Nové opatrenia, ReUse Centrum a podujatia v Baterkárni

Prísnejšie opatrenia, ktoré prišli do platnosti 15. októbra sa týkajú aj našej milej Baterkárne a podujatí, ktoré v nej usporadúva OZ SaUVedom. Čo to v praxi znamená sa dočítate v tomto článku.

 

SWAPY


Naše vymieňacie podujatia, swapy, sú hromadnými podujatiami a preto sú až do odvolania zrušené. Rozlúčiť sa preto treba so sobotnými pravidelnými swapmi a malými príležitostnými swapmi. Ale...

 

prichádza stále REUSE CENTRUM! :)


...všetky prinesené vecičky sa aj naďalej budeme snažiť vracať späť do obehu v rámci nášho ReUse Centra. V Baterkárni pribudnú poličky a vešiaky, na ktorých budú vystavené (vami prinesené) vecičky z ReUse Centra. Tieto veci budeme príležitostne obmieňať, dopredu tak stále budete môcť nosiť vecičky ako napríklad jesenné dekorácie či potreby pre šikovné rúčky.  V obmenách budeme mať po týždňoch vystavené napríklad aj oblečenie pre deti či dospelých. 

Na rozdiel od swapu nepôjde o jednorazové hromadné podujatia, ale stálu predajnú súčasť Baterkárne, ktorá sa bude príležitostne obmieňať.

 

NÁJDEM VECI Z REUSE CENTRA AJ NIEKDE ONLINE?


Keďže za posledný rok sme väčšinou fungovali v online priestore, presunuli sme naše reuse centrum aj na platformu Nevyhadzujte.sk. Veci z nášho reuse centra (detské oblečenie, hračky, knihy, oblečenie, dekorácie,...) nájdete na subdoméne Baterkáreň.  Aby sa vám predmety zobrazili, je potrebné sa registrovať a prihlásiť.  Potom si už len prehliadate veci, rozklikávate tie, o ktoré máte záujem a označíte CHCEM TO! Potom už len počkáte na potvrdenie rezervácie. V prípade, že je pri predmete viacero záujemcov, kontaktujeme vždy prvého z nich. Vec po "odovzdaní" z ponuky automaticky zmizne.

 

MÔŽEM TEDA VECI DO BATERKÁRNE NOSIŤ AJ NAĎALEJ?


Áno, ideálne vždy podľa programu.  Dopredu vám oznámime, čo v ktorý týždeň v Baterkárni nájdete a vy môžete vecičky priniesť kedykoľvek počas otváracích hodín. Keďže bude práce okolo vecičiek ešte viac, prosíme vás, aby ste naozaj dbali na dobrý stav vecičiek. Prosíme vás, aby boli umývateľné predmety vyčistené, textilné opraté. Všetky veci musia byť funkčné, aby ešte dokázali pomôcť a potešiť.

 

KEDY SI BUDEM MÔCŤ Z VECIČIEK VYBRAŤ?

Veci budú v Baterkárni vystavené stále, rozmiestnené v regáloch a na vešiakoch, tematicky sa budú obmieňať. V jeden týždeň teda nájdete v regáloch napríklad jesenné dekorácie, v ďalší DVDčka a CDčka. Na vešiakoch v jeden týždeň nájdete napríklad slávnostné oblečenie a v nasledujúci oblečenie pre dospelých. Samozrejme, vystavovanie vecičiek podlieha platným opatreniam, preto je možné, že niekedy fyzické reuse centrum nebude dostupné. 


A ČO KNIHY?


Stála polička s knihami bude samozrejme k dispozícii aj naďalej, za jednu knihu venujete nášmu oz symbolický príspevok 50 centov

  

BUDE REUSE CENTRUM SPOPLATNENÉ?

Všetky vecičky v ReUse centre sa budú poskytovať za symbolický príspevok tak, ako ste zvyknutí z online Útulku vecí. Či už pôjde o hračky, potreby do domácnosti, oblečenie pre deti, oblečenie pre dospelých, dekorácie,...

 

PREČO SA ZA DAROVANÉ VECI "PLATÍ"?


Za triedením, upratovaním, vystavovaním a administráciou vecičiek je veľmi veľa práce, času a energie.  V Baterkárni tak vždy je človek, ktorý sa o tieto vecičky stará a ktorého je treba zaplatiť. Našťastie nám s ReUse centrom dokážu pomôcť aj šikovní dobrovoľníci, bez nich by sme boli stratení (ak by ste sa chceli stať jedným z nich, pridajte sa do našej skupiny).


Všetky predmety musia byť niekde uskladnené, niekde vystavené, na niečom položené. Keďže je naše centrum výlučne financované z vlastných zdrojov,  na všetko potrebné si musí zarobiť. :)


Každý jeden cent ide na fungovanie ReUse centra, na prenájom priestorov a ich správu. Každý jeden cent nám pomáha pomáhať, organizovať zbierky, mať možnosť darovať veci tým, ktorí ich naozaj potrebujú. Bez týchto symbolických príspevkov by sme fungovať a prevádzkovať ReUse centrum nedokázali.


Sme veľmi vďačné, že máme okolo seba komunitu, ktorá verí v dobro a dôveruje tomu, čo robíme. Sme veľmi vďačné, že nám ľudia s otvoreným srdcom darujú vecičky a sú radi, že môžu podporiť náš projekt, šetriť zdroje a zároveň niekomu urobiť radosť.  Veľmi si to vážime.


V mene nášho OZ SaUvedom i celej Baterkárne vám ďakujeme za podporu, pomoc a pochopenie v týchto neľahkých časoch.

 

***


Pre viac info sledujte naše sociálne siete (FB, INSTA) a program

 

 foto:  unsplash/ Markus Winkler