Nové opatrenia, ReUse Centrum a podujatia v Baterkárni

Prísnejšie opatrenia, ktoré prídu do platnosti 15. októbra sa týkajú aj našej milej Baterkárne a podujatí, ktoré v nej usporadúva OZ SaUVedom. Čo to v praxi znamená sa dočítate v tomto článku.

 

SWAPY


Naše vymieňacie podujatia, swapy, sú hromadnými podujatiami a preto sú až do odvolania zrušené. Rozlúčiť sa preto treba so sobotnými pravidelnými swapmi a malými príležitostnými swapmi. Ale...

 

prichádza stále REUSE CENTRUM! :)


...všetky prinesené vecičky sa aj naďalej budeme snažiť vracať späť do obehu v rámci nášho ReUse Centra. V Baterkárni pribudnú poličky a vešiaky, na ktorých budú vystavené (vami prinesené) vecičky z ReUse Centra. Tieto veci budeme príležitostne obmieňať, dopredu tak stále budete môcť nosiť vecičky ako napríklad jesenné dekorácie či potreby pre šikovné rúčky.  V obmenách budeme mať po týždňoch vystavené napríklad aj oblečenie pre deti či dospelých. 

Na rozdiel od swapu nepôjde o jednorazové hromadné podujatia, ale stálu predajnú súčasť Baterkárne, ktorá sa bude príležitostne obmieňať.

 

A ČO ONLINE SWAPY?


Albumy, ktoré sme nedávno spustili ako online súčasť swapov nám ukázali, že online priestor je veľmi vhodný na prezentáciu vecičiek v ReUse centre.  Postupne budeme vytvárať nové albumy na našom Facebooku, v ktorých vecičky nájdete, primárne však vecičky nájdete v Baterkárni počas daných týždňov.

Medzi albumami nájdete:
HRAČKY
ÚTULOK VECÍ (mix vecičiek do domácnosti)
KNIHY
DETSKÉ OBLEČENIE
OBLEČENIE PRE DOSPELÝCH

 

MÔŽEM TEDA VECI DO BATERKÁRNE NOSIŤ AJ NAĎALEJ?


Pravdaže! :)

Vecičky pokojne môžete do Baterkárne nosiť tak, ako ste boli zvyknutí. Dopredu vám oznámime, čo v ktorý týždeň v Baterkárni nájdete a vy môžete vecičky priniesť kedykoľvek počas otváracích hodín. Keďže bude práce okolo vecičiek ešte viac, prosíme vás, aby ste naozaj dbali na dobrý stav vecičiek. Prosíme vás, aby boli umývateľné predmety vyčistené, textilné opraté. Všetky veci musia byť funkčné, aby ešte dokázali pomôcť a potešiť.

 

KEDY SI BUDEM MÔCŤ Z VECIČIEK VYBRAŤ?

Veci budú v Baterkárni vystavené stále, rozmiestnené v regáloch a na vešiakoch, tematicky sa budú obmieňať. V jeden týždeň teda nájdete v regáloch napríklad jesenné dekorácie, v ďalší DVDčka a CDčka. Na vešiakoch v jeden týždeň nájdete napríklad slávnostné oblečenie a v nasledujúci oblečenie pre dospelých.


A ČO KNIHY?


Stála polička s knihami bude samozrejme k dispozícii aj naďalej, za jednu knihu zaplatíte symbolický poplatok 50 centov. Časť z kníh nájdete vždy aj v ALBUME, prostredníctvom ktorého si ich môžete zarezervovať.

  

BUDE REUSE CENTRUM SPOPLATNENÉ?

Všetky vecičky v ReUse centre sa budú predávať za symbolický poplatok tak, ako ste zvyknutí z online Útulku vecí. Či už pôjde o hračky, potreby do domácnosti, oblečenie pre deti, oblečenie pre dospelých, dekorácie, všetky veci budú symbolicky spoplatnené. Zaplatíte teda reálne len za to, čo si so sebou odnesiete.  Stratí sa teda swapovací poplatok 3€, na ktorý ste boli zvyknutí z našich hromadných podujatí a ich online verzií

 

PREČO SA ZA DAROVANÉ VECI PLATÍ?


Za triedením, upratovaním, vystavovaním a administráciou vecičiek je veľmi veľa práce, času a energie.  V Baterkárni tak vždy je človek, ktorý sa o tieto vecičky stará a ktorého je treba zaplatiť. Našťastie nám s ReUse centrom dokážu pomôcť aj šikovní dobrovoľníci, bez nich by sme boli stratení (ak by ste sa chceli stať jedným z nich, pridajte sa do našej skupiny).


Všetky vecičky musia byť niekde uskladnené, niekde vystavené, na niečom položené. Keďže je naše centrum výlučne financované z vlastných zdrojov,  na všetko potrebné si musí zarobiť. :)


Každý jeden cent ide na fungovanie ReUse centra, na prenájom priestorov a ich správu. Každý jeden cent nám pomáha pomáhať, organizovať zbierky, mať možnosť darovať veci tým, ktorí ich naozaj potrebujú. Bez týchto symbolických príspevkov by sme fungovať a prevádzkovať ReUse centrum nedokázali.


Sme veľmi vďačné, že máme okolo seba komunitu, ktorá verí v dobro a dôveruje tomu, čo robíme. Sme veľmi vďačné, že nám ľudia s otvoreným srdcom darujú vecičky a sú radi, že môžu podporiť náš projekt, šetriť zdroje a zároveň niekomu urobiť radosť.  Veľmi si to vážime.


V mene nášho OZ SaUvedom i celej Baterkárne vám ďakujeme za podporu, pomoc a pochopenie v týchto neľahkých časoch.

 

***


Pre viac info sledujte naše sociálne siete (FB, INSTA) a program

 

 foto:  unsplash/ Markus Winkler