Každý z nás ovplyvňuje zdravie našej planéty

Ovládli sme našu planétu a našou činnosťou meníme zásadne jej podobu. Ľudská činnosť má obrovský vplyv, našou činnosťou ovplyvňujeme planétu ako celok. Po 12 tisícoch rokoch stabilnej klímy sa náhle všetko zmenilo. Žijeme dobu, kedy naozaj tak veľa produkujeme až to škodí našej planéte. 


Všetko to začala priemyselná a technická revolúcia. Ak chceme neustály rast, musíme nájsť neobnoviteľný a nevyčerpateľný prúd zdrojov. Ľudská činnosť stále viac ovplyvňuje zdravie našej planéty. Problémom sú emisie, ktoré vypúšťame do ovzdušia. Emisie sú škodlivé látky, ktoré vypúšťame a tie výrazne ničia našu planétu. Medzivládny panel pre zmenu klímy už v roku 2013 prišiel na to, že koncentrácia CO2 v atmosfére sa od prvej priemyselnej revolúcie zvýšila až o 40% čo už viedlo k zvýšeniu teploty Zeme o jeden stupeň. 49 % emisií vytvára 10 % najbohatších ľudí na svete. 50 % emisií vytvára 10 % najchudobnejších. Každý z nás vplýva na zdravie našej planéty. 

Tento náš vplyv si vieme vypočítať aj na kalkulačke uhlíkovej stopy. Skúšali ste to niekedy? Ak nie, určite to skúste. Dozviete sa zaujímavé čísla a zásadne vám to zmení pohľad na vaše spotrebiteľské správanie. Teraz je ten správny čas ho zmeniť. 

Prvého júla odštartovala iniciatíva Plastic Free July a aj ty sa do nej môžeš zapojiť. 


Do Plastic Free July výzvy sa každoročne zapájajú milióny ľudí po celom svete. Vďaka tejto výzvye sa mnohí ľudia naučia ako žiť viac bezodpadovo a bezobalovo. Ak po mesiaci zabudneš na používanie plastov, svoju výzvu si splnil. Určite sa skúste zapojiť priamo tu https://www.plasticfreejuly.org/


Každý deň sa podľa mňa môžeš naučiť novú vec, ktorá ovplyvní našu budúcnosť a zdravie našej planéty. Každý z nás môže priniesť zmenu, ktorú chce vidieť vo svete. Občas stačí spraviť prvý odvážny krok vpred.


***


O Autorke:


Zamyslená, cieľavedomá, aktívna a občas tvrdohlavá. Áno, aj taká občas som. Volám sa Marta a mám 24 rokov. Študujem žurnalistiku, ale baví ma všetko. Najviac však to, keď môžem robiť niečo, čo má veľký zmysel. Viem, že žijeme na príliš horúcej planéte a viem, že aj ja môžem zmeniť to, čo sa deje. Tak to teda mením, pomáham kde sa dá, občiansky sa angažujem. Ak nepozerám dokumenty, či nečítam knihy tak občas aj píšem. Píšem o tom, čo sa deje a o tom, čo by sme s tým mohli ako ľudia spraviť. Stále totiž verím, že môžeme zvrátiť klimatickú zmenu, musíme však začať od seba. Lebo ak chceme zmeniť svet, musíme zmeniť najprv seba, svoje správanie. Ak ma chcete niekde nájsť, nájdete ma pod menom Marta Fandlová napríklad na Instagrame.

foto: unsplash/  Hello I'm Nik

Marta Fandlovajpg

Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.