Lufa - prírodný pomocník do domácnosti

Čo to vlastne lufa je?

Lufa valcovitá, latinsky zvaná luffa cylindrica, je veľmi praktický pomocník do domácnosti. Veľa ľudí ani len netuší odkiaľ pochádza, ani čo je vlastne zač. Tak ako to vlastne vzniká? Je to prírodná špongia, vytvorená z vnútra špecifickej odrody tekvice, ktorá má pevné vlákna, ktoré však po namočení do vody značne zmäknú. Ľudia ju používajú na čistenie rôznych plôch, ale i na každodenné použitie v sprche. Je to ekologická alternatíva ku všetkým drôtenkám alebo klasickým špongiám, keďže ju po jej doslúžení môžete pokojne vhodiť do kompostu.


Kde všade sa dá využiť?

Lufa je naozaj všestranný pomocník. Neveríte? Presvedčte sa sami! Nižšie uvediem zopár tipov,  ako lufu použiť.


Jednoduchý pomocník na umývanie rôznych povrchov

Áno, ako som už spomenula vyššie, lufa je primárne prezentovaná ako ekologická verzia hubiek do kuchyne. Čo však veľa ľudí nevie je, že táto vecička umyje rôzne iné povrchy. Ak niekto lufu nepozná, povie, že je príliš tvrdá na jemnejšie a citlivejšie povrchy. To ju ale ešte nedal do vody, kde nádherne zmäkne a potom umyje všetko. Od batérií v kúpeľni, špinavého riadu alebo zamuchľaných zrkadiel. Z toho vyplýva, že mnohokrát môže nahradiť aj švédske utierky, napríklad pri utieraní stolu či prachu na poličkách vašej domácnosti.


Prírodný peeling

Lufa má využitie v kúpeľni aj inak ako pri jej upratovaní, pretože má rôzne benefity aj pri starostlivosti o našu pokožku. V sprche poslúži ako nástroj na príjemné prekrvenie vašej kože a zároveň na odstránenie jej odumretých častí. Funguje totiž i ako jemný peeling. Je však známa aj vďaka svojím proticelulitídnym účinkom. Ak máte problém so suchými chodidlami a zároveň drsnou pokožkou, môže tu lufa tiež nájsť využitie. Po masáži lufou sa však odporúča naniesť hydratačný krém či telové mlieko, nakoľko sa lepšie vstrebáva.


Ďalej sa dá použiť pri problematickej pleti, kde v podobe jemnej masáže nahradíme klasický peeling. Týmto spôsobom sa zbavíme nečistôt, pleť sa krásne prekrví a môžeme tak dopomôcť k zmierneniu problémov ako sú akné či nečistotou pleti. Treba si však dávať pozor pri zapálených vyrážkach aby sme ich problémy ešte väčšmi neprehĺbili. Pomáha i pri bolestiach kĺbov a tak je ideálna pre ľudí trpiacich reumatizmom.


Pomer cena a kvalita

Nakoľko má lufa pomerne široké využitie, jej kúpa sa naozaj oplatí. Nájdete ju i u nás hneď v dvoch variantoch - malá a veľká lufa. Menšia lufa je hneď pripravená na svoju prácu, zatiaľ čo väčšiu si narežete podľa svojich potrieb (z jednej dlhej lufy máte po narezaní približne 7 kusov menších lúf).  Cenovo je to jednoznačne výhodnejšie, pretože vám pri správnom zaobchádzaní vydrží viac ako dva mesiace a nezničí sa po pár použitiach. Určite je to malá zmena k pomoci planéte v každodennom živote, ktorú sa oplatí skúsiť.


***

O autorke

Info o mne? Som študentka bilingvalneho gymnázia v Bratislave. Už to bude dajaký čas, čo sa zaujímam o udržatelnosť žitia a pomoc našej planéte. Medzi moje najväčšia záľuby patrí čas strávený v prírode alebo s mojím konským parťákom.

terezjpg


Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.

foto: pixabay, Terez