Už ste počuli o Baterkárni?

Baterkáreň je kúzelným miestom v srdci Trnavy, ktoré spája všetkých dobrých ľudí s vôľou pomáhať. Skrýva v sebe projekty ako Požičovňa vecí, Predajňa dobra a Útulok vecí, prostredníctvom ktorých spolu vraciame do obehu množstvo nechceného oblečenia a vecí z našich domácností, a zároveň pomáhame ľuďom v núdzi a ďalším organizáciám.

Baterkáreň je miestom kde spolu dobíjame Zemi baterky.

Kto sme a čo presne robíme?


Sme Jana a Simona a v septembri 2019 sme spolu otvorili brány čarovného priestoru Baterkáreň.
Sim je hlava Baterkárne. Vymýšľa, organizuje, dohaduje a vybavuje. Má vždy v talóne 6 riešení, nápadov a projektov. Nikdy nepovie, že sa niečo nedá, ako manažér rada púšťa v Baterkárni uzdu svojej fantázii.
Janka je duša Baterkárne. Dizajnuje, prezentuje a ako správna učka vysvetľuje. Je to tvár a srdce Baterkárne, bez ktorej by to nebolo ono. Janka Vás vždy uvíta a všetko dokonale vysvetlí, poinšpiruje i poradí. Naučí Vás vyrábať, čistiť, chystať a v tématike je ako doma.

baterkaren trnava

Baterkáreň sme vytvorili ako komplexný priestor so širokou ponukou. Veríme, že zmena každého jedného z nás smerom k udržateľnosti je možná. Zároveň je každý z nás individuálny a potrebuje k zmene niečo iné - každý začína zmenu v sebe predsa trošku inak - či malým nákupom, či výmenou, či opravou. V našej milej Baterkárni Vás teda pod jednou strechou naučíme rozmýšľať, vnímať a žiť vo väčšom súlade s prírodou a princípmi udržateľnosti. Pri dobrej kávičke tu spolu vyrábame drogériu, opravujeme, vymieňame oblečenie či doplnky.
V milom detskom kútiku sa hrajú Vaše detičky zatiaľ čo Vy nakupujete čapovanú drogériu. V Baterkárni nájdete kopec prednášok, kurzov swapov, či podporných skupín, ktoré nám umožňujú efektívne a praktické učenie k zmene návykov smerom k udržteľnosti.

baterkaren trnava udrzatelne

Akých zásad sa pri našej činnosti držíme?


Ak niečo nefunguje = opravme to
Ak nám niečo neslúži = vymeňme to
Ak niečo nepotrebujeme = darujme to
Ak niečo používame zriedka = požičajme si to
Ak chceme robiť niečo lepšie = naučme sa to
Ak treba niečo nové = hľadajme šetrné, vedomé a pomalé alternatívy
Všetko, čo vlastníme má cenu...
Ukazujeme ľuďom, že žiť udržateľne nemusí byť "drina" a obetovanie vlastného komfortu, času či zdrojov. Na kurzoch spoločne zavádzame princípy obehovej ekonomiky do praxe a spoločne sa učíme, ako do každodenného života začleniť jednoduchšie a uvedomelejšie riešenia.

Spolu s našimi návštevníkmi teda tvoríme unikátny priestor plný pozitívnej energie k zmene a k novým návykom k udržateľnosti.

V Baterkárni spolu aj veľa vymýšľame a pomáhame. :)
Prostredníctvom svojich aktivít a projektov sa snažíme podporovať rôzne organizácie, ktoré konajú dobro a pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú. Preto má u nás čestné miesto nezisková časť v podobe projektov ako Požičovňa vecí, Útulok vecí, charitatívny sekáč Predajňa dobra, prostredníctvom ktorých sa nám darí spájať empatiu, pomoc a ochranu prírody. Kreatívne a s dobrým úmyslom vraciame neuveriteľné množstvo vecí do obehu.

Prečo to robíme?


Pretože nám to dáva zmysel, silu ísť ďalej a meniť veci okolo seba. Pretože veríme, že každý jeden čin sa počíta a každý z nás je dôležitý. Len vzájomnou podporou a spoluprácou dosiahneme viac, len tak môžeme byť tou zmenou, ktorú chceme vidieť vo svete. Zároveň na svojej ceste stretávame množstvo fantastických ľudí, ktorí nás motivujú a posúvajú ďalej, za čo sme vďačné.

trnava zerowaste

Ako to robíme?

 Dovoľte predstaviť vám naše pomáhajúce projekty:


Útulok vecí


V každej domácnosti sa nájde kopa nepotrebných vecí, ktoré zapĺňajú šuflíky, skrine a využitia sa nikdy nedočkajú. Pomôžme im nájsť spoločne nové domovy. Uchráňme ich pred koncom vo forme skládky či spaľovne odpadu. Všetky veci majú predsa hodnotu, len si ju musíme uvedomiť. To, čo ma doma na poličke už neteší, môže vyčariť úsmev niekomu inému. V Útulku vecí dávame nechceným veciam druhú šancu na nové domovy, v ktorých nájdu svoje využitie a zmysel.

utulok trnava zerowaste

Charitatívny sekáč menom Predajňa dobra


Štýlovým charitatívnym obchodíkom podporujeme vybrané organizácie a dávame druhú šancu nechcenému oblečeniu. Zakúpením kvalitnej veci z druhej ruky spravíte radosť radosť sebe i druhým. Výťažok z predaja totiž putuje každý štvrťrok inej vybranej organizácii. Taktiež môžete do Baterkárne priniesť nenosené oblečenie či domáce potreby. Pravidelne sa tu taktiež organizujú i zbierky pre tých, ktorí nemali toľko šťastia ako my.

charitativny second hand trnava

Požičovňa vecí


Takisto chystáme Požičovňu vecí, ktorá potrebuje svoj priestor. Aby nebolo potrebné veci, ktoré využívame raz do rok či za život, kupovať nové, ale aby sa dali radšej požičať.

pozicovna veci trnava

Pomocou druhým pomáhame aj sebe :)


Menej vlastniť, viac sa deliť (keď sa každý z nás podelí málom, všetci budeme mať dostatok). Preto robíme mnohé zbierky ako napríklad zbierku školských potrieb. Snažíme sa pomáhať ako vieme, a zároveň ukázať aké je to ľahké, ako to dokáže každý jeden z nás.


Pomôžte Baterkárni rásť  https://www.startlab.sk/dobizemibaterky/