9 alternatív pre udržateľnú kúpeľňu

9 tipov pre udržateľnú kúpeľňu

Kúpeľne väčšiny z nás sú plné fľaštičiek, flakónov a nádobiek od výmyslu sveta. Moja kúpeľňa nebola iná. Pred štyrmi rokmi by ste v nej našli 3 druhy kondicionérov, masku na vlasy, šampóny, dva sprchové gély (jeden neutrálny a jeden voňavý), telové mlieka, nespočetné množstvo výrobkov na pleť a kadečo iné.

Hoci nám ženské magazíny a reklamy tvrdia, že potrebujeme 10 prípravkov na vlasy a v obchodoch sa na nás valia desiatky rôznofarebných nádobiek s v podstate rovnakým obsahom, nepotrebujeme toho veľa. Pripravila som pre vás zoznam 9 alternatív pre udržateľnú kúpeľňu, s ktorými si v starostlivosti o telo celkom vystačíte!

Čapované výrobky

Najjednoduchším „swapom“, ktorý môžete urobiť je prejsť na čapované výrobky. Do vlastných obalov si tak môžete chodiť pravidelne čapovať sprchový gél, šampón či tekuté mydlo.  Možno sa vám bude zdať, že sú oproti bežne dostupným konvenčným prípravkom drahšie, no treba mať na pamäti, že ide o výrobky, ktoré sa v prírode rozložia a sú certifikované pre citlivú pokožku.

V prípade značky Tierra Verde, ktorej výrobky v Baterke čapujeme, ide navyše o produkty, ktoré sú vyrábané eticky a udržateľne, takže sa nemusíte obávať podpory značky, ktorá drancuje zdroje a ničí planétu.

Navyše, vďaka čapovaným prípravkom značne znížite produkciu vášho plastového odpadu.

Tuhé mydlo

Mydlo zakúpené bez obalu je skvelou alternatívou k bežným baleným prípravkom; klasickým i tekutým mydlám. Hoci mám rada čapované pivo mydlo i sprchový gél, tuhé mydlo je pre mňa osobne favorit. Či už na ruky, či na telo.

V Baterkárni nájdete predovšetkým mydlá Tamara, ktoré sme vybrali pre ich sociálny rozmer. Mydlá sú vyrábané v azylovom dome Tamara v Trnave a kúpou jedného mydla prispejete na nocľah jednej klientke. Tieto ručne vyrábané voňavé mydielka pomáhajú, podporujú komunitu a zároveň prispievajú k znižovaniu tvorby plastového odpadu.

Okrem týchto mydiel máme v Baterkárni ešte mydlo s bambuckým maslom, ktoré je bez vôní a prísad, takže je vhodné aj pre veľmi citlivú pokožku a pokožku novorodencov. Bambucké mydlo je moje obľúbené, mám rada jeho neutrálnu čistú vôňu.

Tuhý šampón

Priznám sa, že som dlho hľadala vhodný tuhý šampón pre moje vlasy, ale stálo to za to. Ak ste tuhé šampóny ešte neskúšali a zdajú sa vám čudné, rada by som vás posmelila, aby ste to skúsili. Áno, možno bude chvíľu trvať, kým nájdete „ten pravý“. Tuhý šampón je však šikovná a univerzálna vec!

Okrem toho, že si s ním umyjete vlasy, použiť ho môžete na umývanie celého tela a vďaka penivosti je skvelý aj na holenie. Keďže má jemné prírodné zloženie, častokrát je možné ho použiť aj pri zvieratkách.

Za mňa je tuhý šampón šikovnou vecičkou najmä pri cestovaní. Nemusíte riešiť objem, nič sa vám nevyleje, máte jeden malý šampón a použiť ho môžete napríklad aj na prepranie oblečenia v potoku, vzhľadom na jeho prírodné zloženie. Pri cestovaní vám odporúčam nosiť ho v dózičke, alebo zabaliť do malého obalu s včelím voskom.

Rastlinný olej

Rastlinné oleje chválim často a veľa. A aj budem, pretože ide o univerzálne čisté a jednoduché produkty, ktoré vám nahradia množstvo nepotrebných fľaštičiek. Rastlinné oleje sú skvelou alternatívou k pleťovým a telovým krémom a využijete ich aj pri príprave masiek a peelingov.

O tom, ako ich presne používať sa dozviete v tomto článku.

