Znovuzrodenie éry bylinkovej

Zlato v podobe byliniek nám matička Zem ponúka už stáročia, ak nie tisícročia. Byliny sú úžasnou pomôckou pri riešení našich zdravotných problémov, ktorých s touto uponáhľanou dobou len pribúda. Farmaceutické spoločnosti nám ponúkajú množstvo liekov na problémy od výmyslu sveta. Čo sa však v poslednej dobe stáva je, že ľudia sa prebúdzajú z bubliny nevedomosti a hľadajú niečo, čo im pomôže no zároveň nezanesie ich organizmus zdraviu škodlivými látkami. Vraciame sa k tomu, čo je posolstvom našich rodičov, starých rodičov a mnohých generácií pred nimi. V tomto čase je množstvo byliniek k nájdeniu všade možne. Pre mnohých sú to len buriny, aj ja osobne som začala zisťovať až po čase, že sú všade okolo nás, aj keď ich prehliadame.


Poďme na prechádzku za dedinou, na jej lúky a do jej lesov, kde spojíme príjemné s užitočným. Teraz Vám predstavím pár bylín, ktoré aktuálne nájdete.


Rebríček obyčajný, známy tiež ako Myší chvost


Táto malá, často prehliadaná rastlina sa v súčasnosti vyskytuje naozaj všade. Rastie ho mnoho, ale napriek tomu len málo ľudí vie, ako je zdraviu prospešný. Všade počujeme ako je alchemilka bylinou žien. Vedeli ste však, že rebríček tiež dostal toto pomenovanie? Áno, aj rebríček je veľmi účinný na ženské problémy rôzneho typu. Tejto byline by sa mali však vyvarovať tehotné ženy, či už v podobe vyluhovaného čaju alebo vonkajším použitím.


Ľubovník bodkovaný


Ľubovník poznáme hlavne ako krvavník. Tento názov sa odvíja od jeho červeného pigmentu. Navonok žltý kvet totižto farbí na červeno až fialovo ak ho rozpučíte v prstoch. Často sa nakladá do oleja, nechá sa lúhovať a po pár týždňoch olej naberá práve spomínanú červenú farbu. Tento olej sa následne môže používať pri bolesti svalstva a kĺbov. Zároveň má upokojujúce účinky, priaznivo vplýva na psychiku človeka a pomáha zbaveniu sa úzkosti, strachu a nespavosti.


Pŕhľava dvojdomá


Bylina, pôsobiaca skôr ako burina je naozaj už dlhé roky ospevovaná. Hippokrates ju predpisoval na uštipnutie hadom či škorpiónom. Jej užívanie má mnohé blahodárne účinky. Najnovšie výskumy ukazujú, že šťava z pŕhľavových listov obsahuje vitamín K, a tak napomáha zastaveniu krvácania z nosa. Odporúča sa na vysoký krvný tlak, či na udržiavanie elastickosti ciev v mozgu, čím napomáha správnemu fungovaniu pamäti. Pŕhľavový čaj je vhodný na upravenie menštruácie a povzbudenie tvorby materského mlieka. Taktiež je to najlepšia bylinka na prečistenie krvi. Pre ľudí s artritídou sa odporúča vtierať čerstvé listy na boľavé kĺby. Čo ešte? Dá sa pridávať do polievok, prívarkov či omáčok.


foto: pixabay,/ gate74


***

O autorke


Info o mne? Som študentka bilingvalneho gymnázia v Bratislave. Už to bude dajaký čas, čo sa zaujímam o udržatelnosť žitia a pomoc našej planéte. Medzi moje najväčšia záľuby patrí čas strávený v prírode alebo s mojím konským parťákom.


terezjpg


Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.