Udržateľná menštruácia (časť 1.)

Aj napriek faktu, že sa nachádzame v 21.storočí sme v niektorých veciach ako spoločnosť mierne pozadu. Témy, ktoré by nemali byť tabu, pretože sú každodennou a prirodzenou súčasťou života, sa častokrát stretávajú s nechuťou z okolia. Medzi ne patrí aj menštruácia. Čo s tým? Poďme to zmeniť a otvorene sa o nej porozprávajme a pozdieľajme spolu svoje skúsenosti.


Potreba zmeny


V súčasnej dobe sa čoraz viac vyskytujú nové a ekologickejšie menštruačné pomôcky a to práve z dôvodu, že klasické vložky a tampóny sú napustené najrôznejšími chemikáliami. To neznie už úplne lákavo, však? Ďalším dôvodom je enormné množstvo odpadu, ktoré počas našej menštruácie mesačne vyprodukujeme. Tento odpad je toxický a čo sa recyklácie týka, veľký kamoši teda nie sú. Podľa štatistiky z roku 2018, každá žena použije počas svojho života približne 16-tisíc tampónov alebo vložiek. Všetok tento odpad končí na skládkach. Našťastie však v súčasnej dobe máme na výber z alternatívnych pomôcok. Poďme sa na ne pozrieť.


Alternatívne hygienické pomôcky


Kalíšok

Jednou z možností je menštruačný kalíšok. Ja osobne používam počas svojich dní práve ten. Na internete nájdete mnoho jeho prevedení, veľkostí a výrobcov. Z vlastnej skúsenosti vám viem odporučiť značku OrganiCup, ktorú zakúpite aj cez našu Baterkáreň 

Prvotná investícia sa môže zdať drahšia, ale keď si to zrátame neskôr, tak sme ušetrili 10 rokov bez vložiek. Všetky potrebné informácie som získala cez stránku Mesačnica, kde okrem kalíškov a pomôcok nájdete aj množstvo informácií, ktoré sú prehľadne spracované. Vďaka tejto stránke si spoľahlivo nájdete kalíšok vhodný práve pre vás. Navyše, ak ste z Bratislavy a objednáte si u nich kalíšok, privezú vám ho na bicykli!

V škatuľke okrem kalíška nájdete aj malú taštičku pre váš kalíšok a krásne napísaný návod na krabičke v ktorej sa nachádza - čiže ďalšia eko vychytávka. Táto malá pomôcka vás zasvätí do jeho používania a vy sa môžete s istotou vydať na cestu s vaším malým spoločníkom.


Menštruačné nohavičky

Horúca novinka na trhu! S ich používaním osobné skúsenosti nemám, ale ešte som nepostrehla žiadne negatívne reakcie. Na trhu je viacero značiek, väčšinou českých. Známe sú mená značiek Sayu alebo Snuggs. Zložené sú z viacerých vrstiev materiálov a každá má svoju úlohu. Jedna odvádza vlhkosť, iná odstraňuje zápach, prípadne sú nohavičky vyrobené z extrémne savého materiálu, ktorý neprepustí ani kvapku a tým zabráni pretečeniu. Tieto nohavičky majú mnoho certifikátov a naďalej ich technológiu absorpčnej vrstvy vyvíjajú. Aj toto môže byť spôsob, ako mať ekologickejší priebeh menštruácie.


Textilné vložky

Na podobnom princípe fungujú aj textilné vložky či slipové vložky, ktoré zoženiete v rôznych veľkostiach i farebných prevedeniach. Dajú sa opakovane prať a dobre udržiavať, so škvrnami si hravo poradí žlčové mydlo alebo perkarbonát. 


Certifikovaná bavlna

Štvrtá, a zároveň posledná možnosť, o ktorej viem, sú certifikované vložky a tampóny z organickej bavlny. Takéto vložky neobsahujú chlór a nie sú parfumované. Dajú sa zohnať v niektorých špecializovaných obchodoch alebo cez rôzne e-shopy.


Je veľa spôsobov a alternatív, každá z nás je však iná a potrebuje si nájsť svoju vlastnú cestu. Treba teda skúsiť, čo sadne vám, aby bola vaše menštruácia šetrnejšia, ale aj príjemnejšia a udržateľnejšia.


V ďalších častiach si povieme čo-to o kalíšku a mojej osobnej skúsenosti s bolestivou menštruáciou

foto: pixabay/  Patricia Moraleda

***

O autorke

Info o mne? Som študentka bilingvalneho gymnázia v Bratislave. Už to bude dajaký čas, čo sa zaujímam o udržatelnosť žitia a pomoc našej planéte. Medzi moje najväčšia záľuby patrí čas strávený v prírode alebo s mojím konským parťákom.


terezjpg


Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.