Swapy oblečenia a ja

Rozhodla som sa zvoliť taký jednoduchší nadpis. Práve preto, že swapovanie je rovnako jednoduché. V dnešnom článku som si pre vás pripravila pár základných informácií o swapoch  rovnako ako aj môj subjektívny názor.


Začala by som zľahka a to mojím prvým swapom v Novej Cvernovke v Bratislave. Prišla som tam s celkom malou dušičkou a nevediac čo sa bude diať som zaplatila vstupný poplatok 5 € (čo teda bolo nič v porovnaní s tým že som si odtiaľ odniesla veľkú Ikea tašku plnú vecí, ktorú mi po príchode domov závidela nielen moja mamina ale aj všetky spolužiačky. No, to som teraz trochu odbočila).

Často sa ma ľudia pýtajú, čo všetko sa dá swapovať, čiže vymienať. Popravde, swapovať môžete všetko oblečenie od nohavíc, cez detské oblečenie až po plesové šaty. Dievčatá v našej milej Baterkárni organizujú Barter Market, na ktorom si okrem oblečenia môžete "vysvapovať" aj všeličo iné. Nájdete tam drogériu, elektroniku, bytové dekorácie či detské hračky. Swapovať môžete aj rastlinky ( alebo moje obľúbené „pokojovky“) a knižky.


A po pravde? Ja to milujem! Rada poskytnem nový domov už nechcenému oblečeniu a veľmi sa teším, keď si niekto vezme niečo, čo som priniesla. Jedny šaty tak môžu prežiť veľa zážitkov. Pre mňa osobne najväčšou výhodou je, že je to lacné. Zo swapu si tak môžete za pár symbolických€ v podobe vstupného zobrať toľko oblečenia, koľko ste schopní uniesť. Ja však uplatňujem minimalistické pravidlo. Koľko kusov prinesiem, toľko si odnesiem. Cieľom swapov nie je zapratať sa množstvom oblečenia, ktoré nemáme šancu vynosiť (to je možno cieľom Fast-fashion). Skutočným cieľom swapov je menej nakupovať nové oblečenie, meniť nakupovacie návyky a zodpovedne nakladať s nechceným oblečením. 

Swapovanie obleenia v Baterkrnijpg


Môj najsilnejší moment zo swapu bol keď som objavila prekrásny červený kabát (viď foto), sama som však vedela, že som na swap prišla v kabáte, ktorý bol mojou poslednou vecou kúpenou vo Fast-fashion obchode. Mala som k nemu väčší citový vzťah najmä preto, že mi ho kupovala babka. A však vedela som, že keď si vezmem tento červený kabátik, nebudem ho už nosiť. Tak som sa rozhodla vyprázdniť vačky a uložiť ho na vešiak medzi ostatné swapované veci. O to väčšiu radosť mi spravilo keď som videla ako k nemu podišli dve mladé dievčence, pričom tá jedna povedala: „Jé, pozri toto je taký tvoj štýl.“ zobrala kabát z vešiaku a podala ho kamoške, ktorá si ho neskôr po odskúšaní vložila do tašky. Môj kabát spravil radosť niekomu ďalšiemu...a to je super pocit.


Swap Erika Krallovajpeg


Na swapy sa môžete pravidelne tešiť aj v našej Baterkárni. Vždy v prvú sobotu v mesiaci sa u nás koná detský swap a poslednú zasa dospelácky. Okrem toho u nás nájdete aj swap hračiek, rastliniek, kníh či rôzne príležitostné swapy. Pre všetko info sledujte náš Facebook a Instagram. 

-E.K.-


foto: unsplash, Baterkáreň, E.K.


***


O autorke

Ahojte, moje meno je Erika.

Momentálne som v maturitnom ročníku na SOŠ pedagogickej v Modre a čoskoro oslávim svoje 19. narodeniny. Už ako dieťa som veľmi rada písala poviedky a príbehy z môjho vymysleného sveta, a keďže sa okrem učenia venujem aj písaniu básničiek a začala som písať knihu, rozhodla som sa ozvať milým dievčatám z Baterkárne a stať sa „virtuálnym členom tímu“. Písanie článkov pre tento web v sebe spája moju chuť písať, lásku k prírode a všetkému živému a možnosť pomáhať ľuďom.  

Ak by ste sa o mne chceli dozvedieť viac, nájdete ma na Instagrame pod menom: @erzi.krall


Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.