Aká drahá je menštruácia?

Len málokedy si uvedomujeme, koľko odpadu vytvoríme počas nášho života my, menštruujúce ženy.  Našťastie v súčasnej dobe existuje viacero alternatív k bežným intímnym hygienickým potrebám, ktoré obsahujú množstvo škodlivých látok, ktoré škodia nám i prírode.   Tieto alternatívy vám vo svojom článku zhrnula Terez, spolu s jej skúsenosťami a odporúčaniami nielen na alternatívne produkty, ale aj na bolestivú menštruáciu.

Na nasledujúcich riadkoch, ktoré pre vás pripravila Rebeka sa zasa dozviete,  ako je to s výdavkami ohľadom menštruácie. Vo svojom článku pre vás porovnala výdavky pri používaní jednorazových a opakovane použiteľných intímnych hygienických pomôcok.

Menštruačný kalíšok - odkedy ho mám,  vložky mi vydržia aj tri cykly a to ich nosím len vtedy, keď idem do mesta. V budúcnosti plánujem vložky nahradiť menštruačnými nohavičkami a toto kombo mi zabezpečí, že už naozaj nikdy nebudem kupovať vložky (namiesto nohavičiek by som si taktiež mohla zaobstarať látkové vložky, mne sa však viac pozdáva "nohavičková" alternatíva). Kalíšok stojí cca 20€, menštruačné nohavičky cca 40€. Dokopy vyše 60€, pretože nohavičky treba mať aspoň 2-3 kusy. Čiže dokopy aj cez 100€. Je to pálka, jedny bežné vložky stoja okolo 5€ (mám na mysli väčšie balenie, tiež záleží od hrúbky vložky). Avšak prepočítajme si to, jedno to balenie vložiek (o odpade ani písať nebudem) vydrží zhruba 2 cykly. Mesačne jedna menštruácia a rok má 12 mesiacov. Žena začína krvácať cca v 12 rokoch (vo výpočte zaokrúhlim na 10) a končí medzi 45 – 55 (zaokrúhlim na 50).

 Takže:

 

v prípade, že jedno balenie vydrží jeden cyklus

5[1] * 12[2] * 40[3] = 2 400 €

 

v prípade, že jedno balenie vydrží dva cykly

5 * 6 * 40 = 1 200 €

 

v prípade, že jedno balenie vydrží tri cykly

5 * 4 * 40 = 800 €

 

Teraz si prepočítame, koľko vyjde kalíšok (jeden kalíšok vydrží 10 rokov) a 3 menštruačné nohavičky. Čiže:

20[4] * 4[5] + 40[6] *3[7] = 200 €

 

Takže po prepočte som si overila to, čo som si myslela – kalíšok a nohavičky sú nespochybniteľne najlepšie a aj napriek tomu, že vstupná investícia je niekoľko násobne väčšia, ako pri vložkách, z dlhodobého hľadiska nám tieto dve vymoženosti ušetria niekoľko stoviek eur. A čo je lepšie, ušetríme aj prírodu.


Výrobky udržateľnej intímnej hygieny nájdete aj v našej Baterkárni. Nájdete medzi nimi kalíšky, látkové slipové vložky, či nebielené kompostovateľné vložky z organickej bavlny. Ak sa o menštruačnom kalíšku chcete dozvedieť viac, odporúčame vám pozrieť si naše video s Lindou, ktorá sa dlhodobo venuje téme udržateľnej menštruácie v rámci projektu Mesačnica. 


foto: unsplash/Oana Cristina


[1] orientačná cena vložiek

[2] počet mesiacov

[3] doba trvania menštruácie (roky)

[4] orientačná cena kalíšku

[5] keďže jeden kalíšok vydrží 10 rokov, vymeníme ho za život 4 krát

[6] orientačná cena nohavičiek

[7] počet kusov nohavičiek