Klimatická kríza je tu

Klimatická kríza je tu a stáva sa bežnou súčasťou našich životov. Tieto horúce dni nám dokazujú to, akému závažnému problému čelíme a ako sa týka nás všetkých. Zmena klímy má a bude mať vážne negatívne vplyvy aj na Slovensko. 


Od roku 1993 sa výrazne zvýšil počet dní s intenzívnymi zrážkami, ktoré sú u nás takmer vždy príčinou lokálnej povodne. Na druhej strane sa od roku 1989 častejšie vyskytovalo lokálne a celoplošné sucho, zapríčinené dlhými periódami teplého počasia s malými úhrnmi zrážok. Horúčavy tiež trvajú dlhšie, horúčavy na Slovensku lámu teplotné rekordy. Minulý týždeň na Slovensku v dôsledku horúčav skolabovalo viac než 79 ľudí a situácia sa bude stále len zhoršovať. 


Zarážajúce je, že do 30 rokov sa na Slovensku až štvornásobne zvýši vlna horúčav. Teplotné maximá budú častejšie atakovať hranicu 40 °C. Tieto teplotné rekordy spôsobia aj to, že letá budú pre mnohých ľudí príliš horúce. Rovnako sa zvýši aj nebezpečenstvo tepelného stresu, čo je jav, ktorý môže spôsobiť aj vypovedanie mnohých orgánov. 


Na Slovensku nebudeme mať štyri ročné obdobia, ale budú sa striedať len dve: dlhé, priam až horúce leto a mierna daždivá zima. Podľa klimatológa Jozefa Pecha otepľovaním postupne smerujeme do stredomorského subtropického klimatického režimu a budeme mať podobnú klímu ako v Taliansku či Španielsku. Rovnako tak nám v lesoch hrozia požiare. 


Dôsledky zmeny klímy pociťujeme tieto dni na vlastnej koži, je len na nás, aby sme to zvrátili. Ja verím, že na to máme, len potrebujeme konať, čím skôr tým lepšie. Držme si palce.


Foto: unsplash/  Markus Spiske

Zdroj:

https://korzar.sme.sk/c/22452763/europoslanec-hojsik-do-30-rokov-sa-vyskyt-horucav-na-slovensku-zvysi-az-stvornasobne.html

https://www.greenpeace.sk/publikacia/1321/dopady-klimatickej-krizy-na-slovensko-publikacia/?fbclid=IwAR3J5cfirt6dL0OCA3VD7L6gOtT-NDnjhZJlYTV8TQsEBOlaKx80L4m5GIg

https://refresher.sk/87030-Podla-klimatologa-je-mozne-ze-Dunaj-aj-cely-Zitny-ostrov-zmizne-Priprav-sa-na-dhe-a-suche-leta-Rozhovor?ref=b9a364e8417d88&fbclid=IwAR1O_5gOG9FZitL7aMeoqP1hZLX9mV9xTBOPzuNZ1Sw7w0h2jWhnbaQi_W8


***

O Autorke:


Zamyslená, cieľavedomá, aktívna a občas tvrdohlavá. Áno, aj taká občas som. Volám sa Marta a mám 24 rokov. Študujem žurnalistiku, ale baví ma všetko. Najviac však to, keď môžem robiť niečo, čo má veľký zmysel. Viem, že žijeme na príliš horúcej planéte a viem, že aj ja môžem zmeniť to, čo sa deje. Tak to teda mením, pomáham kde sa dá, občiansky sa angažujem. Ak nepozerám dokumenty, či nečítam knihy tak občas aj píšem. Píšem o tom, čo sa deje a o tom, čo by sme s tým mohli ako ľudia spraviť. Stále totiž verím, že môžeme zvrátiť klimatickú zmenu, musíme však začať od seba. Lebo ak chceme zmeniť svet, musíme zmeniť najprv seba, svoje správanie. Ak ma chcete niekde nájsť, nájdete ma pod menom Marta Fandlová napríklad na Instagrame.


Marta Fandlovajpg

Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.