Športové oblečenie a udržateľnosť

Nakupovať športové oblečenie tak, aby ste boli ohľaduplní k životnému prostrediu môže byť ťažšie ako si myslíte. Hlavne preto, že pri výbere športového sortimentu sa najčastejšie stretnete s polyesterom. Materiál z polyesteru je málo krčivý, lacný a rýchlo uschne. Látky sú ale nepriedušné a neodvádzajú dobre pot. To, že sa oblečenie rýchlejšie prepotí sa kompenzuje jeho častejším praním. Znižuje to životnosť oblečenia, ale keďže je to také lacné, málokto sa tým trápi. Trápiť by sme sa ale mali, pretože polyester je rovnako ako plastové fľaše vyrobený z polyethylentereftalátu (PET). Rozložiteľnosť tohto materiálu nie je dvadsať rokov ale až stovky. Podľa odborníkov sa za správnych okolností vaše športové oblečenie z poylesteru rozloží za 200 rokov.

 

Zelenšou alternatívou polyesteru je recyklovaný polyester. Vyrába sa s recyklovaných plastových fliaš, čím sa využíva aj prebytočný odpad. Vlastnosti recyklovaného polyesteru sú skoro identické so syntetickým polyesterom, ale pri recyklovanom polyestere sa spotrebuje výrazne menej energie a do ovzdušia sa uvoľní aj menej skleníkov plynov.

 

Ďalší syntetický materiál, ktorí sa rovnako ako polyester vyrába z ropy, a my ho nosíme pri športe je nylon. Je ešte horší pre životné prostredie, pretože pri jeho výrobe sa vytvára oxid dusný tj. skleníkový plyn 300 krát účinnejší ako oxid uhličitý. Ekologickejšou alternatívou je recyklovaný nylon (econyl) vyrobený z plastového odpadu či rybárskych sietí.

 

Posledným ale dôležitým umelým materiálom použitým pri výrobe športového oblečenia je elastan. Toto umelé vlákno dodáva oblečeniu pružnosť. Tak ako všetky syntetické materiály by sa malo oblečenie obsahujúce elastan prať na nižšej teplote. 

 

Športové oblečenie po výkone dostatočne vyvetrajte. Pretože je to ale pri syntetických vláknach nedostatočné a zápach pretrváva môžete vyskúšať vyrobiť si rozprašovač z roztokom vody a vodky (pomer 2:3). Počkajte do ďalšieho dňa, a proces znovu zopakujte. Ide o obmedzenie častého prania syntetického oblečenia. Ak už športové oblečenie potrebujete vyprať, použite prostriedok špeciálne určený na takúto bielizeň.


 

Syntetické oblečenie je veľkým zdrojom znečistenia životného prostredia. Vlákna uvoľňujúce sa pri jeho praní tvoria viac než 1/3 mikroplastov, ktoré sa dostávajú do odpadových vôd. Tak sa dostanú aj do nášho tela. Odhaduje sa, že každý týždeň skonzumujeme množstvo mikroplastov rovnajúce sa veľkosti platobnej karty. Dopady znečistenia vody mikroplastami môžeme zmierniť napríklad používaním špeciálneho pracieho vrecka, ktoré zabráni úniku mikroplastov do odpadových vôd.

 

Preferujte preto kúpu športového oblečenia z prírodných materiálov ako sú lyocell, bambus, a merino vlna. Prírodné materiály sú rozložiteľné, obnoviteľné a neznečisťujú životné prostredie ako syntetické materiály.

 

Veľkej popularite sa teší lyocell. Vyrába z eukalyptusového dreva, ktoré rýchlo rastie a nepotrebuje zavlažovanie a hnojenie. Spracováva sa v uzavretom obehu. To znamená, že väčšina chémie je zachytená a znovu použitá, preto nedochádza ani k znečisteniu životného prostredia. Lyocellové vlákno sa nekrčí a dobre saje pot. Nemalo by sa ale prať v práčke, pretože sa pri žmýkaní môžu polámať vlákna. Ideálne sa perie v studenej vode a žehlí na strednej teplote.

 

Rovnako bambus rastie rýchlo a nepotrebuje prihnojovanie, ale pri výrobe je väčšina bambusu spracovaná chemicky. Bambusové oblečenie sa perie na 30°C a nemalo by sa dlho namáčať.

 

Špeciálnu starostlivosť si vyžaduje aj oblečenie z merino vlny. Merino vlna je veľmi odolná voči pachom, čo znamená, že sa nemusí prať až tak často. Merino by sa malo prať na 30 °C a nízkych otáčkach so špeciálnym merino pracím prostriedkom. S merino vlnou je ale spojené nehumánne zachádzanie s ovcami tzv. mulesing. Preto je dobré si na merino oblečení všímať certifikáciu mulesing- free, ZQ Merino Standard, Resposnible Wool Standard či Soil Association Organic Standard.


foto: unsplash/ Morgan Sarkissian


***


Evajpg

O autorke: Evi, kreatívna mladá žienka, srdcom swaperka. Recykluje, upcykluje, a hlavne o tom rada píše. Má rada cestovanie, turistiku, grafické novely a silný čierny čaj.

Články pre nás i pre vás píšu naše úžasné dobrovoľníčky. Delia sa s vami o svoje skúsenosti, názory a pohľad na svet. Baterkáreň nenesie zodpovednosť za údaje v článkoch a názory jednotlivých autoriek.