Žijeme dobu antropocén

Mnohí z nás vieme, že sme súčasťou klimatickej krízy ale málokedy sa zamýšľame nad pojmami, ktoré s ňou súvisia. V sérii nových blogov sa chcem tejto problematike venovať. Premýšľali ste niekedy nad tým, aký je rozdiel medzi počasím a klímou? Zrejme to nie je otázka, ktorú si kladiete každé ráno pri káve, však? Myslím si, že v momentálnej situácii je dôležité sa o tom rozprávať. 


Počasie alebo klíma?


V skratke, počasie je to, čo zažívame, zatiaľ čo klíma je to, čo očakávame. Základných rozdielov medzi počasím a klímou je zopár. Počasie pozostáva z krátkodobých zmien a chápeme ho najmä v súvislosti s teplotou, vlhkosťou, zrážkami či oblačnosťou. Počasie je jednoducho to, čo sa stále mení a to, čo pozorujeme každý deň. 


Klíma je spriemerované počasie za veľmi dlhé časové obdobie v konkrétnom regióne. Pojem klíma je tiež veľmi abstraktný. Laicky povedané, je to tenká vrstva okolo zeme, ktorá obsahuje vzduch, ktorý dýchame a rovnako slúži ako ochrana pred hlbokým chladom vesmíru. Niektorí vedci definujú klímu aj ako spriemerované počasie v konkrétnej časti regiónu. Mnohí vedci a odborníci klímu sledujú a porovnávajú klimatické javy každých 30 rokov. Viete čo zistili? Zistili, že sa mení a posledné roky veľmi výrazne. 


Je pravda, že sa klíma na našej planéte menila ustavične. Dlhodobo sme zažívali obdobia sucha, ktoré sa striedali s dobami ľadovými. Teraz však prežívame inú zmenu, zmenu klímy v dôsledku ľudskej činnosti. Po viac ako 12 tisícoch rokoch stabilnej klímy sme uprostred zlomového obdobia. To obdobie sa nazýva obdobím antropocén alebo obdobím Veľkého zrýchlenia. 


Spustilo sa ľudskou činnosťou, zvýraznila sa technickou revolúciou a podpísala sa na 4520 miliónov starej Zemi.


Podľa vedcov sa nachádzame v období, keď naša činnosť po prvýkrát v histórii našej planéty priamo ovplyvňuje zmeny v prírode. Po viac ako štyri a pol miliardy rokov, keď sa Zem formovala sama, a po 12 tisícoch rokov stabilnej klímy sme uprostred zlomového obdobia. Zem je náš jediný domov a my ju musíme chrániť. Ak máte čas prečítajte si knižky ako Neobývateľná zem, História a zmeny klimatu, Globální zmena klimatu, či knižku Malá doba ľadová.


foto: unsplash/ Markus Spiske


***

O Autorke:


Zamyslená, cieľavedomá, aktívna a občas tvrdohlavá. Áno, aj taká občas som. Volám sa Marta a mám 24 rokov. Študujem žurnalistiku, ale baví ma všetko. Najviac však to, keď môžem robiť niečo, čo má veľký zmysel. Viem, že žijeme na príliš horúcej planéte a viem, že aj ja môžem zmeniť to, čo sa deje. Tak to teda mením, pomáham kde sa dá, občiansky sa angažujem. Ak nepozerám dokumenty, či nečítam knihy tak občas aj píšem. Píšem o tom, čo sa deje a o tom, čo by sme s tým mohli ako ľudia spraviť. Stále totiž verím, že môžeme zvrátiť klimatickú zmenu, musíme však začať od seba. Lebo ak chceme zmeniť svet, musíme zmeniť najprv seba, svoje správanie. Ak ma chcete niekde nájsť, nájdete ma pod menom Marta Fandlová napríklad na Instagrame


Marta Fandlovajpg

Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.