6 spôsobov, ako osláviť Deň Zeme

Vedeli ste, že 22. apríl je Deň Zeme? Vznikol v roku 1970 v USA a o dvadsať rokov neskôr sa rozšíril do celého sveta. Dnes ho oslavujú v 193 krajinách. V tento deň si pripomíname, ako veľmi dôležité sú prírodné zdroje a aká obrovská je potreba chrániť ich pre ďalšie generácie, lebo sa rýchlo míňajú.

Mottom tohto ročníka je Investuj do našej planéty. Deň Zeme je preto najlepšie osláviť aktivitami, ktoré planéte prospievajú a pomáhajú spomaliť klimatickú krízu.

1. Darovať planéte svoj voľný čas

Náš (drahocenný) voľný čas je najkrajším darčekom pre milovanú osobu a rovnako to platí aj pre planétu, na ktorej žijeme. Darovať voľný čas znamená urobiť niečo nezištne, poskytnúť svoje zručnosti, schopnosti pre dobro veci. Pri príležitosti Dňa Zeme mnohé organizácie aj samosprávy organizujú jarné upratovania, zber odpadkov, brigády na verejných priestranstvách či sadenie stromov. Ak máte záujem, určite sa pre vás nájde miesto. Môžete sa taktiež realizovať ako dobrovoľník v rôznych organizáciách zameraných na ekológiu, sociálne služby a pod. Aj u nás v Baterkárni máme otvorené dvere pre všetkých dobrovoľníkov a dobrovoľníčky. Sú dôležitou súčasťou nášho tímu a pomáhajú nám pomáhať.

2. Aktívne sa zaujímať o životné prostredie

Čítajte (články z overených zdrojov), sledujte dokumenty, vzdelávajte sa a pomôžte dosiahnuť zmenu podpisom petície. Zatvárať oči pred tým, kam naša planéta speje a žiť si na svojom „ružovom“ obláčiku nie je riešenie. Samozrejme, treba si dať pozor aj na opačnú situáciu – neprevziať celú zodpovednosť za planétu na svoje plecia a nemať výčitky kvôli každému prešľapu voči tomu, čo je správne. Pre jedno tričko z fast fashion ani donášku denného menu v plastových obaloch nemusíte mať výčitky svedomia, ak robíte dosť na iných „frontoch“.

Vzdelávať sa dá aj zábavným spôsobom, napríklad formou kvízov. Nájdete ich napr. na oficiálnej stránke earthday.org a my v Baterkárni sme pre vás tiež pripravili kvíz, v ktorom dokonca môžete vyhrať kreatívny set podľa vlastného výberu. Odkaz na kvíz je TU, nezabudnite do kolonky nick napísať svoju mailovú adresu alebo nick na Facebooku či Instagrame, aby sme sa s vami mohli spojiť v prípade výhry. Hrá sa do 22. apríla polnoci.

Hrajte náš kvíz a vyhrajte kreatívny set podľa vlastného výberu

3. Podporiť organizáciu, pre ktorú je Dňom Zeme každý jeden deň

Deň Zeme je jedenkrát v roku, ale existuje množstvo organizácií, OZ a iných subjektov, pre ktoré je takýto deň 365-krát za rok. Zaoberajú sa ekológiou, ochranou životného prostredia, udržateľným spôsobom života, ochranou zvierat, obnoviteľnými zdrojmi atď. Mnohé určite poznáte, alebo vám pomôže „ujo Google“. Nezabúdajme na to, že tieto subjekty sú doslova závislé na príjmoch a daroch od svojich podporovateľov. (Baterkáreň nie je výnimkou.) Bez nich by nemohli fungovať. Podporiť ich môžete 2% z daní, priamou platbou na účet, trvalým príkazom, ale aj nefinančne – tak, že budete o danej organizácii šíriť povedomie, zdieľať jej príspevky na sociálnych sieťach, hlasovať za ňu v rôznych anketách.