Textilné odličovacie tampóniky

Jednorazové tampóniky sa stali dôležitou súčasťou všetkých kúpeľní; od odličovania, cez čistenie pleti, až po odmaľovanie nechtov.

Jednorazovosť nie je udržateľná, a preto je dobré poobzerať sa po alternatívach, ktoré vydržia čo najdlhšie. Či už sa rozhodnete zaobstarať si textilné tampóniky, ktoré je možné prať, vyrobíte si svoje vlastné z nepotrebných textílií, alebo vyskúšate úžasnú mikrovláknovú handričku, každým z týchto riešení znižujete odpad a šetríte zdroje.

Prírodné dezodoranty

Konvenčné antiperspiranty a dezodoranty často obsahujú množstvo škodlivých látok, môžu dráždiť pokožku a upchávať póry. Takisto existuje veľká šanca, že výrobca produktu, ktorý používate patrí k najväčším znečisťovateľom životného prostredia.

Mnoho ľudí sa prechodu na prírodný dezodorant obáva, no treba len hľadať vhodnú alternatívu pre vás. Vybrať si môžete krémové či tuhé dezodoranty, so sódou bikarbónou alebo bez.

Na účinnosť prírodných dezodorant vplýva osobná hygiena, produkty, ktoré používate, strava, lieky, ale aj materiály, z ktorých je vyrobené vaše oblečenie. Preto čo funguje vašej kamarátke, nemusí fungovať vám a naopak.

Intímna hygiena

Jedna žena použije za svoj život v priemere 11 000 kusov vložiek či tampónov, pričom im trvá niekoľko sto rokov, kým sa celkom rozložia.  Environmentálny dopad intímnych hygienických produktov je obrovský. Znova sa stretávame s výrobcami, ktorí, i keď dajú na obal zelenú farbu, rastlinky a nápis EKO, patria k najväčším znečisťovateľom životného prostredia.

Dnes už našťastie existuje množstvo certifikovaných a bezpečných alternatív, z ktorých si môžete vybrať. Každej z nás vyhovuje niečo iné, a preto je dobré si produkty vyskúšať a nájsť si ten svoj. Na výber máte z menštruačných kalíškov, látkových vložiek a menštruačných nohavičiek.

Ja mám zopár látkových slipových vložiek, ktoré používam počas slabého krvácania na začiatku a na konci menštruácie, a kalíšok, ktorý si okamžite získal moje srdce!

kalíškom ste prakticky vždy pripravené na menštruáciu, je možné ho používať aj pri športovaní, nevysúša sliznicu, je vhodný aj na spánok a vydrží 10 – 12 hodín. Kalíšok je pohodlný, neprekáža, ani neviete, že ho máte. Nakoľko je vyrobený z medicínskeho silikónu, nemnožia sa na ňom baktérie, takže je bezpečný. Vydrží vám v priemere 10 rokov, jeho počiatočná investícia sa vám rýchlo vráti a za celé obdobie svojej menštruácie dokážete ušetriť vyše 500 €.

Samozrejme, jednorazové hygienické produkty majú opodstatnenie tam, kde nie je prístup k vode a nie je možné bezpečne používať opakovane použiteľné produkty.

Holiaci strojček

Bežné holiace strojčeky sú z prevažnej časti vyrobené z plastu a nie je možné ich celkom recyklovať (prípadne sa recyklujú veľmi ťažko). Alternatívou je starý dobrý kovový holiaci strojček, v ktorom vymieňate žiletku. Áno, chce to trocha praxe, ale napríklad nohy si s ním oholíte úplne bez problémov a úrazov. Na ťažšie dostupnejšie miesta treba trocha viac citu, opatrnosti a času, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť.

Vďaka tejto alternatíve dokážete planéte ušetriť naozaj obrovské množstvo odpadu, nakoľko meníte len dobre recyklovateľnú oceľovú žiletku.

Ak sa obávate používania žiletky na citlivejších miestach, odporúčam vám ju aspoň kombinovať s bežnými žiletkami a používať ju napríklad pri holení nôh.

Urob si sám

Mnoho kozmetických prípravkov si s jednoduchými surovinami viete vyrobiť aj doma. Experimentujte s telovými a pleťovými peelingami, maskami, bylinkovými vodami či bylinkovým naparovaním. Inšpiráciu nájdete aj v tomto článku.

 

Pre ďalšie tipy nezabudnite sledovať naše sociálne siete Facebook & Instagram.

Pridaj komentár