Prírodné dezodoranty

Určite nikto z nás nechce počas dňa žiadnym spôsobom zapáchať. Dezodoranty či antiperspiranty sa stali značnou súčasťou našich životov plných vône. 


Dezodorant alebo antiperspirant?

Hneď na úvod si objasníme rozdiel medzi antiperspirantom a dezodorantom. Antiperspirant obsahuje hliníkové soli, ktoré blokujú činnosť potných žliaz, takže zabraňujú poteniu, vďaka čomu sa nemôžu dostať toxíny z tela von. Naopak dezodoranty iba maskujú prípadný zápach svojou vôňou a umožňujú potenie. Mali by ste vedieť, že samotný pot (z 99 % voda) nezapácha. Zápach pochádza z baktérií našej pokožky, ktoré rozkladajú kyselinu v pote. Pomaličky, ale isto sa dostáva do pozornosti verejnosti aj ekologickejšia verzia týchto produktov. Mnoho komerčných dezodorantov alebo antiperspirantov je zabalených v plastových alebo aspoň z časti plastových a kovových obaloch. Dobrou správou však je, že existuje mnoho čisto prírodných alternatív. A čo je bonus? Niektoré z nich sú balené v papierovom obale.


Škodlivé zložky

Myslím, že mnoho ľudí nevie veľa o zložení produktov, ktoré si kupujú. Inak tomu nie je ani pri dezodorantoch. Dezodoranty obsahujú veľmi veľa škodlivých látok. Napríklad také triclosany. Sú to látky, ktoré narúšajú našu hormonálnu rovnováhu. Pridávajú sa do čistiacich prostriedkov a niektorej kozmetiky ako dezinfekčná a antibakteriálna zložka. Štúdie na zvieratách preukázali, že ich používanie môže spôsobovať zlú funkciu pečene, vznik nádorov alebo narušenie funkcie štítnej žľazy. V roku 2014 bolo jeho používanie zakázané, až na zopár výnimiek ako sú dezodoranty či zubné pasty. 


V zložení nájdete aj parabény, ktoré sú rovnako ako triclosany hormonálne disruptory. Sú to syntetické konzervanty, ktoré zvyšujú trvanlivosť produktov. 


Ďalšou zložkou, ktorá spotrebiteľa naozaj veľmi nepoteší je syntetický ropný derivát s názvom Propylene Glycol zabraňujúci vysúšaniu kozmetiky. Spája sa s astmou, môže vyvolať zmeny na mozgu, pečeni a obličkách. Samozrejme, tých látok je v komerčnej kozmetike omnoho viac. Práve preto je vhodné vymeniť bežné dezodoranty a antiperspiranty za ich prírodné alternatívy. 


Moje skúsenosti

Ja osobne som zatiaľ mala skúsenosť len so značkou Ponio, pochádzajúcou zo Slovenska. Telu chvíľu trvá kým si po rokoch používania chemikálií a škodlivých látok zvykne na čisto prírodný produkt. Pazúch - tak sa výrobok od značky Ponio volá - nezabraňuje prirodzenému poteniu, ale jeho antibakteriálny účinok zabraňuje rozkladným procesom potu, a teda aj nepríjemnému zápachu. Obsahuje bikarbonát sodný, ale existujú taktiež verzie bez neho, hlavne pre citlivejšie pazušky. Ostatné zložky sú prevažne dobre známe známe - napríklad rôzne oleje (kokosový, slnečnicový, olivový), olivové maslo, slnečnicový vosk a silice. 


V zložení nájdeme aj zopár zložiek so zvláštnym názvom, ale po troche bádania zistíme, že sa nie je čoho báť.  Medzi týmito zložkami nájdeme kaolín nespevnenú usadenú hornina, ktorá vznikla väčšinou rozkladom hornín bohatých na živec či vonnú látka s názvom citral. 


Jeho zloženie je vegánske a produkt nebol testovaný na zvieratách. Dezodorant má tuhú formu, preto je lepšie ho na koži zopár krát pošúchať, aby sa jemne roztopil. Dá sa však spraviť aj iná vec, keď si ho namočíte pod slabým prúdom vody a následne nanesiete. Je to potom oveľa jednoduchšie. Podobne to funguje z nanášaním po sprche na mokrú pokožku. Vydrží vám naozaj dlhú dobu a po jeho použití môžete obal buď hodiť do kompostu, keďže sa papier dokáže pekne rozložiť,  alebo si môžete u výrobcu zakúpiť len náplň, ktorou naplníte prázdny obal. 


V Baterkárni nájdete dezodoranty od slovenských značiek prírodnej kozmetiky Botanica Slavica, Kvitok či Híling. Vybrať si môžete z krémových či tuhých dezodorantov, zabalených v sklenených, papierových či plastových recyklovateľných obaloch.  Všetky naše dezodoranty si môžete pozrieť a objednať tu:

https://baterkaren.sk/store?productlist-categories=dezodorantyPokiaľ sa chcete o dezodorantoch dozvedieť viac, 4.júna nezabudnite sledovať Facebook Baterkárne, na ktorom sa budeme o 19:00 naživo rozprávať na tému Prírodné dezodoranty


***

O autorke

Info o mne? Som študentka bilingvalneho gymnázia v Bratislave. Už to bude dajaký čas, čo sa zaujímam o udržatelnosť žitia a pomoc našej planéte. Medzi moje najväčšia záľuby patrí čas strávený v prírode alebo s mojím konským parťákom.

terezjpg


Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.