Tlačená kniha či e-kniha, alebo SWAP knižiek?

Ešte donedávna pre nás papierová kniha, ktorá tak nádherne voňala novotou pri prvom otvorení, bola úplnou samozrejmosťou.


Pri nákupe v kníhkupectve sme sa nezaoberali otázkou, koľko stromov bolo spílených, koľko zvierat pri celom procese výroby bolo zranených alebo dokonca uhynulo, koľko galónov vody sa spotrebovalo, alebo koľko chemických látok bolo použitých pri výrobe papiera, na ktorý sa následne tlačili čiernou farbou písmená alebo farebné obrázky.


Užívali sme si vôňu panenských stránok, jedinečnú atmosféru v kníhkupectvách a milé, ústretové knihovníčky, ktoré nám neraz pomohli s výberom tej správnej knihy.


Ja si moje čítacie detstvo spájam s našou mestskou knižnicou, kde som si pravidelne menila knihy za nové bez toho, aby mi ležali v policiach zapadajúc prachom a nevyužité. Vtedy mi stačili 2-3 eurá ročne, aby som mala neobmedzený prístup k stovkám kníh.


Teraz to nie je celkom inak, skôr mám pocit, že prístup ku knihám z druhej ruky je ešte jednoduchší. Či už sledujete bazáry na internete, alebo sa zúčastňujete našich SWAPOV s knižkami. Každým takýmto rozhodnutím ušetríte našej planéte srdce (doslova), a rovnako pomôžete aj sebe- všetci predsa potrebujeme čarovný plyn kyslík.


SWAPY (výmeny kníh)


A aj v našej Baterkárni myslíme na knihomoľov, pre ktorých je obstaranie si novej knihy rovnako dôležité ako pre ľudí kyslík. Prinášame do vašich udržateľnejšich životov SWAP knižiek, pri ktorom nielenže urobíte radosť sebe, ale aj ostatným. Funguje to jednoducho, stačí k nám doniesť vaše prečítané knižky v predstihu (všetky infošky nájdete na našej Facebookovej stránke), a v deň SWAPU sa dostaviť do našej Baterkárne s 1€ vo vrecku. Odísť môžete s toľkými knižkami, koľko ich len odnesiete. 


Okrem toho v Baterkárni nájdete stálu poličku s knihami, ktoré si môžete odniesť domov už za 20 centov za kus! V tejto poličke našiel svoje poklady už nejeden knihomoľ.  A ak máte doma knihy, ktoré vás už netešia, môžete ich priniesť, aby rozveselili zasa niekoho iného. 


Elektronické knihy


Ďalším udržateľným spôsobom čítania množstva nových bestsellerov, románov či detektívok je kúpa e-kníh. Jediná vstupná investícia je kúpa čítačky (čo považujem za jedno z mojich najlepších rozhodnutí za posledné roky), ale samozrejme si knižku veľmi jednoducho môžete stiahnuť aj do svojho smartfónu, tabletu či počítača. Rada by som sa s vami podelila o pár faktov, vďaka ktorým sa čítačka stala mojím dennodenným parťákom na cestách:

1. je ľahká, skladná

V jednom období, keď som ešte žila v Kodani, som po meste chodila s čítačkou, vďaka ktorej som mala k dispozícii stovky e-kníh vo vrecku (a to doslova). Výborne sa drží v ruke, aj keď’ máte práve rozčítanú 500 stranovú biografiu, ktorá v tlačenej verzii váži vyše 700g.


2. má podsvietený displej.

Ďalšia skvelá vlastnosť, na ktorú si veľmi rýchlo a ľahko zvyknete. Nedráždi vám oči ani v tú najtemnejšiu noc.


3. šetrí vašu peňaženku

E-knihy sú v priemere lacnejšie o cca 20-30% a to naozaj nie je málo. A častokrát narazíte na tituly, ktoré sú na stiahnutie for free, čiže zadarmo.

4. šetrí váš čas

Všetky e-knižky si kúpite, stiahnete a prvý krát otvoríte behom 5 minút z vašej postele. Je to naozaj jednoduchý a rýchly proces, ktorý vás nestojí takmer nič. Iba pár Mb vašeho internetu.


5. šetrí prírodu

Pretože na výrobu jednej tony papiera sa spotrebuje:

  • 7,3 m³ dreva
  • 208 175 litrov vody
  • 47 kg síry
  • 159 kg vápna
  • 131 kg ílu
  • 1,2 tony uhlia
  • 112 kilowattthodín energie
  • 9 kg farbiva a pigmentu
  • a 49 kg škrobu, a ešte ďalších pár prísad

Pravdupovediac, vďaka informáciám, ku ktorý som sa počas písania tohto článku dostala som sa ešte viac zamilovala do svojej čítačky. Idem sa jej teda viac povenovať a dočítať autobiografiu od Michelle Obamovej (ktorú, medzi rečou, maximálne odporúčam). Papa.


foto: Baterkáreň

***


O autorke

Keď raz uvidíte babu sedieť na terase s espressom a maskou na tvári, smejúc sa s jej najlepšou kamarátkou, budem to s najväčšou pravdepodobnosťou ja. Som veľký milovník kávy a cheesecakov. A moja srdcovka je kozmetika, hlavne tá lokálna- slovenská a česká. Keď práve nepíšem články, tak čítam knihy (vedľa mňa sa mi práve povaľuje čítačka s úvodnou stranou knihy Môj príbeh).

Sra Ferenkovjpg

Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.