4. Urobiť aspoň malý krok k udržateľnému životu

Pre mnohých je práve Deň Zeme momentom, kedy si povedia dosť, je na čase niečo zmeniť. Možno máte pocit, že každá vaša snaha by bola len kvapkou v mori, ktorú nebude vidno. Nenechajte sa odradiť rôznymi „sabotérmi“, ktorí sa vás o tom snažia presvedčiť. Na každej kvapke a každom malom krôčiku záleží. Ja osobne som musela prejsť na netoxickú domácnosť, to znamená žiadne klasické čistiace a pracie prostriedky, kvôli dcérkinmu atopickému ekzému a taktiež baktériám v našej domácej čističke, ktoré by chémia zahubila. A viete čo? Úplne v pohode fungujeme už roky. Naučila som sa používať ocot, kyselinu citrónovú, perkarbonát, periem s gélom z mydlových orechov, ktorý si chodím dopĺňať do fľaše, čapovaný eko saponát aj mydlo fungujú perfektne.

V Baterkárni vám načapujeme a navážime všetko potrebné na pranie a upratovanie – do vlastných obalov
V reuse centrách či bazároch nájdete všetko potrebné za výhodné ceny

Vaša osobná zmena môže vyzerať aj tak, že obmedzíte jazdu autom. Ovocie a zeleninu v obchode nebudete dávať do mikroténových vreciek a nikdy si nezabudnete vlastnú tašku. Podporíte svojím nákupom radšej malé lokálne firmy. Do svojho jedálnička zaradíte viac rastlinnej stravy. Raz za čas urobíte väčší nákup v bezobalovom obchode potravín. Vložky a tampóny vymeníte za menštruačný kalíšok. Jednorazové plienky pre dieťa za látkové. Atď. Určite by sa dalo doplniť ešte veľa vecí.

Naša publikácia Udržateľnosť do vrecka vám pomôže zorientovať sa na ceste k zmene

5. Naučiť sa novú zručnosť, ktorá k tomu pomôže

Keď už ste na vlastnej koži a na vlastnej domácnosti zistili (tak ako my), že tadiaľto vedie cesta a eko drogéria či kozmetika sú rovnako (ak nie viac) účinné ako známe prípravky z reklám, navyše šetria planétu, je na rade druhý level. Stačí sa zásobiť základnými surovinami, navštíviť niektorý z našich kurzov, alebo si prelúskať naše ebooky zamerané na udržateľný život. A môžete si všetko vyrábať doma sami. Od mydla, cez čistiace a pracie prostriedka, až po voskové obrúsky. Pre deti tiež pripravujeme pestovateľský kurz, na ktorom sa naučia, ako si zo semienka vypestovať vlastnú úrodu.

6. Prehodnotiť nákupy

Skôr ako si kúpite novú vec, položte si otázku, či ju potrebujete mať doma. Ak nie, pokúste sa ju požičať od suseda či kamarátov. Ak áno, rozhoďte siete – virtuálne aj fyzické. Bazáre, sekáče, marketplace… Ak sledujete Baterkáreň, určite viete, že v našom reuse centre sa dajú zohnať super kúsky za zlomkové ceny, rovnako aj štýlové oblečko v charitatívnom sekáči, ktorý funguje na Instagrame ako @predajna_dobra.

Je naozaj veľmi zaujímavé vedieť, koľko CO2e sme ušetrili planéte, keď sme si kúpili predmet alebo oblečenie z druhej ruky. A ako to zistíte? Napríklad vďaka webovej aplikácii SWAPka, ktorú sme vyvinuli minulý rok. Zaregistrujte sa na zitudrzatelne.sk a počítajte. 😉

Aplikácia SWAPka vypočíta, koľko skleníkových plynov ste ušetrili nákupom z druhej ruky

 

Foto: Archív Baterkárne, titulná foto – Freepik.com

Pridaj komentár