Ako na udržateľnú výbavu pre bábätko?
Zistíte, že ste tehotná a v momente na vás začnú vyskakovať všetky tehotenské, novorodenecké a popôrodné vychytávky, ktoré potrebujete a musíte mať. Keďže čakáte svoje prvé dieťa, ste maximálne zmätená aj napriek tomu, že máte štátnicu z vývinovej psychológie a osemročnú prax s výchovou a vzdelávaním. Lebo síce viete, čo by mali deti na mentálnej úrovni dostať v tom-ktorom období, no netušíte, či vám naozaj treba tú odsávačku sopľov.
Začína sa to tehotenstvom.
Tehotenské nákupy ste zvládli relatívne udržateľne, väčšinu oblečenia ste si zohnali z druhej ruky, pár kúskov ste si museli kúpiť (Čauko, pančušky!). Vaše srdiečko síce zaplakalo, lebo to nešlo bez fast fashion reťazcov, ale tak si hovoríte, že tam zvyčajne nekupujete a nakúpili ste len nevyhnutné minimum.
Čiže máte nejaké tie tehotenské rifle, kúpili ste si šaty, ktoré nie sú tehotenské, ale elastické, takže ich môžete nosiť s bruchom aj bez, tehotenské pančušky a pár svojich pôvodných kúskov, ktoré sú nositeľné aj s bruchom bez toho, aby vás otláčali a môžete v nich dýchať.
Na rad prichádza pôrodná, popôrodná a novorodenecká výbava, o ktorej veľa poňatia nemáte.
A tak začnete gúgliť a hľadať, písať si zoznamy a excelovské tabuľky. Ich vypĺňanie vám prináša radosť a pokoj na duši. Začínate mať prehľad, čo budete dieťa a vy potrebovať v prvých hodinách, dňoch, týždňoch. Teraz to len zadovážiť a poodškrtávať v excelovskej tabuľke.
Ďalším krokom je pátranie po konkrétnych výrobkoch.
Prehrabávate sa recenziami, značkami, odporúčaniami… No radosť, čo vám poviem. Snažíte sa čo najviac vecí zháňať z druhej ruky, ale aj tu sa strácate v množstve inzerátov a v kopiacom sa poštovnom. Okrem toho je pre vás dôležité, aby boli potreby čo najviac udržateľné, z druhej ruky, z udržateľných materiálov, prírodných surovín, v dobre recyklovateľných obaloch. Pátranie je teda ťažšie a ťažšie a vy strávite hodiny a hodiny na internetových stránkach.
Možno je váš príbeh podobný tomu môjmu, možno celkom iný. Faktom však zostáva, že sú veci, ktoré sú pre vás a bábätko dôležité a ktoré naozaj treba.
Tu je pár mojich tipov, ako na udržateľnú výbavu pre bábätko (a aj matku)
Komunita
Kedysi bolo bežné, že sme dedili všetko možné po všetkých členoch rodiny, ktorí sa nám aspoň trocha približovali vekom. I keď je to tak stále a veľká časť mamičiek dostáva časť výbavičky od rodiny a kamarátok, je ťažké sa „udržať“ a uprednostniť podarované veci pred krásnymi novými outfitmi v obchodoch. Taktiež chceme najnovšie vychytávky, najnovší typ vysielačiek, vaničku, ktorá je inteligentnejšia ako my, kreslo, ktoré dieťa pomaly aj nakŕmi.
Vráťme sa trocha späť ku komunite a naozaj zvážme, čo reálne potrebujeme nové a čo nám vie ešte poslúžiť. Prijmime, čo nám ostatní dávajú a tešme sa z toho. Samozrejme, každá z nás má nejaký vkus a bábätko chceme mať „vyňuňkané“ podľa našich predstáv. Je však zbytočné malému bábätku nakupovať chutné outfity, ktoré nestihne mať ani oblečené
Swapy a reuse centrá
V Baterkárni pravidelne organizujeme Týždne detského oblečenia, na ktorých nájdete, ako názov hovorí, oblečenie pre deti od narodenia po cca 12 rokov. Pravidelne tu teda každý mesiac nájdete oblečenie, ale aj rôzne doplnky a potreby pre detičky. Týždeň vždy vyvrcholí sobotným swapom, na ktorom nájdete ešte väčšiu ponuku týchto vecí, ktoré si môžete odniesť za symbolické príspevky. Info o týchto podujatiach nájdete v našom programe.
Okrem toho sme si pre vás vo februári pripravili Valentínsky swap pre mamičky a ich drobcov, ktorý je zameraný práve na chystanie výbavičky pre novorodenca. Nájdete na ňom tehotenské oblečenie a oblečenie na dojčenie, oblečenie a potreby pre bábätka, potreby na popôrodnú starostlivosť.
Swap sa bude konať 14.2. 2021 od 11.00 do 17.00. Veci naň môžete, no nemusíte priniesť. Samozrejme, čím viac vecí sa prinesie, tým väčšia bude ponuka pre všetkých. Ak vám napríklad niekto podaroval vecičky pre bábo, no vám sa nehodia alebo nepáčia, môžete sa ich takto zodpovedne „zbaviť“.
Vstupné na swap sa neplatí, platíte len za to, čo si odnesiete vo výške odporúčaných symbolických príspevkov, ktoré putujú na chod reuse centra.
