcete o šetrnom upratovaní dozvedieť viac, sledujte náš program a kurzy, alebo si objednajte našu elektronickú knihu.

photo: unsplash/ JESHOOTS.COM

***

Janka

Pridaj komentár