IKEA pomáha žiť udržateľnejšie

Ikea sa snaží už nejaký čas prinášať pre bežných zákazníkov produkty a služby ktoré sú udržateľnejšie a priateľskejšie k životnému prostrediu. V ich ponuke nájdete napríklad kovové či papierové slamky, sklenené dózy na potraviny, dokonca kuchynské a kúpeľňové batérie ktoré šetria až 50% vody, a veľa veľa d’alších vecí. Taktiež v ich food courte ponúkajú bio, sustainable potraviny-káva,čokoláda,džemy atd’.


Avšak ich najhorúcejšou novinkou je aplikácia Better living, ktorá je dostupná ako pre Android, tak rovnako pre iOs. Aplikáciu už používam pár dní, tak sa pokúsim o stručný a jasný guide.


Po nainštalovaní a otvorení aplikácie musíte ako prvé zaškrtnúť, že ste si prečítali a súhlasíte s ich podmienkami.


Zaregistrovať sa môžte bud’ ako IKEA zákazník alebo ak ste súčasťou tímu IKEA ako ja, tak sa prihlásite cez ikonku IKEA zamestnanec. Následne si vyberiete obchodný dom IKEA Slovakia.


Ak sa prihlasujete ako zákazník, v aplikácii máte na výber sa vytvoriť si svoj profil bez vyplnenia emailu a hesla- neskôr ale zistíte že ak chcete súťažiť s ostatnými o poukážky, prihlasovacie údaje nakoniec musíte aj tak vypísať.


Následne vyplníte ikonku so svojim menom a priezviskom a máte možnosť doplniť nejaký krátky popis o sebe- tento krok je dobrovoľný, napríklad ja tam nemám vôbec nič. Pridanie profilovej fotky je taktiež ľubovoľné.


Ako posledné vám dá možnosť sa pridať do IKEA challenge, kde môžte vyhrať naozaj zaujímavé ceny- súťaž trvá len do 2.7.2020.


A už na vás svietia úlohy rôzneho druhu- ľahšie, ťažšie, jednorázové či úlohy ktoré si musíte značiť niekoľko krát po sebe. Všetky vás ale motivujú každý jeden deň k udržateľnejšiemu a šetrnejšiemu životnému štýlu. Ako prvé si môžte prejsť celou aplikáciou, ktorá vám pripne na začiatku sem tam nejaké poznámky, tipy a rady.


Ako prvú úlohu si môžte splniť Get to know the app alebo po slovensky- Spoznaj aplikáciu. To, či úloha je jednorázová alebo si ju musíte zaznačiť viac krát ukazuje žltý kruh okolo ikonky. Za každú celú splnenú úlohu dostanete odznak, alebo tzv. trofej. Všetky svoje trofeje a medaile si máte možnosť pozrieť vo svojom profile pod kolonkou Trophy case.


Určite Vám bude trvať aspoň deň kým sa v aplikácii zorientujete, tak vám šupnem pár trikov, na ktoré som prišla pri pravidelnom používaní:

  1. Hned’ na začiatku si prejdite všetky aktivity, ktoré vám aplikácia dovoľuje (priam vás navádza si zaznamenať). Dostanete sa tam cez biele + v dvoch zátvorkách a modrom rámiku. Samú ma prekvapilo, koľko jednoduchých a bežných vecí šetrí planétu, vaše zdravie a aj vašu peňaženku. A plus Vám pripisuje extra body za ich splnenie.

  2. V prípade, že ste nenašli vami vykonanú aktivitu ktorú by ste si radi pripli na nástenku a podelili sa s ňou s ostatnými, jednoducho sa prekliknite na Act together a nižšie nájdete výzvu Your own green action.

  3. Ak ste sa zapojili do súťaže, alebo sa len predbiehate s kamarátmi, nezabudnite vždy ku každému záznamu pripnúť fotku, a aj nejaký komentár- je jedno či sa rozpíšete, alebo prilepíte iba emoji- oba dodatky Vám pripíšu body navyše.

  4. Veľmi jednoducho si na svojom profile môžte sledovať koľko kilogramov CO2, koľko kilogramov odpadu a koľko litrov vody ste vd’aka vašim malým činom ušetrili pre planétu.

  5. Aktivity, ktoré pravidelne pridávate každý deň, (u mňa je to napríklad Refil your water bottle, shorten your shower, drink certified sustainable coffee, turn off tap while brushing, etc) Vám taktiež pridáva extra body za pravidelnosť. Takže naozaj sa oplatí si zaznamenávať a nezabúdať.

  6. Ak ste súťaživý typ ako ja, určite Vás to nebude baviť samého. Preto povedzte o aplikácii kamarátom, rodine alebo jednoducho zdieľajte appku na sociálnych sieťach. Alebo vytvorte svoju originálnu challenge a vyzvite svojich priateľov!
Zdieľané aktivity si taktiež môžte navzájom komentovať a označovať srdiečkom. Ja sa takto predbieham s kolegami a je to naozaj zábava. Okrem toho u nich nachádzam aj veľa inšpirácie, a dobrých nápadov.

Tak teda dúfam že som Vám o novej IKEAckej aplikácii povedala dosť info a budem rada ked’ do komentáru hodíte fotku, koľko ste už vd’aka nej ušetrili, alebo len meno pod ktorým Vás nájdem a určite dám follow! Takto nájdete vy mňa.


***


O autorke

Keď raz uvidíte babu sedieť na terase s espressom a maskou na tvári, smejúc sa s jej najlepšou kamarátkou, budem to s najväčšou pravdepodobnosťou ja. Som veľký milovník kávy a cheesecakov. A moja srdcovka je kozmetika, hlavne tá lokálna- slovenská a česká. Keď práve nepíšem články, tak čítam knihy (vedľa mňa sa mi práve povaľuje čítačka s úvodnou stranou knihy Môj príbeh).

Sra Ferenkovjpg

Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.