Moja "eko" cesta alebo ako sa človek mení

Myslím si, že v živote každého človeka raz nastane zlom. Bod kedy pochopí, že takouto cestou sa uberať nechce, že to čo robí už viac necíti, že nadobudne pocit a je na čase sa posunúť viac v pred, prípadne vystúpiť z komfortnej zóny. Už si ani nespomínam, kedy presne nastal môj bod zlomu, nedatujem to, na čo aj?

Priznávam, aj mne celkom dlho trvalo pochopiť a vidieť isté veci, ktoré som predtým nevidela. Nebolo to preto, že by som ich nechcela vidieť, skrátka som o veľa veciach nevedela. Ani som nemala odkiaľ...

Ako u množstva ľudí aj mojou najpoužívanejšou sociálnou platformou je Instagram, na ktorom som mala možnosť sledovať moje obľúbené seriálové postavy, ľudí, ktorých som poznala z českej a slovenskej YouTube scény a mnoho iných. Pravdu povediac, veľa z nich som obdivovala, pre ich úspechy, slávu, krásu a pre ich život. Ako však stará múdrosť hovorí, never všetkému, čo vidíš na Instagrame.

Až teraz však naozaj rozumiem, čo to znamená. Vtedy som chcela taký život ako mali oni. Chcela som si kupovať konvenčné značkové predražené veci, robiť to, čo je trendy a možno získať viac followerow.

S odstupom času mi to príde celkom smiešne. Naháňať sa za umelou dokonalosťou Instagramu. Ale ako sa povie, všetko zlé je na niečo dobré. A tak s mojím posledným nákupom vo „fast-fashion“ obchode a peňaženkou za viac ako 70€ prišiel aj ten zlom.

Už ani neviem, s čím to vlastne všetko začalo, no chytila ma naozaj že mánia. Všetko plast bol nepriateľ, ľudia čo balili všetko do sáčikov boli ako diabol z pekla, slamky boli neželané monštrá a o jednorazovom plaste sa nesmelo u nás doma ani hovoriť.

Teraz, keď premýšľam na tým,  aká som vtedy bola,  veľmi ďakujem mojej rodine a priateľovi, že sa zo mňa nezbláznili. Pretože tento „ošiaľ“ trval celkom dlho.

Ale našťastie koniec, dobrý všetko dobré. Moja cesta bola zo začiatku ako horská dráha, všetko však dobre dopadlo. Už viac ako rok a pol nenakupujem oblečenie vo fast-fashion obchodoch a navštevujem Swapy kde je vždy z čoho vyberať. Redukujem veci, ktoré potrebujem a dokážem ich nahradiť jedným produktom (medzi moje top patrí riaSENka od Híling),  začala som veľa čítať o bylinkách, o olejoch a  prírodných produktoch. Život bez tuhých šampónov, mydiel a kondicionérov by som si už ťažko predstavovala...a ani bez mojich milovaných olejov by to nebolo ono.

Zmenil sa aj môj obsah Instagramu, zmenila som sa aj ja a nielen to, každým dňom sa snažím byť lepšia a lepšia. Aj pre seba aj pre ŇU. Pre môj domov, pre moju Zem.

PS: O riaSENke mám už nachystaný článok tiež. Verím že sa vám tento článok čítal minimálne tak dobre ako mne písal.


***


O autorke

Ahojte, moje meno je Erika.

Momentálne som v maturitnom ročníku na SOŠ pedagogickej v Modre a čoskoro oslávim svoje 19. narodeniny. Už ako dieťa som veľmi rada písala poviedky a príbehy z môjho vymysleného sveta, a keďže sa okrem učenia venujem aj písaniu básničiek a začala som písať knihu, rozhodla som sa ozvať milým dievčatám z Baterkárne a stať sa „virtuálnym členom tímu“. Písanie článkov pre tento web v sebe spája moju chuť písať, lásku k prírode a všetkému živému a možnosť pomáhať ľuďom.  

Ak by ste sa o mne chceli dozvedieť viac, nájdete ma na Instagrame pod menom: @erzi.krall

Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.

foto: unsplash