Reuse centrá a swapy sú skvelou možnosťou, ako si zohnať veci do výbavičky či tehotenské oblečenie naozaj za symbolické sumy. Týmto spôsobom taktiež predlžujem životnosť veciam a šetrím zdroje
Lokálnosť, materiály a zloženie
Ak už si chcete zadovážiť pre bábätko niečo fotogenické, v čom si uverejníte svoju ratolesť na internetoch, nech je to aspoň kúsok, ktorý je lokálny, vyrobený z udržateľných materiálov a jeho kúpou podporíte malého podnikateľa, ktorý k výrobe pristupuje zodpovedne a so srdiečkom.
Áno, lokálne značky sú často drahšie, častokrát sú však aj vyrobené z kvalitnejších materiálov a dlhšie vydržia. Ak navyše k takýmto kúskom pristupujete ako k niečomu výnimočnému, čím dopĺňate výbavičku z druhej ruky, nezruinuje vám kúpa jedného-dvoch kvalitnejších kusov domáci rozpočet.
Pri nákupe drogérie a hygienických potrieb taktiež rozmýšľajte nad dopadom produktov. Voľte prírodné zložky pred syntetickými, bez parfumov, pokiaľ možno od zodpovedných značiek. Vyhnite sa prípravkom s obsahom ropných derivátov, ktoré detskej kozmetike dominujú. Áno, ich používanie je pre pokožku bezpečné, ich kúpou však podporujete ropný priemysel a dávate „hlas“ značkám, ktorým na životnom prostredí nezáleží.
Obmedzte jednorazovosť
Kde sa dá, voľte varianty, ktoré sa dajú používať dokola a nie len raz. Najlepším príkladom sú látkové plienky, ktoré šetria nielen prírodné zdroje, ale aj tie vaše. Látkovanie nie je pre všetkých, nejde však o nič, na čo by ste potrebovali vysokoškolský titul a 48 hodín denne. Samozrejme, aj tu je dobré nakúpiť si na začiatok len pár kúskov a poskúšať. Neviete, aké bude vaše bábätko a aké bude mať potreby, v akom stave po pôrode budete vy a ako látkovanie zapadne do vášho života. Netreba sa preto trestať, ak to nepôjde hneď od začiatku (ani ak to nepôjde vôbec).
Je však fajn dať tomu aspoň šancu, vyskúšať a na základe skúseností sa rozhodnúť, či toto je alebo nie je cesta pre vás.
Podobný príkladom sú vlhčené utierky, ktoré však dokážete naozaj jednoducho nahradiť, keďže ide skôr o taký náš nepotrebný výmysel, ktorého sa príroda priadne nevie zbaviť.
Samozrejme, vždy prevyšuje zdravie a hygiena nad udržateľnosťou. Čo sa pobytu v nemocnici týka, určite bude príjemnejšie a jednoduchšie používať jednorazové popôrodné nohavičky, plienky či vložky do podprsenky. Za pár dní v nemocnici ekologickú katastrofu nespôsobíte. Zopár jednorazových výrobkov sa vám teda na začiatok bude hodiť. Nie je však určite potrebné zásobiť sa plienkami na rok len pre to, že sú v akcii.
Sedliacky rozum
Často veľmi rýchlo skĺzneme do módu, v ktorom odrazu potrebujeme všetky možné vynálezy sveta, aby vaše bábätko bolo spokojné a zdravé. Čím viac sa pohybujete na rôznych fórach, sledujete instagramové profily a pozeráte youtube videá, tým viac vecí vám treba. Mamičky influencerky odporúčajú zaručene potrebné veci, ktoré im denne zachraňujú život, a tak máte pocit, že ich treba mať. Lebo veď aj vy chcete tieto výdobytky pre hladký spánok a bezproblémové dojčenie.
V tehotenstve sa žena neustále potrebuje vracať sa späť „na zem“. Áno, niektoré veci sa vám možno zídu a budete oné influencerky velebiť. Ale možno vám budú aj celkom zbytočne zaberať miesto na polici či v skrini. Nakupujte len to, čo je nevyhnutné (a sem-tam si doprajte nejaký rozmar, lebo veď sa tešíte, zasa netreba sa do jaskyne utiahnuť, že áno). S ostatným počkajte, až kým sa bábätko narodí a uvidíte, čo reálne budete ďalej potrebovať. Dnes si viete zadovážiť naozaj čokoľvek a kedykoľvek.
Je to ťažké, ja viem. Aj ja chcem mať všetko nachystané, zabezpečené, krásne, voňavé. O to viac si každý deň pripomínam a uvedomujem, koľko zbytočností na matky a budúce matky číha. Treba si však uvedomiť, že detské oblečenie, kozmetika a potreby pre bábätko a mamičku sú neskutočný biznis a predajcovia robia všetko pre to, aby nám, zmäteným matkám, predali naozaj čokoľvek.
Nie je však ani zdravé porovnávať naše životy s dobami minulými („my sme také nemali a prežili sme“). Naše tempo a potreby sa líšia od potrieb a životov našich rodičov. Je ale dobré mať na pamäti, že deti naozaj nepotrebujú veľa. Potrebujú najmä spokojných a pokojných rodičov (v rámci možností). Nezabúdajte, že o všetky veci, ktoré si domov prinesieme, sa musíme starať a niekam ich uložiť. Túto energiu však môžeme radšej vkladať do bábätka, nemyslíte?
Janka
foto: unsplash.com